Ārpus Rīgas

Pierobežā daudziem izdevīgāk strādāt Igaunijā

Ārpus Rīgas

Agnese Leiburga par Jelgavas iedzīvotāju reakciju uz notiekošo Jelgavas bērnunamā

Rēzeknē noslēdzas starptautiskās muitas kinologu sacensības

Suņa deguns palīdz atrast miljoniem kontrabandas cigarešu

Šodien, 28.aprīlī, noslēdzas starptautiskās muitas kinologu sacensības, kurās piedalījās Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Čehijas un Krievijas muitas dienestu kinologi ar apmācītiem suņiem tabakas izstrādājumu meklēšanā. Sacensības vairāku dienu garumā notika Rēzeknē un Rēzeknes novadā, pārbaudot kinologu un dienesta suņu iemaņas dažādās disciplīnās, gan startējot komandās, gan individuāli.

Dokumenti

Sacensību rezultāti

Lejuplādēt

164.91 KB

Sacensības - tā ir iespēja kā kinologiem paaugstināt profesionālo kvalifikāciju un veicināt sadarbību starp citu valstu kinologiem cīņā ar cigarešu kontrabandu.

Kinologiem un viņu dienesta suņiem viena no sacensību pārbaudes disciplīnām notiek Rēzeknes novada Lendžu pagasta slēgtajā skolās ēkā. Noteiktā laikā sacensību dalībniekiem jāatrod cigarešu slēpņi. Meklēšana notiek divās telpās, vienā vai otrā paslēptas cigaretes.

“Ideja tāda, ka viena telpa ir augšā, otra lejā, jo lejā telpas ir kardināli savādākas nekā augšā. Izvietojums, mantas priekšmeti, kas iekšā,” - Valsts ieņēmumu dienesta Muitas kontroles organizēšanas daļas Kinoloģijas nodaļas vecākais muitas eksperts Valdis Bikovskis stāsta par meklēšanas vietām, kas izvietotas gan telpās, gan ārā transportlīdzeklī.

“Kā veicas kinologiem? Īstenībā labi, labāk nekā transportā. Te ir apstākļi labāki. Nav vēja, temperatūra labāka, plus grādu vairāk, līdz ar to molekulu kustība ātrāka jeb viņu ir vairāk un suņiem ir vieglāk atrast,” viņš skaidro.

Vēl suņi tika pārbaudīti cigarešu meklēšanā, kas paslēptas bagāža, un paklausībā. Cigarešu slēpņi bija izvietoti maksimāli pietuvinot reālajiem darba apstākļiem. Sacensībās piedalījās astoņas  komandas, katrā komandā bija trīs dalībnieki: komandas kapteinis un divi kinologi.

Muitas kinoloģei no Latgales reģiona Solvitai Daukstei-Saleniecei, pārmeklējot divas telpas, abi slēpņi tika atrasti otrajā. Dienesta suns jauns, strādā vien divus mēnešus, tāpēc labi paveiktais darbs bija prieks abiem.

“Beidzot viņš ir atradis, viņš pierāda sevi, ka viņš tiešām var kaut ko izdarīt un ka tas darbs ir ar jēgu ieguldīts, ka jāturpina ieguldīt,” saka kinoloģe.

Latvijā muitas kinologiem tabakas meklēšanas sacensības notika pirmo reizi, līdz šim starptautiskas sacensības bija organizētas citās valstīs. Sacensībās ir laba iespēja mācīties vienam no otra un uzlabot savstarpējo sadarbību, jo cigarešu kontrabanda Eiropā ir aktuāla problēma.

“Tas ir ļoti svarīgi, jo tā ir pieredze, mēs esam mazas valstis, mums ir viena robeža ar Krieviju, tāpēc zināt, kā strādā mūsu kaimiņi, ir ļoti svarīgi. Mums ir liela problēma ar cigarešu kontrabandu. Šīs normas uz robežas ir ļoti mazas, ir noteikumi, ka tikai divas reizes mēnesī var pārvest divas paciņas cigarešu, un mums ir kontrabandisti, kuri katru dienu grib ievest Igaunijā cigaretes. Mums cigarešu maksa ir ļoti augsta, es domāju, ka divas reizes dārgāk maksā cigaretes Igaunijā nekā Krievijā”, stāsta sacensību dalībniece no Igaunijas Pireta Tinkus.

Kā liecina statistika, muitas kinologi ar dienesta suņiem 2016.gadā atraduši 3,5 miljonus cigarešu, savukārt 2015.gadā 18,5 miljonus. Suns ir neatsverams palīgs kontrabandas preču atklāšanā.

“Bez suņa deguna grūti kaut ko atrast, viņš var ievirzīt uz vietu, tad cilvēks skatās un atrod, citādi  cilvēkam jāmeklē kā adata siena kaudzē”, stāsta kinoloģe Irēna Zambare.

Sacensībās iesaistītās valstis - Latvija, Lietuva, Igaunija, Čehija un Krievija – ir savstarpēji saistītas kontrabandas cigarešu ievešanā Eiropā.

“Latvijā šīs cigarete ienāk no Krievijas Federācijas un no Baltkrievijas Republikas, un tas mērķis pamatā ir citas valstis, varbūt vairāk attīstītas Eiropas Savienībā, kur šīs cenas un izmaksas uz cigaretēm ir daudz augstākas nekā Latvijā. Un tad mēs te esam pirmais “bampers”, pirmais siets, kas mēģina atsijāt, un tad jau Eiropas iekšienē katra valsts, sākot jau ar mūsu kaimiņiem Lietuvu, Igauniju tālāk Poliju, Čehiju, kad viņi mēģina šīs nelegālās mantas atklāt,” stāsta Kinoloģijas nodaļas vecākais muitas eksperts Valdis Bikovskis.

Kopumā Valsts ieņēmumu dienestam šobrīd ir 49 darba suņi, kuri apmācīti tabakas izstrādājumu, narkotisko vielu un skaidras naudas meklēšanā. Šajās sacensībās piedalījās dienesta suņi, kuri konkrēti apmācīti cigarešu meklēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti