Studentiem sarežģīti iegūt nepieciešamos materiālus gala darbu rakstīšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Studentiem šobrīd ir sarežģīti iegūt nepieciešamos materiālus gala darbu rakstīšanai. Sociālo zinātņu fakultātes tas ietekmē mazāk, bet, piemēram, tiesību zinātnes studenti cer uz aizstāvēšanas termiņu pagarināšanu. Tomēr, neskatoties uz slēgtajām bibliotēkām, augstākās izglītības iestādes mēģina ieviest dažādas alternatīvas, kā tikt pie nepieciešamajiem materiāliem. Pretī nāk arī valsts iestādes.

Studentiem šobrīt ir sarežģīti iegūt nepieciešamos materiālus gala darbu rakstīšanai
00:00 / 03:03
Lejuplādēt

Bibliotēkas šobrīd ir slēgtas, tāpēc augstskolu studentiem ir sarežģītāk atrast informāciju studijām. Īpaši noslēguma darbu rakstīšanai. Pārsvarā grāmatas vēl izsniedz, bet atpakaļ neņem. Savu bakalaura darbu šobrīd raksta Rīgas Stradiņa universitātes tiesību zinātnes 3. kursa studente Līna Alka. Viņa stāsta, ka ir pieejami interneta resursi, elektroniskās datu bāzes, kā arī iespējams elektroniski pieteikties universitātes bibliotēkā pieejamām grāmatām.

"Lielākoties tās grāmatas, kas mums ir vajadzīgas, ir pieejamas tikai lasītavā. Un tās grāmatas, kuras var paņemt, tās kāds jau ir paņēmis. Mums priekšaizstāvēšana ir aprīļa beigās. Laika ir ļoti maz. Es ceru, ka dekāns nāks mums pretī un varēs šo termiņu pagarināt. Mūsu kurss ļoti uz to cer," saka Alka.

Viņa stāsta, ka tiesību zinātnē iztikt ar elektroniskajām datu bāzēm ir sarežģīti, jo ir svarīgi, lai informācija ir tieši par Latviju, ne citām valstīm. Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskajā fakultātē stāsta, ka ir izstrādāti dažādi scenāriji. Bet termiņu pārcels tikai gadījumā, ja studentiem būs nopietnas grūtības kvalitatīvi veikt darbu. Latvijas Universitātē atzīst, ka studiju process šobrīd ir apgrūtināts. Tiek meklētas dažādas alternatīvas resursu ieguvei, norāda prorektors Valdis Segliņš.

"Mēs esam aicinājuši iestādes atļaut studentiem piekļūt elektroniskajām iekšējām datu bāzēm gan Centrālajā statistikas pārvaldē, gan daudzās citās. Līdzīgi arī Nacionālā bibliotēka ir atvērusi periodikas datu bāzi. Bet dažās jomās, kur ārkārtējās situācijas dēļ var būt nepabeigts kāds eksperimentālais darbs, tad mēs ļaujam pārskatīt darba uzdevumus," skaidro Segliņš.

Prorektors stāsta, ka tādos gadījumos iespējams arī tematu nomainīt. Līdzīgs viedoklis ir arī reģionu augstskolās. Liepājas Universitātē informē, ka termiņu pārcelšanu varētu ietekmēt ārkārtējās situācijas pagarināšana, un arī tad ne visās fakultātēs. Savukārt Vidzemes Augstskolā skaidro, ka studijas jau iepriekš pārsvarā notika digitālā vidē. Arī noslēguma darbos studenti visbiežāk izmanto tieši elektroniskos materiālus, pauž augstskolas rektors Gatis Krūmiņš.

"Diskutējām gan ar studentu valdi, gan ar pasniedzējiem. Un pilnīgā vienprātībā abas puses uzskata, ka nevajag nekādus termiņu pagarinājumus. Mums ir jāpielāgojas jaunajai situācijai  un jādara viss laikā. Jo visiem jau vairāk vai mazāk ir saplānotas tās lietas, ko darīt pēc tam. Līdz ar to, ja mēs tagad kaut ko atliekam, tas sabremzēs kaut ko nākotnē. Un dzīve jau neapstājas," akcentē Krūmiņš.

Līdz ārkārtējās situācijas beigām visas noslēguma darbu aizstāvēšanas notiks attālināti.

KONTEKSTS:

Veselības ministrija saņēmusi ziņas par situācijām, kad cilvēkiem nav pieejams ģimenes ārsts. Ja ģimenes ārsti ir prombūtnē un nav atstājuši aizvietotājus, iedzīvotājiem jāziņo par to NVD.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi.

25.martā pirmo reizi ir konstatēti pieci inficēšanas gadījumi cilvēkiem, kuri nav bijuši ārzemēs un nav bijuši kontaktā ar Covid-19 slimniekiem,  kas nozīmē, ka vīruss cirkulē sabiedrībā, un pēc epidemiologu teiktā, Latvija nonākusi epidēmijas otrajā fāzē, tāpēc jābūt īpaši uzmanīgiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti