Streikojošie ģimenes ārsti prasīs koplīgumu

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija aicinās Veselības ministriju (VM) uz sarunām, lai noslēgtu koplīgumu, kurā ietvertas ģimenes ārstu prasības. Līdz sarunu sākumam ārsti turpinās tā saukto lēno streiku, pieņemot augstākais 20 pacientus dienā un neveicot profilaksi. Ja ministrija nepiekritīs sarunām, streika komiteja lems par agresīvāku streika formu un apsvērs iespēju vērsties tiesā.

Ģimenes ārstu apspriedē par streika līdzšinējo norisi ceturtdien, 5. oktobrī, izskanēja vienlīdz asi pārmetumi – gan VM par centieniem streiku neatzīt, gan arī tiem ģimenes ārstiem, kuri streikā nepiedalījās.

Aptuveni 250 sanākušie ģimenes ārsti ceturtdien pieņēma vienbalsīgu lēmumu pagaidām turpināt streiku lēnajā formā, līdz VM piekritīs uzsākt sarunas ar par koplīguma noslēgšanu. Ja tas tiks pieņemts, tad mediķi izbeigs streiku.

Sarmīte Veide par prasīto koplīgumuLaura Dzērve
  "Šajā koplīgumā mēs izskatīsim tos pašus jautājumus par kapitācijas naudu, 28% būtu vēlams, bet vienlaikus ir nosacījumi, ko mēs nevaram izpildīt. Otrs ir reforma, kas uzdod mums pienākumu veikt papildu funkcijas praksei bez finansējuma. Trešais ir "e-veselība", " teica Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

  Ja VM nepiekritīs sarunām, asociācija sola streiku organizēt jau agresīvākā formā. Tāpat arī – ja līgumu neizdosies noslēgt.

  "Ja koplīgums ar mūsu nosacījumiem netiek pieņemts, mēs atjaunojam streiku un varbūt izskatam daudz nopietnākās formās, kad slēdzam prakses nedēļā uz divām, trim dienām," skaidroja Veide.

  "Tas, ka streiks tika organizēts vasarā, bija ārkārtīgi draudzīgs paņēmiens. Iespējams, variants ir streiku atkārtot janvārī, gripas laikā, tad to sajustu visi," sprieda ģimenes ārste Ilva Gailuma.

  VM jau ir nākusi klajā ar solījumu palielināt tā saukto kapitācijas maksu jeb naudas summu, ko ģimenes ārsts mēnesī saņem par vienu pacientu no 1,25 līdz 1,60 eiro.

  Ģimenes ārstu asociāciju šāda summa apmierina, bet tā nepiekrīt daļai VM izvirzīto kvalitātes kritēriju, kā arī "e-veselības" pilnīgai ieviešanai no nākamā gada sākuma.

  Jau ziņots, ka ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes. Sarunās ar streikotājiem neizdevās panākt vienošanās par kapitācijas naudas palielināšanu atalgojuma sadaļā. Sākotnēji ministrija prasībām nepiekrita, taču pēc Stratēģiskās padomes sēdes piedāvāja kapitācijas naudas palielināšanu sasaistīt ar kvalitātes kritēriju izpildi.

  Streika otrās nedēļas sākumā mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu - turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā. 

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti