Dienas ziņas

Minskā ielās iziet studenti

Dienas ziņas

Līgatnē darbu sāk Jauno līderu vidusskola

Pārapbedī Krievijas impērijas armijas karavīrus

Sventes pagastā pārapbedīti Krievijas impērijas armijas karavīri

Brāļu kapos “Bundišķi” Daugavpils novada Sventes pagastā nupat pārapbedītas Pirmā pasaules karā Latvijā kritušo Krievijas impērijas armijas karavīru mirstīgās atliekas. Zemē guldīti 246 karavīri, kurus Latvijas karavīru meklēšanas vienības ekshumēja pēdējo trīs gadu laikā.    

Pamatojoties uz vienošanos starp Latviju un Krieviju par kareivju mirstīgo atlieku pārapbedīšanu, svinīgajā ceremonijā klāt bija Latvijas Nacionālo bruņoto spēku, Daugavpils novada domes,  Latvijas karavīru meklēšanas vienību, Brāļu kapu komitejas un Krievijas ģenerālkonsulāta pārstāvji.

“Būs arī piemiņas plāksne, kur būs saraksts ar zināmo kritušo vārdiem, un mēs varēsim te atnākt – bērni, mazbērni, viņi zinās vēsturi, zinās kritušo vārdus un varēs atdot piemiņu tiem, kas atdeva savu dzīvību,” pauda Krievijas ģenerālkonsulāta konsuls padomniece Natālija Pustovalova.

Par daļu no kritušajiem karavīriem ziņoja Latvijas Dzelzceļš, kas pirms trīs gadiem Daugavpils novada Sventes pagastā veica līniju uzlabošanu.

Iespējams, ka šie karavīri mira dzelzceļa hospitāļos un attiecīgi tika apglabāti dzelzceļa tuvumā. Par daļu ziņoja Nīcgales pagasta privātmāju teritorijas īpašnieki.

“Organizācija “Patriots”, kas ekskhumēja vienā apdzīvotā vietā, kur bija mājas uzbūvētas virsū – daļēji viņas ir apdzīvotas, daļēji viņas nav apdzīvotas, bet Krievijas arhīvos viņi bija pilnīgi minēti, kurā rindā kurš atrodas pēc vārdiem, un tāpēc uz šiem te zārciņiem ir karavīru vārdi un viņi ir atpazīti, bet tie, kurus mēs ekshumējām trīs gadus atpakaļ, nu diemžēl tur neviens neko nezināja,” stāstīja karavīru meklēšanas vienības “Leģenda” pārstāvis Viktors Duks.

Lielās Pirmā pasaules kara kapsētas labiekārtoja Nacionālie bruņotie spēki pirmās Latvijas brīvvalsts laikā, taču mazās kapsētas lielākoties tika aizmirstas, un ir vēl daudzi karavīri, kas Ilūkstes un Daugavpils novados atdusas neatrasti.

“No mūsu puses ir tāds lēmums, ka šie karavīri no šīm aizmirstajām kapavietām ir jāpārapbeda uz normālu kapavietu, kas atbilst viņu godam un cieņai,” sacīja Brāļu kapu komitejas valdes priekšsēdētājs Arnis Āboltiņš.

Darbus pie Pirmā pasaules kara kareivju kapavietu atrašanas un ekshumācijas turpina karavīru meklēšanas vienības, gan pētot Krievijas vēstures arhīva materiālu datus, gan pašiem dodoties uz iespējamām atdusas vietām, gan reaģējot uz iedzīvotāju vai uzņēmumu informāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt