Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Krēslinieku muzeju apbalvo ar Latviskā mantojuma zīmi

Dienas ziņas

Jauniešu biznesa idejas laukos

Staļģenes mazpulki svin Mārtiņdienu

Svētdien – Mārtiņdiena, daudzviet jau svin

Svētdien, 10.novembrī visā Latvijā notiks dažnedažādi rudens pasākumi un Mārtiņdienas gadatirgi - Valmierā, Liepājā, Cēsīs, Salaspilī, kā arī Rīgā. Mārtiņdiena ir viena no astoņām seno latviešu svinamajām dienām. Ar to saistās  dažādi ticējumi un laika vērojumi, tāpēc Mārtiņus mēdza saukt par ziemas gaidīšanas svētkiem. Jau otro gadu Mārtiņdienas dziesmas un dančus kopā  ar folkloristiem izdziedāja arī Staļģenes mazpulki.

Amatnieku un mājražotāju tirdziņā „Mārtiņdienas tirgus" Rīgas Centrāltirgū būs iespējams iegādāties gan mājās pagatavotus produktus pēc labākajām tautas tradīcijām, gan iegādāties praktiskus un elegantus amatnieku izstrādājumus.

Svētdien, 10. novembrī, no plkst. 12:00 līdz plkst. 16:00 Brīvdabas muzejā norisināsies Mārtiņdienas svinības. Aizvadot rudens beigu darbus un sagaidot ziemas sākumu, Brīvdabas muzejs aicina mazus un lielus apmeklētājus tērpties maskās dziedāt un dejot folkloras kopu pavadībā, baudīt Mārtiņdienas cienastu –  gaiļa zupu un „Mārtiņa beķerejas" sarūpētos pīrādziņus.

Izstāžu zālē no plkst. 12:00 līdz plkst. 15:00 visi apmeklētāji varēs izzināt masku tapšanas vēsturi un tradīcijas, kā arī līdzdarboties Mārtiņdienas masku gatavošanā kopā ar Amatas novada folkloras kopu „Ore".

Kurzemes sētā plkst. 12:00 Mārtiņbērni tiks aicināti dziedāt un dejot ar folkloras kopu „Kokle" un iepazīt  svētku tradīcijas Kurzemē.

Vidzemes sētā plkst.14:00 folkloras kopa „Krulla" gaidīs Mārtiņbērnus, lai apdziedātu Vidzemes zemnieka sētas  saimniekus.

Pie Priedes kroga plkst. 15:00 Mārtiņbērni tiks cienāti ar gaiļa zupu un „Mārtiņa beķerejas" sarūpētajiem pīrāgiem.

Nidas dūmistabā kopā ar Daugmales Jāni Mārtiņbērni varēs iemācīties liet vaska sveces, lai tumšās rudens dienas taptu gaišākas.

Vidzemes sētā visas dienas garumā apmeklētājiem būs iespēja satikt Brīvdabas muzeja amatniekus un iepazīt senās amatu prasmes. Pie Vidzemes sētas Donu Ilze piedāvās svētku cienastu – raušus, ābolus glazūrā un karstos dzērienus. Bērnus priecēs izjādes zirga mugurā.

Kurzemes  sētā  bērni  tiks gaidīti Mārtiņdienas radošajā darbnīcā.

Kad rudens darbi pabeigti un pilni apcirkņi, var ieskandināt ziemas sākumu. No sētas uz sētu dodas Mārtiņbērni, atnesdami svētību un tāpēc ir laipni gaidīti katrā mājā. Ik sētā tie ierodas dziedādami, dejodami un  rotaļās iedami.

Brīvdabas muzejs aicina līdzi ņemt materiālus masku gatavošanai, tērpties maskās un ļauties Mārtiņdienas noskaņai!

Bet 11. novembrī Latvijas pilsētu un pagastu iedzīvotājiem un viesiem būs plašas iespējas atzīmēt Lāčplēša dienu. Kopumā notiks vairāk kā 150 dažādi koncerti, dievkalpojumi,  gājieni un izstādes. Tradicionālie lāpu gājieni arī šogad norisināsies vairākās Latvijas pilsētās, tajā skaitā Ogrē, Daugavpilī, Ventspilī.

Piemēram, Rīgā Lāčplēša diena tiks atzīmēta ar bagātīgu kultūras programmu. Svētdien, 10. novembrī, Rīgas Latviešu biedrības namā notiks ieskaņas koncerts „Ar tēvzemi un brīvību sirdī". 11. novembrī norisināsies ikgadējais pasākums „Brīvības cīnītāju gars cauri visiem laikiem", kura ietvaros no 16.00 – 22.30 notiks lāpu gājiens, svētbrīdis pie Brīvības pieminekļa, kā arī koncerti Strēlnieku laukumā un ugunsplosta palaišana Daugavā.

Cēsīs, Cēsu Pils parka estrādē, paredzēts 3D multimediāls gaismas un skaņas priekšnesums, kurā tiks veidota mirdzoša Latvijas  kontūra „Latvija esam mēs paši!". Kuldīgā būs skatāma ieroču un militāra autotransporta izstāde un demonstrācija, kā arī Karavīru putras degustācija. Balvos pie pieminekļa Latgales partizānu pulka kritušajiem karavīriem apmeklētāji tiek gaidīti uz vakara jundu "Par gudru un stipru Tēvzemi!".

Ar šiem un visiem pārējiem Lāčplēša dienai veltītiem pasākumiem var iepazīties Uzziņu dienesta 1188 mājas lapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt