Subatē atklāj piemiņas plāksni kritušajiem partizāniem

Ap 300 Latvijas un Lietuvas nacionālo partizānu, kuri krituši Otrā Pasaules kara laikā Subatē, tagad tiek pieminēti un godāti piemiņas plāksnē, kas svinīgā ceremonijā atklāta subatiešiem īpašā piemiņas vietā. Šajā pasākumā piedalījās gan Latvijas, gan Lietuvas nacionālo bruņoto spēku pārstāvji.

Subatē, tāpat kā citos Latvijas un Lietuvas pierobežas pagastos, 1944.gada vasarā veidojās jauktās, latviešu – lietuviešu partizānu grupas, lai cīnītos pret padomju okupāciju. Viņi visi krita nevienlīdzīgās kaujās vai arī no čekas aģentu rokas.

Subatietei Birutai bija tikai kādi pieci gadi, bet viņa aizvien atceras tēva stāstīto skumjo stāstu par Otrajā pasaules karā kritušajiem nacionālajiem partizāniem.

"Viņus nošāva, un visi tie cilvēki, kas tur bija, bija atvesti Subatē pie tā Ozola un nosviesti gulēja. Tie streboki dienu un nakti dežūrēja, lai viņus nepaņemtu projām, un tad viņus atveda pa nakti tajās grantsbedrēs un apraka," tēva stāstīto atminas Biruta. 

"Subate ir tā, kur nacionālie partizāņi tiešām parādīja, parādīja to, ka jābūt ir vienotiem. Man tanī laikā tikai 16 gadi bija un mani nelaida klāt pie bunkuriem, tikai mežmalā tikās vai citādi, līdz ar to nodevu tās ziņas, kas ir vajadzīgas, tāpatās arī ieročus un tā tālāk," Latgales reģionālajai televīzijai stāsta Nacionālo partizānu apvienības priekšsēdētājs Ojārs Stepans.

Piemiņas plāksnes atklāšanā piedalījās gan Latvijas,gan Lietuvas nacionālo bruņoto spēku pārstāvji. 

"Šis piemineklis ir svarīgs jauniešiem, mūsu nākotnei, mūsu karavīriem, visiem tiem, kuriem ir jāsaprot, jādomā līdzi, ka neviena tauta šo brīvību nav izcīnījusi bez upuriem," teica Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube.

"Esmu tiešām laimīgs, ka lietuvieši un latvieši tagad strādāja plecu pie pleca un mācījās no pagātnes, mēs zinām, kāda ir miera cena, tālab mēs esam NATO dalībnieki, esam kopā misijā Afganistānā, un mums jābūt vienmēr gataviem aizsargāt savas valstis," atklājot pieminekli teica Lietuvas bruņoto spēku komandieris Arvids Pocius

Piemiņas plāksni Subatē atklāja trešdien 24.aprīlī. Jau no paša rīta trešdien Subates Miķeļa Erceņģeļa Romas katoļu baznīcā aizvadīts dievkalpojums, kas veltīts kritušo partizānu piemiņai. Tad vesels pulks ļaužu devās svinīgā gājienā līdz lielajam - baltajam krustam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti