Negadījums notika aptuveni desmit jūras jūdzes aiz Rīgas ostas vārtiem, kad Speciālo uzdevumu vienības karavīri papildinājuši ātrumlaivas vadīšanas iemaņas. Šādas mācības notiek regulāri, tomēr šoreiz, lielā ātrumā veicot pagriezienu, karavīri izkrituši no laivas. Laiva nav apstājusies, tādēļ viņi tajā atpakaļ nav varējuši iekļūt un tikai vienu kareivi, mācību instruktoru izdevies izglābt pirms nosalšanas.
"Tādējādi abi karavīri, kas atradās laivā un izkrita no tās tajā atpakaļ vairs nevarēja pagūt iekāpt, līdz ar to atradās atklātā jūrā. Ja šī versija apstiprināsies izmeklēšanā, tad, jā, laivai bija automātiski jāapstājas. Atrašanās ūdenī [cik ilgi spēj tajā izturēt] ir atkarīga no vairākiem apstākļiem - ūdens temperatūra, gaisa temperatūras un kādā ietērpā cilvēks atrodas ūdenī. Pēc vakardienas apstākļiem aptuvenā ūdens temperatūra jūrā bija 3 līdz 5 grādi, kas, ja cilvēks atrodas hidrotērpā ir aptuveni pusotra stunda izdzīvošanas laiks,” klāsta NBS pārstāvis Normunds Stafeckis.
Šis ir jau ceturtais pēdējos astoņos gados miera laikā mirušais Speciālo uzdevumu vienības karavīrs.
„Var droši teikt, ka drošības noteikumi ir rakstīti ar karavīru asinīm un tos nu – ko nu dara, to ievēro! Protams, ņemot vērā, iepriekšējo negadījumu pieredzi, analīzi šie noteikumi gandrīz vai vienmēr tiek pārskatīti, pārrakstīti, precizēti, laboti. Un arī, kad katrs karavīrs tiek mācīts kaut ko darīt, viņš tiek vispirms mācīts, kā to darīt,” stāsta Stafeckis.
Viņš vēl norādīja, ka nodarbībai bija jānorit šādi un nevienai citai laivai mācībās nebija jābūt. Apstiprināta arī informācija, ka pirms nodarbības ir veikta laivas un ekipējuma tehniskā pārbaude, kā arī drošības instruktāžas, turklāt abi karavīri bijuši tērpti hidrotērpos. Nodarbībā izmantotā laiva atrasta vēlāk un nodota ekspertu rīcībā. Kopumā izmeklēšana par šo nelaimes gadījumu varētu ilgt 30 dienas.
Bojā gājušais specvienības nodaļas komandiera vietnieks, dienestā jau piecus gadus. Jūras glābšanas un Krasta apsardzes dienests par nelaimi jūrā ziņu saņēma ap 11:50 no Rīgas ostas satiksmes dienesta. Tam savukārt ziņoja tirdzniecības kuģis „Astra”, kas bija ceļā uz ostu.
Kad deva rīkojumu, lai „Astra” sāk glābšanas operāciju, nelaimes vietu kuģis sasniedza 13 minūtes pēc tam, kad pamanīja glābšanas vestes un izziņoja trauksmi. „Kuģis uzcēla vienu personu, kuram bija hipotermija, un tika saņemtas ziņas par otru, un ka viņi novēro, ka viņš ir bez dzīvības pazīmēm. Helikopters jau bija notikuma vietā,” norādīja Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta priekšnieka pienākumu izpildītājs Andris Skribis.
Viļņošanās nebija liela, taču ūdens temperatūra bija tikai plus +3 +5 grādi - ilgākais var izdzīvot pusotru stundu, bet parasti jau pēc pusstundas sākas ķermeņa atdzišana. Lidaparāts cietušo nogādāja krastā, kur gaidīja mediķi. Laivu atrada apmēram pusotru kilometru no vietas, kur bija karavīri. „Helikopters novēroja, ka laiva atrodas kustībā, tika nozīmēta dežurkuģa apkalpe mēģināt pārņemt vadību šai laivai. Otrs variants bija gaidīt, kad beidzas degviela. Laiva nogādāta bāzes vietā un nodota ekspertīzei,” skaidro Skribis.
Zinātāji stāsta, ka šādam laivām ir īpašas atslēgas ar saiti, ko piesprādzē pie rokas. Ja atslēgu izrauj, dzinējs apstājas. Lai noskaidrotu karavīru rīcību un amatpersonu atbildību par notikušo, bruņotajos spēkos sākta izmeklēšana.
Pašlaik cietušais atrodas Rīgas Klīniskajā Universitātes slimnīcā. Vairāk par karavīra stāvokli stāsta slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova. "To, kā tas viss ir noticis - salikt laika hronoloģiju, izvērtēt amatpersonu atbildību, gan arī šo divu karavīru rīcību, ir sākta speciālā dienesta izmeklēšana, kas vairāk saistīta ar kompensāciju piešķiršanu gan bojāgājušā karavīra tuviniekiem, gan cietušajam, ja mediķi atzīs ka ir nodarīts kaitējums viņa veselībai. Tāpat sākta dienesta izmeklēšana par pašu faktu, ko veic Aizsardzības ministrijas ģenerālinspekcija. Jāņem vērā, ka arī militārā policija ir sākusi kriminālprocesu, nosakot visas nepieciešamās ekspertīzes," saka Potetinova.
Aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (Zaļo un Zemnieku savienība), uzstājoties Saeimas sēdē, ceturtdien solīja, ka negadījuma apstākļi tiks rūpīgi izmeklēti. Izglābtā karavīra veselības stāvoklis ir stabils un drīzumā viņš varētu tikt izrakstīts no slimnīcas. „Mēs varētu pieminēt ar īsu klusuma brīdi bojā gājušo karavīru,” Saeimas sēdē teica Vējonis.
Jau tuvākajā laikā tiks lemts par 100 000 eiro kompensācijas izmaksu bojāgājušā karavīra tuviniekiem.