Lai gan Straujumai jau pirmajā valdības veidošanas sarunu nedēļā pārmests tas, ka viņa rosina ministrijas starp partijām sadalīt ar aritmētisko pieeju, taču viņa uzsvēra, ka jau aizejošajā valdībā neproporcionāls sadalījums radījis problēmas.
„Šī brīža valdībā mēs redzam, ka rodas problēmas, ja ir neproporcionāls ministru sadalījums. Mēs zinām attiecības starp ministriju skaitu un deputātu skaitu. Un tas rada problēmas visas [aizejošās Valda Dombrovska vadītās] valdības garumā," sacīja Straujuma.
Viņasprāt, vispirms ir jāsadala atbildības sfēras. Viņa gan nenoliedza, ka ir runājusi ar atsevišķiem esošajiem ministriem. Straujuma arī iecerējusi, ka saraksts ar konkrētiem ministru uzvārdiem sabiedrībai tiks likt priekšā pēc tam, kad būs vienošanās par ministriju sadalījumu.
„Es gribētu vienoties par kandidātiem, pirms mēs izejam ar publisku paziņojumu, lai nav publisku tālāk spekulāciju, kāpēc noraidīts, kāpēc nav pieņemts. Esmu piedāvājusi partijām vispirms pārrunāt, lai mēs nepazemotu cilvēkus ar publiskiem atteikumiem un dažādām intrigām," skaidroja Straujuma.
Taujāta par ministru izvēles kritērijiem, viņa norādīja, ka tam jābūt profesionālam, sabiedrībā pieņemtam ministram.
Straujuma arī atzina, ka neatbalsta profesionālus ministrus, kuri nav saistīti ar partijām.
„Es to izjutu kļūstot par ministri – profesionāls ministrs, kurš tajā laikā nebija saistīts ar partiju. Tomēr ir nepieciešamas stratēģiskās diskusijas, stratēģiskie uzstādījumi par uzdevumiem, kur konkrētā nozare ies. Ja tu viens kļūsti par ministru, tad tu esi viens profesionālis bez iespējām diskutēt dažādos forumos pirms lēmumu pieņemšanas," skaidroja Straujuma.
Līdz šim arī izskanējis, ka varētu veidot Eiropas lietu ministra amatu. Tomēr diskusiju par šo jautājumu vairs neesot, jo dažām partijām bijušas bažas par to, vai tāds amats ir vajadzīgs.
Jau vēstīts, ka Straujuma trešdien pēcpusdienā nāca klajā ar piedāvājumu topošās valdības partneriem par ministriju sadalījumu, paredzot katram politiskajam spēkam vienu saimniecisko ministriju, vienu „problēmministriju" un vienu spēka ministriju.
Taču partijas uzreiz paudušas vēlmi šo sadalījumu mainīt, tāpēc Straujuma ceturtdien piedāvāja Reformu partijas (RP) rīcībā atstāt Iekšlietu ministriju, savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) rosina nodot Nacionālajai apvienībai (NA), nevis ZZS. Partijas jauno piedāvājumu vērtēs līdz pirmdienai.