Rīta intervija

LU asociētais profesors Ojārs Skudra par aizvadīto NATO samitu

Rīta intervija

Latvijas vēstniecības Pekinā pārstāvis Helmuts Kols par ekonomisko sadarbību ar Ķīnu

Intervija ar KNAB vadītāju Jēkabu Straumi

Straume: Priekšvēlēšanu aģitācijas plašāks regulējums – diskutējams jautājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Iespējams, priekšvēlēšanu aģitācijas regulējumu varētu vēl uzlabot, lai ierobežotu partiju iespējas sevi popularizēt, apejot pašreiz spēkā esošos ierobežojumus, bet tas ir politiķu jautājums, intervijā Latvijas Radio pauda Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB)  priekšnieks Jēkabs Straume.

Viņš atzina, ka, piemēram, izklaides pasākumi, ko par pašvaldības līdzekļiem pirms pašvaldību vēlēšanām rīko kādas vietvaras vadība, pēc likuma nav pārkāpums, lai gan viņš to uzskata par neētisku rīcību, un aģitācijas definīcijas paplašināšana ir diskutējams jautājums.

Straume atgādināja, ka pēdējo gadu laikā aģitācijas un partiju finansēšanas regulējums vairākas reizes mainīts un uzlabots, “visu šo gadu garumā esam gājuši uzlabojumu virzienā”, ja salīdzina ar situāciju pirms 12 gadiem un to, kādas summas nelimitēti un slēpti toreiz izmantoja, “tagad normatīvā regulējuma ziņā esam labākā situācijā”.

“Vai mēs varam būt pēc gada, diviem, trīs labākā situācijā? Iespējams. Jāanalizē konkrēti fakti, precedenti, veidi, kā politiskas organizācijas atrod veidus, kā, nepārkāpjot likumu, sevi popularizēt. Bet tas tomēr ir politiķu jautājums,” sacīja Straume.

Savukārt spriežot par to, vai partijas priekšvēlēšanu laikā var pieļaut pārkāpumus, Straume atzina – “laikam nebūšu naivs, domāju, ka mēģinās tomēr, jo savā ziņā politiskā cīņa, vēlme tikt ievēlētiem ir kā sportā, kur katrs var mēģināt kaut kādā veidā godīgām, pusgodīgām vai pat negodīgām metodēm šo sasniegt”

KNAB jāskatās uz to visu, nevērtējot vienu vairāk vai mazāk, ja būs pārkāpums, būs izmeklēšana un sekos sods, brīdināja biroja vadītājs.

Viņš gan cer, ka nebūs netīras priekšvēlēšanu cīņas un “ka sabiedrība ievēlēs tādu Saeimu, par kuru pēc nedēļas nebūs sabiedrībā viedoklis, ka tā ir ļoti slikta”.

Cerēsim, ka kampaņa nebūs melna, nebūs ietekmes, tajā skaitā no ārvalstīm. Bet KNAB kompetencē ir partiju finansēšanas un aģitācijas kontrole, un pagaidām birojam nav signālu, ka būtu kādi pārkāpumi tieši šajā kontekstā, pastāstīja Straume.

“Bet skaidrs, ka notiek cīņa arī interneta telpā, kur nav pārkāpumu no aģitācijas un finansēšanas likuma viedokļa, bet varbūt tā nav tāda civilizēta, ar savstarpējiem apvainojumiem, bet nu laikam tāda ir politiskā cīņa visā pasaulē,” atzina Straume.

Viņš norādīja, ka sociālo tīklu problēma bija saskatīta iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās, bet tā attīstās un kļūst arvien lielāka ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs.

Bet birojs sācis veiksmīgu sadarbību gan ar “Twitter”, gan “Google”, kas ir “Youtube” īpašnieks, gan “Facebook”, bet “skaidrs, ka ne visi filtri vienmēr var nostrādāt, vienmēr var būt kādi mēģinājumi slēptā veidā veikt aģitāciju”, to birojs apzinās un monitorēs, atzina Straume.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti