Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rēzeknē iebilst pret vēlēšanu rezultātiem

Sūdzību par vēlēšanām Rēzeknē skatīs nākamās nedēļas sākumā

Rēzeknē pašvaldības vēlēšanu rezultāti jāpārskata un jāanulē – pārliecinātas vairākas vēlēšanās Rēzeknē startējušās partijas. Tās Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) nosūtījušas sūdzību, kurā minētas kļūdas balsu skaitīšanā un balsu pirkšana, kā arī nepilnības priekšvēlēšanu aģitācijā. CVK piektdien saņēma sūdzību, ko izskatīs pirmdien, 12. jūnijā.

Rēzeknē par balsu pirkšanu pašvaldības vēlēšanās šobrīd uzsākti divi kriminālprocesi – gan tie, gan arī vairākas citas iedzīvotāju liecības rada bažas par vēlēšanu rezultātu patiesumu. Tā piektdien, 9.jūnijā, preses konferencē skaidroja to partiju un partiju apvienību pārstāvji, kuri CVK vērsušies ar lūgumu atzīt vēlēšanas Rēzeknē par spēkā neesošām.

Sūdzību parakstīja piecas partijas un partiju apvienības, par ko vēlēšanās nobalsoja mazāk nekā 5% vēlētāju, gan arī Edmunda Teirumnieka vadītais apvienotais saraksts, kas guva mazliet vairāk kā 12% iedzīvotāju atbalstu. Vēlēšanās, kā zināms, uzvarēja partija "Saskaņa", par kuru nobalsoja 60% balsstiesīgo.

"Tas nav tas galvenais un būtiskākais: esi domē vai neesi domē ievēlēts. Jo šobrīd tā pamata runa un diskusija tomēr ir vērsta uz to, cik demokrātiski mēs dzīvojam.

Cik cilvēks, kurš godprātīgi dodas uz vēlēšanu iecirkni, var būt pārliecināts, ka viņa balss tiešām būs ņemta vērā un arī parādīsies kā uzskaitīta," klāstīja Teirumnieks.

Šogad rēzeknieši balsi par kādu no 11 sarakstiem atdeva 12 iecirkņos. Šobrīd uzmanība pievērsta balsu skaitīšanai vienā no tiem – kultūras un atpūtas centrā "Ziemeļblāzma", kur pirmo reizi saskaitīto mazliet vairāk nekā 700 balsu rezultāti no pārskaitītajiem atšķiras par 20%.

"Jau idejiski 20% tas vienā iecirknī, kad mums ir redzams, ka pārdesmit balsis izšķir, vai būs tā vai cita partija pārstāvēta vai attiecīgi apvienība domē, tas ir ļoti daudz.  Tas ir viens iecirknis, bet, ja mēs skatāmies tālāk un runājam arī par citiem, tad, iespējams, arī tur kaut kas ir bijis," sprieda Teirumnieks, kurš arī līdz šim bija Rēzeknes pilsētas domes deputāts.

Arī priekšvēlēšanu aģitācijas laikā kandidāti saskatījuši mēģinājumus ietekmēt vēlētāju izvēli ar negatīvu pieeju.

"Izgājis vienas partijas žurnāls, kur oficiāla pilsētas domes seja saka, kā nebūs, ja viņi nebalsos par to politisko spēku, kas, manuprāt, ir nepieņemami. Un vispār drošības dienestiem jāizskata tā aģitācija, vai tas atbilst likumam un atbilst vispār. Varbūt tas ir citas dimensijas pārkāpums. Varbūt kriminālpārkāpums," sprieda Rēzeknes pilsētas domes deputāts Vjačeslavs Dubovskis.

Lai turpmāk vēlēšanas ritētu bez plaša mēroga starpgadījumiem, sūdzības autori šobrīd gatavo priekšlikumus par izmaiņām vēlēšanu likumā. Daži no tiem saistīti gan ar modernizētu vēlēšanu urnu diennakts novērošanu, gan liegumu neizmantotās vēlēšanu zīmes iznest ārpus iecirkņa.

"Pirmais, kas jādara, ir jārotē komisijas starp pašvaldībām. Viennozīmīgi nevar būt tā, ka pašvaldība rīko vēlēšanas un viņi arī apstiprina tās komisijas.

Tas pirmais. Otrs - caurspīdīgums, un varētu būt pat elektroniskā balsošanas uzskaitīšana. Video novērošana, kur būs piekļuve tiešsaistē jebkuram iedzīvotājam," lēsa Dubovskis.

Vēstuli ar sūdzību par vēlēšanu rezultātiem Rēzeknē Centrālā vēlēšanu komisija saņēma piektdien, 9.jūnijā, un izskatīs to pirmdien – 12. jūnijā. Ja rezultāts būs negatīvs, partijas apņēmušās vērsties administratīvajā tiesā.

Jau ziņots, ka 3. jūnijā notikušajās pašvaldību vēlēšanās Rēzeknes pilsētā vairāk nekā pusi balsu jeb 59,03% ieguvusi pašreizējā varas partija "Saskaņa". Otrajā vietā sekoja Latgales partijas, Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!” – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA) un partijas "Vienotība" vienotais saraksts ar 12,18% atbalstu, un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) ar 7,6% vēlētāju atbalstu.

(Avots: CVK)

 • Nobalsojuši: 727 839 / 1 443 801 (50,41%)
+ -
 • 1. "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

  59,03%
 • 2. LATGALES PARTIJA, Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”, Partija "VIENOTĪBA"

  12,18%
 • 3. Zaļo un Zemnieku savienība

  7,6%
 • 4. "Vienota Rēzekne"

  6,52%
 • 5. Latvijas Reģionu Apvienība, "Latvijas attīstībai", Politiskā partija "Alternative"

  4,66%
 • 6. „Latvijas Krievu savienība”

  2,98%
 • 7. Partija "Vienoti Latvijai"

  1,77%
 • 8. Partija "Savienība Latgales sirds"

  1,51%
 • 9. No sirds Latvijai

  1,32%
 • 10. APVIENĪBA IEDZĪVOTĀJI

  0,99%
 • 11. Eiroskeptiķu Rīcības partija

  0,67%
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti