Straujumai Maidana piemiņas gājiens Kijevā atgādinājis Atmodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kijevā svētdien risinājās vērienīgi atceres pasākumi par godu vienam gadam kopš Maidana revolūcijas. Lai piedalītos īpašā piemiņas gājienā, uz Kijevu bija devušies daudzi pasaules līderi, arī Latvijas premjerministre Laimdota Straujuma („Vienotība”), kurai gājiens atgādinājis  Latvijas Atmodas laikus.  

Šajā nedēļas nogalē aprit tieši gads kopš Ukrainas parlaments no amata atstādināja toreizējo valsts prezidentu Viktoru Janukoviču. Gada laikā Krievija ir anektējusi Krimu, savukārt Donbasā un Luhanskā joprojām notiek karadarbība. Kopumā dzīvību ir zaudējuši jau aptuveni piecarpus tūkstoši cilvēku.

Lai godinātu kritušos un izrādītu atbalstu, uz Ukrainas galvaspilsētu līdz ar vairākiem citiem pasaules līderiem ir aizbraukusi arī premjerministre Laimdota Straujuma. Valdības vadītāja ir piedalījusies gājienā un kopā ar pārējiem ir nolikusi sveces bojā gājušo piemiņai. Gājiena gaisotne Straujumai esot atgādinājusi Atmodas laikus, sacīja viņas preses sekretāre Aiva Rozenberga.

Straujuma uzsvēra, ka demonstrācijas laikā viņa sajutusi cilvēku vienotību, kas atgādināja Atmodas notikumus Latvijā, kad cilvēki jutās vienoti sajūtās par savu valsti, ziņo arī aģentūra LETA.

Pēc tam valdības vadītāja ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko un citiem kolēģiem apsprieda aktuālo situāciju valstī un tikās ar Gruzijas prezidentu Giorgiju Margvelašvili.

Pēc tikšanās ar šīs valsts prezidentu Petro Porošenko Straujuma aģentūrai BNS sacīja, ka Latvija atbalsta ANO miera uzturēšanas spēku izvietošanu Ukrainas austrumos. Tikšanās laikā amatpersonas pārrunājušas Ukrainas austrumos esošā konflikta noregulējumu. Porošenko premjerei apliecinājis, ka ANO miera uzturētāju izvietošanu Austrumukrainā atbalsta ASV un Lielbritānija. Tāpat Ukrainas prezidents iecerējis lūgt arī Francijas atbalstu. Straujuma savukārt norādīja, ka nepieciešams izdarīt visu, lai tiktu īstenots pamiers Austrumukrainā.

Tāpat amatpersonas pārrunājušas Ukrainas ekonomiskos izaicinājumus un iespējamu Eiropas Savienības (ES) atbalstu. Porošenko sarunās ar Latvijas premjeri arī informējis par to, ka tiek veikta karagūstekņu apmaiņa ar Krievijas atbalstītajiem separātistiem. Svētdien vairāk nekā 130 Ukrainas karavīru tika apmainīti pret separātistu kaujiniekiem. "Tas ir labs rezultāts," tiekoties ar Straujumu, teicis Porošenko. Amatpersonas pārrunājušas arī Ukrainas progresu vīzu liberalizācijas jautājumā.

Tikmēr Doņeckā un Luhanskā ir sākusies smagās militārās tehnikas atvilkšana, ko paredz otrais Minskas miera plāns. Tomēr tas notiek ar aptuveni vienas nedēļas aizkavēšanos, salīdzinājumā ar grafiku, kādam ir piekritušas visas konfliktā iesaistītās puses.

Krievijas ģenerālis Aleksands Ļencovs ir paziņojis, ka prokrieviskie separātiski ir parakstījuši pavēli atvilkt savu smago tehniku. Ir paredzams, ka šis process noslēgsies pēc divām nedēļām.

Tāpat Ukraina un separātisti ir apmainījušies ar kopumā 191 gūstekni. Tas bija pirmais solis, kas tika veiksmīgi pabeigts 12. februāra Minskas vienošanās ietvaros. Tomēr abās pusēs joprojām paliek vairāki gūstekņi. To precīzais skaits neesot zināms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti