Aktuāli

Izmeklēšanas rezultāti disciplinārlietā par pārkāpumiem Kapseļu ielas bērnunamā

Aktuāli

Agroresursu un ekonomikas institūta pārstāve Inguna Gulbe par pārtikas cenu izmaiņām

Straume cer atjaunot KNAB reputāciju

Straume cer atjaunot KNAB reputāciju. Cilvēki ziņu virsrakstos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pelēks mākonis ilgstoši vajāja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). Jaroslava Streļčenoka vadībā birojs izcēlās ar iekšējiem strīdiem, radot priekšstatu, ka KNAB apkaro sevi, nevis korumpantus. Nu tā vadītāja krēslā iesēdies bijušais Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieks Jēkabs Straume, solot atjaunot biroja reputāciju.

Dažas nedēļas pēc stāšanās amatā KNAB satricināja atklātībā nākušās oligarhu sarunas, atkal radot jautājumus par KNAB darbu.  

Jautāts, kas viņam, kļūstot par publisku figūru, mainījies dienas kartībā, Straume iesmejas un atbild: “Es jūtu, ka mani varbūt atpazīst kādreiz. Bet dienas kārtība... nu dienas kārtība jau ir līdzīga, katru dienu darbs faktiski. Jāstrādā. Arī iepriekšējais darbs bija tāds, kur jāiet katru dienu uz darbu.”

“Tāda rakstura iezīme”

Jēkaba Straumes minimāli mēbelētajā kabinetā fonā monotoni dūc gaisa kondicionieris. KNAB vadītāja galda kreisajā pusē stāv nelies seifs, bet pustukšajā grāmatu skapī – Valsts prezidenta Raimonds Vējoņa fotogrāfija.

Amatā Straume ir jau piecus mēnešus. Viņš solīja būt atklāts un atjaunot paplukušo KNAB slavu. No žurnālistiem Straume nebēg un ir atvērts sarunām. Taču, klausoties un lasot viņa intervijas, radies priekšstats, ka viņš māk atbildēt uz jautājumiem, pēc būtības neko nepasakot.

“Tā ir mana tāda rakstura iezīme,” atkal smejoties saka Straume.

Viņš cenšoties stāstīt par KNAB, biroja darbu, viņa kā tā vadītāja lomu.

“Bet varbūt tā rakstura iezīme ir tāda, ka es neesmu tāds, kas plaši un gari to vēlas stāstīt. “Vēlas” varbūt nav pareizais vārds, bet varbūt tiešām tas tā nesanāk,” viņš nosaka.

Iespējams, šī rakstura iezīme viņam izveidojusies, ilgstoši strādājot specifiskās drošības iestādēs. Vairāk nekā 16 gadus Straume strādāja Militārās izlūkošanas un drošības dienestā. Lielāko daļu šī laika bija pārvaldes priekšnieka amatā. Taču karjeru viņš sāka Valsts policijas Organizētās noziedzības un apkarošanas birojā.

Abās iepriekšējās darba vietās viņš plašākai sabiedrībai bija nezināms. Kļūstot par KNAB vadītāju un plašākai sabiedrībai atpazīstamu cilvēku, Straume izveidoja kontus sociālajos tīklos – “Facebook” un tviterī. Tajos pa retam ieraksta par aktualitātēm birojā, piemēram, kādu konferenci vai paša sniegtām intervijām.

Darbs ar pagātni

Jaunais amats uzreiz nāca ar pārbaudījumu. Žurnāls „Ir” publiskoja tā dēvētās oligarhu sarunas, kuras pirms vairākiem gadiem KNAB kriminālprocesa ietvaros bija ierakstījis viesnīcas ''Rīdzene'' numuriņā. Birojam un prokuratūrai pārmesta slikta šī kriminālprocesa izmeklēšana, un Straumem bija jāšķetina – kā slepenās sarunas nonāca atklātajā telpā un vai tolaik tās pienācīgi izmeklētas.

Tolaik, kad bijusī biroja amatpersona, tagad Rīgas domes deputāte Juta Strīķe preses konferencē sacīja, ka šo procesu izdosies novest līdz tiesai, Straume, esot pavisam citā amatā, medijos tam sekojis līdzi. Sākot vadīt KNAB, viņam ar šo pagātnes lietu nu bija jātiek galā.

“Jā, tāds neliels pārsteigums bija, protams. Kas varbūt nedaudz vairāk aizņēma manu ikdienu, nekā tam vajadzētu būt, tā iemesla dēļ, ka darbs jau neapstājās, ir jāstrādā arī ar tiem jautājumiem, kuri ir ikdienā. Šeit nācās arī darboties ar to, kas ir varbūt savā ziņā pagātne,” saka Straume.

Viņš spriež, lieta ir devusi mācību – pārdomāt, kā birojs ir strādājis. Savu darbu, izvērtējot publiskotās sarunas, kurām birojs bija uzlicis slepenības zīmogu, KNAB esot padarījis un secināto tālākai izmeklēšanai nodevis Drošības policijā.

Kas atklāts, to Straume nesaka. Noslēpums. Ko pats par šo izmeklēšanu domā? Tas arī noslēpums.

“Kas un kā tika tajā laikā darīts, man priekšstats pavisam noteikti uz doto brīdi jau ir. Vai tur tika darīts labi, slikti, pietiekoši, nepietiekoši, arī par to man priekšstats ir, bet es to priekšstatu, kamēr vien mums ir joprojām esoša izmeklēšanas komisija, nepaudīšu, tādā viedā es varētu ietekmēt šīs komisijas darbu, un tas nebūtu pareizi,” saka Straume.

“Anarhiju nevar pieļaut”

Viņš piekrīt – šīs vasaras skandāls ir negatīvi ietekmējis KNAB reputāciju. Priekšnieks atturas vērtēt, vai sabiedrība no šo sarunu publicēšanas ir ieguvusi.

“Es tomēr gribu atgriezties pie tā, ka anarhiju un tādu haosu valstī arī nedrīkst pieļaut. Mums ir jādomā par to - ja tā ir klasificēta informācija, nu tad viņu nevar tomēr izpaust,” uzskata Straume.

Viņš uzskata, ka slepenas informācijas publiskošana ir sodāma, jo var ietekmēt izmeklētāju darbu. KNAB un citi dienesti ne tikai paši vāc informāciju, izmantojot dažādas likumā atļautās metodes, bet strādā arī ar ziņotājiem, cilvēkiem, kuri sniedz informāciju, kura var palīdzēt izmeklēšanās.

Zinot, ka birojs nespēj nosargāt šo informāciju un tādā veidā atmaskot ziņotāju, informācijas sniedzēji var palikt pagrīdē.

“Tas mūs novedīs pie anarhijas un haosa, ja mēs tagad katrs izlemsim, kādu informāciju nepieciešams publicēt tikai tāpēc, ka viņa var kaut kādā veidā ietekmēt kādus sabiedrības procesus. Nevajadzētu sajaukt divas dažādas lietas vienā katlā – trauksmes celšanu un valsts noslēpuma izpaušanu. Tas nav tomēr viens un tas pats,”  norāda Straume.

Rūpējoties par darbiniekiem

Kas vēl bez oligarhu lietas pārskatīšanas ir izdarīts? Straume min darbu pie informācijas aprites, kas palīdzēšot birojam nākotnē strādāt veiksmīgāk. Taču sevi vērtēt esot grūti.

Blakus kabinetā sēž viņa vietniece Ilze Jurča. Viņa KNAB strādā kopš sākuma un sastrādājusies ar daudziem biroja šefiem.

“Cik var noprast, šos dažus mēnešus vērojot viņa darbību, viņam ir stingrs mugurkauls diezgan. Ko viņš nolemj, to viņš izdara. Tas ir tas, kā es to saskatu,” Straumi raksturo vietniece.

Katrs vadītājs ieviešot jaunas vēsmas. Šis dodot rīcības brīvību darbiniekiem nākt ar savām idejām, tā ļaujot katram parādīt savas spējas.

“Salīdzinot ar citiem priekšniekiem, viņš arī ļoti aktīvi iestājas par darbinieku atlīdzības celšanu,” saka Jurča.

Iepriekš arī KNAB skārusi valstī valdošā krīze, kas citiem priekšniekiem likusi savilkt jostas.

“Tas ir tas, kas mums kā darbiniekiem šķiet pievilcīgi šajā priekšniekā, ka viņš ļoti iestājas par atlīdzības jautājumu, par sociālajām garantijām. Par darba apstākļiem arī. Mēs varam novērtēt to, ka jaunais vadītājs rūpējas par mums,” stāsta Jurča.

Straume saka, kolektīvs tiešām esot saliedēts. Sarunas nobeigumā viņš teic, ka saprot sabiedrības vēlmi redzēt aktīvāku KNAB darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti