Panorāma

Itālijas vēlēšanās uzvar labējie

Panorāma

Panorāma

Rīt LOC, BKUS un Stradiņos atceltas operācijas

Streikojošo mediķu dēļ maina operāciju plānus «Stradiņos», Bērnu slimnīcā un Onkoloģijas centrā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Atceltas visas plānotās operācijas Latvijas Onkoloģijas centrā, izmeklējumi Bērnu slimnīcā un ķirurģiskas manipulācijas Stradiņa slimnīcā. Desmitiem pacientu otrdien un trešdien, 27. un 28. septembrī, izjutīs mediķu streiku, jo liela daļa no it kā nelielā 300 streikotāju pulka ir tieši operācijas māsas un anesteziologi.

Latvijas Onkoloģijas centrā otrdien nenotiks neviena plānotā operācija. Visas zāles būs tukšas, dežurēs viena brigāde, lai glābtu pacientu tad, ja būs apdraudēta dzīvība.

Ira Runce ir viena no šī centra un viena no 316 Latvijas mediķiem, kas otrdien streikos. Viņas arguments – par šo smago darbu nemaksā adekvāti.

"Ir psiholoģiski smagi strādāt, jo tu strādā gan ar pacientu, gan ar radiniekiem. Pacients atgriežas un vaicā: kāpēc atkal, kāpēc? Un neviens nenovērtē, cik grūti to iznest personālam," pastāstīja Ira Runce.

Lielajā Rīgas Austrumu slimnīcā streikos pārsvarā Latvijas Onkoloģijas centra operāciju blokā strādājošās māsas un māsu palīgi.

"Reāli gan ārsti, gan māsas cenšas divos stacionāros, lai samaksātu kredītus un rēķinus. Un lai uzturētu ģimeni. Bet cieš pacients. Ziniet, bet varbūt jāsāk domāt par to, kā cieš mediķi?" sacīja Runce.

Tikmēr veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") paliek pie tā, ka algas nevar celt mehāniski visiem par 10%, jo ambulatorajā jomā un stacionārā darbs krasi atšķiras.

"Arodbiedrība saka – tūlīt visiem mehāniski pie algas 10%, mēs sakām – nē, kārtojam sistēmu. Rekur, ir 364 miljoni, turpmāk 335, ir plāns sagatavots. Un iesniegts valdībā. Mediķi jau pateica, ka sekos līdzi un, ja nebūs, ies ielās. Bet ne tagad," sacīja Pavļuts.

Otrdien un trešdien arī Stradiņa slimnīcā pārceltas 40 operācijas, tāpat pārcelti izmeklējumi un operācijas Bērnu slimnīcā, arī Tukumā.

Streikam pievienojas arī Aknīstes psihoneiroloģiskās slimnīcas darbinieki. No vairāk nekā 20 tūkstošu lielās mediķu saimes streikos 300 cilvēki.

KONTEKSTS:

LVSADA nolēma brīdinājuma streiku rīkot 27. un 28. septembrī. Vienlaikus ar streiku plāno protestēt pie Ministru kabineta 27. septembrī.

LVSADA pērn 23. augustā VM iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.

Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.

LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar VM panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro. Tādēļ arodbiedrība pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju pie VM ēkas 27. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti