«Suns gandrīz nekļūdās» – pastā pēc jaunās kārtības sūtījumos meklē narkotikas

Bieži vien narkotikas un psihotropas vielas tiek sūtītas pa pastu. Oktobra beigās stājās spēkā jaunā paku un vēstuļu pārbaudes kārtība. "Latvijas pasta" Rīgas šķirošanas kompleksā ienākušiem aizdomīgiem sūtījumiem, kuros varētu būt narkotikas, vairs netiks automātiski uzsākts kriminālprocess un procesuālās darbības. Tā vietā tiek apturēta aizdomīgā pasta sūtījuma nogāde adresātam un persona tiek aicināta 30 dienu laikā to saņemt un atvērt muitnieku klātbūtnē personīgi. Ja šajā laikā neviens neierodas, tiek pieņemts lēmums par sūtījuma iznīcināšanu. Kopā ar kinologiem pasta sūtījumus devās pārbaudīt Latvijas Radio.

«Suns praktiski nekļūdās» – pastā pēc jaunās kārtības pārbauda narkotikas sūtījumos
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

"Blakus! Meklē… Te…te"

2,5 gadus vecs muitas suns vārda Bairons pasta sūtījumus pārmeklē regulāri. Viņš ir trenēts uzost skaidru naudu, narkotikas un psihotropās vielas.

Suns praktiski nekļūdās. Ja sūtījumos ir narkotikas, suns tās jūt pat vairāku metru attālumā.

Vecākais muitas eksperts, kinologs Edgars Sīpols pastāstīja: "Kinologs ar darba suni strādā kā komanda. Es jau pēc suņa redzu: pirms viņš ir apzīmējis vietu, kur atrodas narkotiskās vielas, es jau redzu, ka viņš ir uzķēris smaržu un aromātu kaut kur fonā, gan pēc ausīm, gan pēc kustībām, astes kustībām, es jau redzu, ka jābūt kaut kur tuvumā narkotiskām vielām."

Pie sūtījuma ar narkotikām suns sastingst. Aizdomīgo vēstuli pārbauda ar rentgena aparātu. Tajā redzams attēls, kas varētu līdzināties pulverim. Bet sūtījumi tiek pārbaudīti arī bez kinologiem. Pieredzējuši muitnieki aizdomīgas pakas un vēstules identificē pēc noteiktiem riska faktoriem, skaidroja Rīgas muitas kontroles punktu daļas muitas virsuzrauga vietnieks Māris Puriņš.

"Pievēršam uzmanību varbūt sākotnēji, arī no kādām valstīm tie tiek sūtīti. Tradicionāli tās ir Nīderlande, Vācija, Lielbritānija un arī Spānija. Mums ir attiecīgi tehniskie līdzekļi, rentgeni, un arī pašu muitnieku pašiniciatīva un dažāda veida riska informācija," viņš sacīja.

Vairāki desmiti aizdomīgu sūtījumu

Divu mēnešu laikā, kopš stājās spēkā jaunā kārtība, par aizdomīgiem tika atzīti 42 sūtījumi. 18 gadījumos tie tika atvērti saņēmēju klātbūtnē un pārkāpumi netika konstatēti. 10 sūtījumi tika iznīcināti, jo to adresāti 30 dienu laikā neieradās tos saņemt. Bet divos gadījumos tika uzsākti kriminālprocesi.

Puriņš norādīja: "Vienā gadījumā pārkāpējs ieradās uz atvēršanu un informēja pirms atvēršanas, ka sūtījumā ir šīs vielas. Jā, šis sūtījums tika atvērts, un tika konstatētas 25 amfetamīna tabletes. Bet tālāk lieta tika nodota attiecīgi citai Valsts ieņēmumu dienesta struktūrvienībai, kas veic izmeklēšanu. Vēl vienā gadījumā pārkāpējs zvanīja un informēja, ka sūtījumā atrodas psihotropas vielas. Un attiecīgi šis sūtījums arī tika nodots tālāk procesuālām darbībām."

Jaunā kārtība arī paredz, ka aizdomīgā sūtījuma saņēmējam var veikt eksprestestu. Ja konstatē  narkotisko vielu klātbūtni, tiek uzsākts kriminālprocess. Pēdējo divu mēnešu laikā gan šādu iespēju muitnieki nav izmantojuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt