Svētkos aicina uzmanīties no aizrīšanās ar gaļu un apdegumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Svētkos cilvēkus aicina būt uzmanīgiem ar uguni, kā arī neaizrīties ar šašliku.

Neatņemama Līgo svētku sastāvdaļa ir šašlika ēšana. Ik gadu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) saņem izsaukumus uz svētku norises vietām, kur kāds aizrijies ar gaļu. Dienesta pārstāve Ilze Bukša norādīja, ka šādos gadījumos ir svarīga ik sekunde, tādēļ viņa aicina pirms svētkiem atsvaidzināt pirmās palīdzības zināšanas un būt gataviem vajadzības gadījumā palīdzēt līdzcilvēkiem, lai svētki neizvērstos traģēdijā.

Svētkos aicina uzmanīties no aizrīšanās ar gaļu un apdegumiem
00:00 / 01:04
Lejuplādēt

"Cilvēki priecājas, dzied, daudz runā, pa vidu iedzer alu vai ēd. Diemžēl katru gadu ir vairāki gadījumi, kad cilvēki ļoti nopietni aizrijas. Tieši cepot šašliku, ar gaļas gabaliem aizrijās.

Tad ir runa par dažām minūtēm, kuras ir mūsu rīcībā, lai mēs palīdzētu līdzcilvēkiem.

Tā kā līdz svētkiem vēl ir pietiekoši daudz laika, tad pilnīgi vietā un laikā ir atkārtot pašiem savas zināšanas, kā rīkoties, ja cilvēks ir aizrijies, kā sniegt pirmo palīdzību. Tā ir pati svarīgākā lieta, jo šajās situācijās ir jārīkojas nekavējoties, zibenīgi, lai izglābtu cilvēku," stāstīja Bukša.

Viņa arī norādīja, ka vajadzētu uzmanīties no pārtikas, kas nav pareizi uzglabāta. Tā var izraisīt kuņģa un gremošanas trakta saslimšanas, sliktu dūšu, caureju vai vemšanu.

Tāpat Bukša aicināja uzmanīties no apdegumu gūšanas, aicinot neaizmirst par tuvumā esošiem griliem un ugunskuriem. Ja tomēr gūts apdegums, bet tas nepārsniedz plaukstas lielumu, tad svarīgi to 10 minūtes dzesēt zem auksta, tekoša ūdens. Tomēr, ja apdegusi seja vai arī apdegums pārsniedz cietušā plaukstas izmēru, tad jāmeklē mediķu palīdzība.

"Neaizdedzinām ugunskurus un grilus ar benzīnu vai citiem viegli uzliesmojošiem šķidrumiem. Rīkojamies ļoti prātīgi un uzmanīgi. Arī šādas traumas mums katru gadu ir, kad cilvēki, aizdedzinot ugunskuru vai grilu, gūst sejas apdegumus vai roku apdegumus.

Pirmās palīdzības vadlīnijas māca, ja apdegums ir lielāks par plaukstu, tad nekavējoties ir jāmeklē mediķu palīdzība. Ja apdegums ir mazāks, tad pirmā pareizā rīcība ir dzesēt apdeguma vietu zem vēsa, tekoša ūdens.

Ja tuvumā nav virtuves un krāna, tad noder ūdens pudelēs, dzeramais ūdens vai, ja ir blakus upe. Lejam virsū uz apdeguma vietas šo vēso ūdeni vismaz 10 minūtes. Neatliekamā palīdzība vienmēr jāsauc tad, ja ir apdegusi seja, kas nozīmē, ka ir risks elpceļu apdegumam vai, ja ir gūti nopietni, plaši ķermeņa apdegumi, ka tiešām jau vajadzīga neatliekama palīdzība, nekavējoties," stāstīja Bukša.

Brīvdienās iesaka sazināties pa ģimenes ārstu konsultatīvo telefonu 66016001, lai varētu saprast, kā pareizāk rīkoties katrā konkrētajā situācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti