Dienas ziņas

Divi Jāņi – tēvs un dēls, attīsta ģimenes saimniecību

Dienas ziņas

Ludzā izskan starptautiskais festivāls "Sābri"

Basos izveidota ekspozīcija "Suitu godi"

Suitu godu tradīcijas un dziesmas apvienotas ekspozīcijā Basos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai saglabātu suitu godu tradīcijas un ar tām iepazīstinātu ikvienu interesentu, vienā no suitu vēsturiskajām vietām – Kuldīgas novada Basos – izveidota ekspozīcija “Suitu godi”. Tā ir audiovizuāla, kurā iespējams noklausīties suitu kāzu, kristību, bēru un dažādu gadskārtu dziesmas. Šobrīd tā ir vienīgā ekspozīcija, kas tik plaši stāsta par suitu godiem.

Savulaik ēka, kurā šobrīd atrodas Basu tautas nams, bijusi Biržu muižas klēts, bet telpa, kur reiz apcirkņos bijuši graudi, nu glabā suitu kultūrvēsturisko mantojumu. Tur izveidota ekspozīcija “Suitu godi”, kuru īstenojis mākslinieks Mārtiņš Heimrāts. Tapšanā palīdzējuši daudzi vietējie iedzīvotāji, gan atnesot piemērotus priekšmetus, gan fotogrāfijas, gan darinot goda drānas, gan aužot grīdas segas.

Pie ekspozīcijas izveides strādāts aptuveni gadu, pētot suitu godu vēsturi ne tikai muzejā, bet arī tiekoties ar iedzīvotājiem. Ekspozīcijai ir četras daļas – katram apcirknim sava: kristības, laulības, bēres un dažādas ar baznīcu un gadskārtām saistītas tradīcijas.

“Uzdevums bija sameklēt kādu paralēli, ka visi dzīvojam zem saules, un šie godi varētu būt rīta saule, pusdienu saule un vakara saule. Un tad mums vēl palika ceturtā, kas varētu būt tā īpašā suitu saule,” saka Heimrāts.

Ekspozīcijas atklāšanā suitu kolektīvi izdziedāja katru godu dziesmas. Tās būs iespēja klausīties arī ikvienā citā reizē, jo ir izveidota audio versija.

Viena no suitu kultūras pārmantotājām ir etnogrāfiskā ansambļa “Gudenieku suiti” vadītāja Lidija Jansone. Viņa priecājās, ka šai ekspozīcijā ir pārstāvēts viss cilvēka mūžs, jo suitos joprojām ir dzīvas senās kāzu, kristību un bēru tradīcijas.

“Piemēram, citur jau sen vairs neada bēru pūru, mums joprojām to dara. Mums kāzās ļoti nozīmīga ir mičošana, kas daudzos novados ir daļēji izzudusi, pārvērsta šovā, mums tas notiek nopietni,” saka Jansone.

Suitu vēsturiskā teritorija atrodas trijos novados – Alsungas, Ventspils novada Jūrkalnes pagastā un Kuldīgas novada Gudenieku pagasta Basos.

“Suitu kultūras mantojums ir nozīmīgs, ne tik daudz domājot par tūristiem, bet par pašiem suitiem izglītošanas jomā. Tā ir ārkārtīgi laba ekspozīcija, kas pamudinās katru no godiem izprast un arī izzināt vairāk,” saka Etniskās kultūras centra “Suiti” vadītāja Dace Martinova.

Ekspozīcija ir papildināta ar suitu goda tērpu izstādi, būs iespēja arī noskatīties 1935.gadā veidoto filmu “Dzimtene sauc jeb Kāzas Alsungā”. Ekspozīcijas izveidei finansējums piesaistīts Igaunijas – Latvijas Pārrobežu sadarbības programmā, kura paredz attīstīt mazo etnokultūru reģionus un tos popularizēt kā UNESCO galamērķi. Projektā apvienojušies četri unikāli reģioni — Setomā un Kihnu Igaunijā un Suiti un Lībiešu krasts Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti