Studentu ziemas uzņemšana Sociālās integrācijas valsts aģentūrā šogad norit gausāk

Pandēmija ir ietekmējusi arī uzņemšanu Sociālās integrācijas valsts aģentūras (SIVA) izglītības iestādēs, kur piedāvātas vairākas bezmaksas programmas cilvēkiem ar invaliditāti, Latvijas Radio informēja koledžas vadītāja, norādot, ka pašlaik ziemas uzņemšanā ir pieteikušies mazāk interesentu, nekā citas reizes.

Studentu ziemas uzņemšana Sociālās integrācijas valsts aģentūrā šogad norit gausāk
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Cilvēkiem ar invaliditāti darbspējas vecumā piedāvā vairākas bezmaksas izglītības programmas SIVA koledžā un Jūrmalas profesionālajā vidusskolā. Atšķirībā no citām izglītības iestādēm minētajās vietās uzņemšana norit vairākas reizes gadā.

Koledžas vadītāja Inguna Zuševica skaidroja, ka ziemas uzņemšanā lielāks uzsvars likts koledžām, kur piedāvātas iespējas kļūt par programmētāju, IT administratoru un viesnīcu pakalpojumu organizatoru. Lai gan uzņemšana notiks līdz mēneša beigām, viņa atzina, ka pagaidām tā nav tik veiksmīga kā citas reizes.

"Arī mūs ietekmē kovida situācija, un cilvēki jau otro gadu piesakās tā piesardzīgāk, bet mēs mēģinām meklēt risinājumus šai situācijai un īstenojam programmas arī attālināti. Bet, protams, pieprasījums un studēt gribētāju skaits ir mazāks," viņa teica.

Savukārt profesionālajā vidusskolā mācības jau ir sākušās, taču pastāv vēl iespēja pievienoties.

Koledžas vadītāja uzsvēra, ka visiem studētgribētājiem vispirms ir jāpiesakās procedūrai, kurā nosaka profesionālo piemērotību. Tās laikā eksperti izvērtē pretendenta intereses, kā arī veselības stāvokli un pēcāk iesaka kādu programmu.

Jaunais mācību režīms, kas norit daļēji klātienē, abu iestāžu studējošajiem rada grūtības. To atzina, SIVA studentu pašpārvaldes vadītājs Mareks Budovs, norādot, ka labāk būtu mācīties vai nu klātienē, vai attālināti.

Savukārt par piedāvāto programmu klāstu Budovs izteicās atzinīgi: "Daudz no tā visa dzīvē ir daudz kas ir vajadzīgs, un daudz darba piedāvājumu. Ja ir grūti atrast kaut kādus darba piedāvājumus, palīdz atrast, kur varētu iet strādāt. Tas arī palīdz iejusties sabiedrībā. Cilvēku ar invaliditāti arī pieņem daudz vieglāk."

SIVA izglītības iestāžu mācību kvalitāti augstu vērtē arī Invalīdu un viņu draugu apvienībā "Apeirons", kur norādīja, ka ievērojami lielākā daļa absolventu darbu spēj atrast. Organizācijas valdes loceklis Ivars Balodis gan pauda, ka iestādei vajadzētu vairāk pievērsties cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem, kuriem piedāvātais programmu klāsts nav pietiekams.

Balodis arī uzskata, ka šiem cilvēkiem tāpēc rodas grūtības atrast atbilstošu darbu.

"Ļoti svarīgi, lai cilvēkiem dotu izvēles iespējas atrast programmu, kas atbilst viņa interesēm, nevis programmu, kas ir pieejama," viņš uzsvēra.

SIVA to izdarīt vienatnē nevarēs, pieļāva Balodis, norādot, ka cilvēku ar invaliditāti apmācībā būtu jāiesaistās arī pārējām izglītības iestādēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt