Svētkos aicina atcerēties seniorus

Paņemiet izceptās piparkūkas un aizejiet svētkos pie kaimiņos dzīvojošā pensionāra vai, ja nevarat būt līdzās – atrodiet laiku un izrunājieties pa telefonu ar saviem vecvecākiem! Šādu ieteikumu Ziemassvētkos sniedz ārsti, piebilstot, ka ik reizes, kad tiek piezvanīts tuviniekam senioram, tas var būt dzīvības vērts.

Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikā jūtams Ziemassvētku priekšvakars. Koša eglīte un svētku rotājumi.

Taču pārāk bieži māsiņas un ārsti šeit pieredz sirmgalvju vientulības sekas. Arī piektdien nodaļā ir kungs, kurš nokritis un sasitis galvu, taču palikšana slimnīcā viņam nav vajadzīga.

"Tagad viņš te guļ, un neviens viņam nebrauc pakaļ. Tagad sociālie dienesti sazināsies ar pagastu – vai būs mašīna. Varbūt viņš te visus Ziemassvētkus dzīvos. To es nezinu," atzīst Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Katru dienu dakteris Višņakovs savā nodaļā uzņem sirmgalvjus, kas mājās pakrituši, nav spējuši piecelties un bezpalīdzīgi gaidījuši, lai kāds viņus atrod. Ne vienmēr tie ir pavisam vientuļi cilvēki. Jautājums – cik bieži radi viņus apciemo vai sazvana. Nule bijis gadījums, kad cienījama vecuma kundze kritusi vannasistabā un nav spējusi piecelties. Kad uztraucies dēls atlauzis dzīvokļa durvis, sieviete jau bijusi bezsamaņā un viņas ķermeņa temperatūra atdzisusi līdz 23 grādiem.

"Normāli funkcionējošam organismam apkārtējā vide 20-25 grādi ir pilnīgi pieņemama, jo organisms pats nepārtraukti ražo siltumu. Taču tad, ja cilvēks pēkšņi paliek kaut kādu iemeslu dēļ nekustīgs, slapjums, neliels caurvējš var veicināt ķermeņa atdzišanu. [..] Tādā veidā cilvēki šķietami siltā vidē var tiešām nosalt līdz dzīvībai bīstamam stāvoklim vai pat nomirt," saka Višņakovs.

Vannasistabā atrasto kundzi izdevies glābt. Bieži šāda nosalšana saasina citas slimības. Tādēļ ārsti aicina – gan ikdienā, gan svētkos apciemot vai vismaz regulāri sazvanīt vienus palikušos seniorus.

Šim aicinājumam pievienojas arī Latvijas Samariešu apvienība, kas ikdienā rūpējas par vientuļiem sirmgalvjiem.

Arī tad, ja nav vajadzīga fiziska palīdzība, katrs uzmanības apliecinājums ir nenovērtējams.

"Var redzēt, kā atplaukst veco cilvēku sejas, kad viņi saņem kartīti, kuru viņiem ir uztaisījuši brīvprātīgie jaunieši, kurā ir vienkāršs, parasts, bet no sirds dots Ziemassvētku novēlējums. Ir svarīgi neaizmirst savus tuviniekus, un svarīgi ir atcerēties arī to, ka, ja mēs paši braucam prom kaut kur – piezvanīt, pārbaudīt, vai viņiem viss ir kārtībā," norāda apvienības vadītājs Viesturs Kleinbergs.

Pat tad, ja tas ir vientuļš kaimiņš vai laukos dzīvojoša attāla radu tante – pieklauvēt pie durvīm ar piparkūku tūtu būs svētīgs darbs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti