Pusdiena

Pusdiena 04.04.2018

Pusdiena

Krievija sasauc Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācijas sēdi Hāgā

Gripas epidēmija vēl nerimstas: svētkos Infektoloģijas centrā pacientu pieplūdums

Svētku brīvdienās Infektoloģijas centrā bijis gripas pacientu pieplūdums

Latvijas Infektoloģijas centrā svētku brīvdienās bijis ievērojams gripas pacientu pieplūdums. "Gripa nebeidzas, un es varu teikt, ka pa šīm brīvajām dienām, kas bija, pie mums ir 115 pacienti ar gripu nonākuši," stāsta Latvijas Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse.

ĪSUMĀ: 

  • Gripas epidēmija iet mazumā, bet tā turpināsies līdz aprīļa beigām.
  • Svētku brīvdienās Infektoloģijas centrā - gripas pacientu pieplūdums.
  • Slimību profilakses un kontroles centrā ir ziņas par 35 nāves gadījumiem.
  • Šogad gripas sezona netipiski sākusies ar B tipa gripas vīrusiem.
  • Šogad vairāk pacientiem konstatētas komplikācijas. 

 

Ķūse norāda, ka pacientiem, kuri nonāk slimnīcā ar aizdomām par gripu, visbiežāk to arī laboratoriski apstiprina. "Tie pacienti, kas nonāk slimnīcā, ir vidēji smagā vai smagā stāvoklī. Lielākoties vecumā no 30 līdz 65 gadiem un vairāk. Tie cilvēki, kuriem fonā ir sirds, plaušu saslimšanas, cukura diabēts vai kādas citas hroniskas vainas, bieži vien slimnīcā nonāk ar pievienojušos plaušu karsoni," skaidro Ķūse.

Ārste epidemioloģe Raina Ņikiforova skaidro, ka ar gripu saslimušo pacientu stāvoklis ir visnotaļ smags, daudzi ārstējās intensīvās terapijas nodaļā. Slimību profilakses un kontroles centrā pašlaik ir ziņas par 35 nāves gadījumiem, kas saistīti ar gripas infekciju.

Ņikiforova piebilst, ka tie lielākoties ir saistīti ar A tipa gripas vīrusu dažādās vecuma grupās. "Lielākoties visiem pacientiem bijušas hroniskas saslimšanas, taču vismaz četros gadījumos nav noteiktas nekādas hroniskas saslimšanas, kas varētu ietekmēt gripas iznākumu," stāsta Ņikiforova, norādot, ka jaunākais pacients bijis aptuveni 20, bet vecākais - 95 gadus vecs.

Šī gripas sezona izceļas iepriekšējo vidū - tā netipiski sākās ar B tipa gripas vīrusiem, kas parasti seko pēc A tipa gripas vīrusiem. Šajā sezonā secība ir pretēja - tikai no marta sākuma strauji pieaug saslimšana ar A tipa gripu.

Ķūse skaidro, ka A tipa gripa mēdz noritēt ievērojami smagāk: "Tā straujāk iesākas, ļoti ātri ir klīniskās pazīmes. B gripa arī sākas pietiekami akūti, bet pakāpeniskāk, un slimības gaita ir nedaudz garāka. Komplikācijas pievienojas gan vienā, gan otrā gadījumā."

Arī Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka laboratoriski apstiprinātu B tipa gripas vīrusa gadījumu skaits samazinās, bet A tipa gripai - pieaug. Līdz ar to pēdējās nedēļās vairāk pacientu nonāk slimnīcā ar gripas izraisītu pneimoniju.

Šīs komplikācijas pamanījuši arī ģimenes ārsti. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide pamanījusi, ka šogad gripas epidēmija sākusies nedaudz vēlāk, bet saslimstība iedzīvotājiem bijusi smagāka, jo daudz vairāk bijuši pacienti ar gripas komplikācijām, īpaši ar pneimoniju. Īpaši pacienti, kuri ir darbaspējīgā vecumā un jauni, nevis vecumā pēc 65 gadiem.

Veide pieļauj, ka svētku laikā, kad ģimenes ārsti nestrādāja, pacientu plūsma pie dežūrārstiem poliklīnikās un slimnīcu uzņemšanas nodaļās bija lielāka.

Epidemiologi norāda, ka tieši A tipa gripa vīrusa apakštips – H1N1 pandēmiskais gripas vīruss - biežāk izraisa smagu saslimšanu arī jauniem cilvēkiem bez hroniskām saslimšanām un mēdz būt arī nāves gadījumi.

Slimību profilakses un kontroles centrā gan secina, ka pēdējās trīs nedēļās gripas epidēmijas intensitāte vidēji Latvijā samazinās. Epidemioloģe Ņikiforova atzīmē, ka krituma process ir pakāpenisks, nevis straujš, līdz ar to, visticamāk, līdz aprīļa beigām gripas epidēmija vēl turpināsies.

Epidemiologi uzskata, ka vakcinēšanās lietderīgums jāizskata individuāli, izvērtējot visus riska faktorus. Piemēram, ja iecerēta plānveida operācija slimnīcā un ir risks tur saslimt ar gripu, par to vērts konsultēties ar ārstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt