Studentiem šogad lielākā interese par datorzinātnēm, tiesību zinātni un medicīnu

Mācību gads šonedēļ sākas arī augstskolu studentiem. Jaunajiem studentiem šogad lielākā interese saglabājas par datorzinātnēm, tiesību zinātni un medicīnas nozari. Interese ir arī par būvniecību, psiholoģiju un citām nozarēm.

ĪSUMĀ:

  • Vēl pagājušajā nedēļā studētgribētāji varēja pieteikties atsevišķām programmām.
  • LU, RTU un RSU labi vērtē šī gada uzņemšanas rezultātus.
  • LU vērtējumā “demogrāfiskā bedre” ir pārvarēta.
  • Populārākās programmas mainās pakāpeniski, nevis lēcienveidā.
  • LU lielākā interese saglabājas par datorzinātņu programmu.
  • LU interese par komunikāciju un ekonomiku mazinās.
  • RTU aug interese par būvniecības jomu.
  • RSU lielākais konkurss uztura speciālistiem.


Vēl aizvadītajā nedēļā studēt gribošie varēja pieteikties atsevišķām studiju programmām universitātēs. Kopumā Latvijas lielākajās augstskolās studentu skaits pieaudzis.

Studentiem šogad lielākā interese par datorzinātnēm, tiesību zinātni un medicīnu
00:00 / 06:26
Lejuplādēt

Lielākajās universitātēs – Latvijas Universitātē (LU), Rīgas Tehniskajā universitātē (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) – labi vērtē šī gada uzņemšanas rezultātus.

„Izsludinātais uzņemšanas plāns ir izpildīts visās programmās bakalaura līmenī,” pastāstīja Rīgas Tehniskās universitātes studiju prorektors Uldis Sukovskis.

Viņš labi novērtē uzņemšanas rezultātus. Septembrī RTU gan vēl turpinās līgumu slēgšana ar studentiem, tāpēc konkrētu studentu skaitu nenosauc.

Runājot par studējošo skaitu, jāņem vērā demogrāfiskie rādītāji, piemēram, cik jauniešu dzimis pirms 19 gadiem. Arī tas, ka daudzas ģimenes no valsts izbraukušas, skaidroja Sukovskis. Turklāt Latvijas jaunieši var izvēlēties doties studēt uz ārzemēm.

 Latvijas Universitātes Studentu servisu departamenta direktors Jānis Saulītis skaidroja, ka demogrāfiskā bedre ir pārvarēta.

„Pamatstudijās tātad jau otro gadu potenciāls, kas pabeidza vidējo izglītību, lielāks nekā iepriekšējā gadā,” norādīja Saulītis.

Tomēr attiecībā uz bērnu skaitu, kas dzima pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu beigās, skaitļi esot nesalīdzināmi, atzina Saulītis.

LU pārstāvis stāstīja, ka noslēguši līgumus par studijām kopumā visos studiju līmeņos vairāk nekā 5000 cilvēku. Ļoti liela bijusi interese par pieteikšanos pamatstudijās.

„Lai gan demogrāfiskais pieaugums bija kādi varbūt 5%-6 %, tad man šķiet, ka vairāk nekā 10% bija tas studētgribētāju pieaugums un vietas ieguvušo pieaugums pie mums. Tā ka tā tendence šogad, uz pamatstudijām raugoties, bija ļoti pozitīva,” sacīja Saulītis.

Latvijas Universitātei gan grūti vērtēt, vai situācija ap rektora vēlēšanām ietekmējusi studētgribētāju skaitu.

„Es pieļauju, ka pamatstudiju students varbūt tik ļoti nevērtē to augšējo notikumu. Viņš varbūt painteresējas labākajā gadījumā, vai viņam viss būs kārtībā. Ja viņam saka, ka viss būs, viņš nāk un studē. Par to varbūt vairāk domā maģistru līmeņa studenti, nezinu. Maģistrantūrā augstākajā līmenī šis pieteikumu skaits varbūt nebija būtiski mazāks, bet studētgribētāju skaits reāli, kas ir noslēguši līgumus, ir mazāks. Varējām it kā gaidīt vairāk mazliet,” atzina Saulītis.

Gadu no gada populārākās programmas atkārtojas, vērtē Latvijas Universitātē.

Izmaiņas notiek pakāpeniski, skaidroja arī RTU prorektors Sukovskis.

Uldis Sukovskis

Izmaiņas notiek lēni. Jo informācijas tehnoloģiju (IT) jomā darbinieku trūkums pastāv jau 10 gadus, bet intereses pieaugums par šīm studijām ir pakāpenisks un lēns, nav lēciena veidā, ka pēkšņi divreiz vairāk izvēlas studēt kādu programmu vairāk vai mazāk, stāstīja Sukovskis.

Lielākā studentu interese Latvijas Universitātē saglabājas par datorzinātņu programmu.

Saulītis skaidroja, ka tā ir atbalstītākā un popularizētākā programma ilgus gadus. Tāpat liela interese ir par tiesību zinātni, kurai ir augsts prestižs. Populārāka kļuvusi psiholoģijas programma. To saista tajā skaitā ar programmas struktūras izmaiņām LU, arī par ārstniecību ir liela interese.

Savukārt komunikācijas zinātnē un ekonomikā interese samazinās, ko varētu skaidrot ar to, ka sabiedrībā tiek veidots viedoklis, ka ir šo speciālistu pārprodukcija un nebūs ko darīt ar šo izglītību, “droši vien tas ietekmē cilvēku izvēli”, atzina Saulītis.

Tikmēr arī RTU šogad visvairāk gribējuši studēt visās programmās, kas saistītas ar datorzinātnēm un IT jomu.

Laba uzņemšana bijusi arī būvniecībā, stāstīja Sukovskis, pieļaujot, ka tas ir saistīts ar izaugsmi būvniecības nozarē.  

Arī Rīgas Stradiņa universitātē norāda, ka šogad studentu aktivitāte bijusi ļoti liela. Studijas uzsāks  2548 studenti. Tas ir nedaudz vairāk nekā pagājušajā gadā, stāstīja RSU Studentu servisa direktore Indra Treija.

Viņa informēja, ka lielākais konkurss un pieprasījums bija uztura un veselības sporta speciālistiem.

RSU to saista ar interesi par veselīgu dzīvesveidu un tendencēm sabiedrībā. Pēdējo 10 gadu laikā saņemts lielākais pieteikumu skaits medicīnas studiju programmām. Līdz ar to bijusi pēdējos gados lielākā konkurence uz studiju vietu.

„Neskatoties uz to, ka centralizēto eksāmenu vērtējums vidēji valstī ir krities, mēs esam varējuši saglabāt tādus pašus uzņemšanas rādītājus kā iepriekšējos gados. Un, iestājoties Medicīnas fakultātē, bija nepieciešams virs 75 % centralizētajos eksāmenos ķīmijā un bioloģijā. Prasības mēs neesam samazinājuši, mēs esam varējuši joprojām uzņemt labākos studējošos, kas pabeiguši vidusskolu šogad,” sacīja Treija.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt