Strīdi par demogrāfijas finansēšanu kļūst vēl asāki

Pēc otrdienas diskusijām Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā bija solīts, ka būs atzinumi par alternatīvajiem likumprojektiem, kas paredz izmaiņas vecāku pabalsta sistēmā un bērnu kopšanas pabalstā. Tomēr Finanšu ministrija paziņoja, ka šodien to nepagūs. Arī Labklājības ministrija vēl turpina darbu pie sava atzinuma.

Trešdien komisijā strīdi kļuva vēl asāki, uzvilnīja emocijas. Demogrāfijas darba grupas deputāte Inga Bite no Reformu partijas un Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens no „Vienotības" pat nonāca līdz asai vārdu apmaiņai.

Līdz ar to Saeimas Sociālo un darba lietu komisija darbu pie grozījumiem Valsts sociālo pabalstu likumā un likumā „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" turpinās nākamnedēļ.

Latvijas Radio saņēma arī Labklājības ministrijas atzinumu par alternatīvajiem likumprojektiem. Ministrija norāda, ka to „tiesiskās un sociālekonomiskās ietekmes, tai skaitā visu iespējamo situāciju un problēmu, kādas var rasties regulējuma rezultātā, izvērtējumam ir nepieciešams veikt detalizētu situāciju analīzi, kuru diemžēl nav iespējams nodrošināt tik īsā atzinuma sniegšanas termiņā."

Komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS) iepriekš norādīja: „Lai ģimenes nākamgad varētu rēķināties ar pabalstu pieaugumu, izmaiņas likumos jāpieņem vēl līdz 2014.gada budžeta pieņemšanai, tātad 31.oktobra Saeimas sēdē. (..)  Bez ministriju atzinumiem Saeima likumprojektus nevar skatīt pirmajā lasījumā, bet vienīgā iespēja ir šos likumus pirmajā lasījumā pieņemt jau 24.oktobra sēdē." Alternatīvie likumprojekti paredzēja iespēju izvēlēties, cik ilgi varēs saņemt vecāku pabalstu – gadu vai pusotru – un attiecīgi, cik liels mēnesī tas būtu.

Jau vēstīts, ka valdības atbalstītās likuma izmaiņas paredz no 2014.gada 1.oktobra pagarināt vecāku pabalsta izmaksas termiņu līdz bērna pusotra gada vecumam un noteikt, ka vienlaicīgi tiek izmaksāts arī bērnu kopšanas pabalsts - visu vecāku pabalsta saņemšanas laiku. Tāpat plānots, ka no 2014.gada 1.oktobra vecāku pabalsta izmaksa tiks pagarināta līdz bērna pusotra gada vecumam, un tā apmērs noteikts 43,75% apmērā no bruto algas līdzšinējo 70% vietā vai vismaz 120 latu.

Tāpat likuma grozījumi paredz, ka no 2014.gada 1.oktobra sociāli apdrošinātiem vecākiem vienlaicīgi ar vecāku pabalstu izmaksās 120 latu bērnu kopšanas pabalstu un vecāku pabalsta saņēmējs drīkstēs atgriezties darba tirgū. To darot, viņam būs tiesības saņemt 30% no izmaksājamā vecāku pabalsta apmēra, saglabājot bērna kopšanas pabalstu 120 latu apmērā.

Alternatīvie likumprojekti paredz iespēju izvēlēties saņemt vecāku pabalstu līdz gadam 60% apmērā no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas vai līdz 1,5 gadam 43,75% apmērā no iemaksu algas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti