Strauji izplatās ābolu un plūmju kaitēkļi

Siltais laiks šogad aktivizējis ābolu un plūmju kaitēkļu izplatību Latvijā. Nakts tauriņa izskata ābolu un plūmju tinēji šobrīd ir izlidojuši un sāk dēt oliņas, no kurām izšķilsies kāpuri, kas sabojā ražu.

Pētnieki brīdina augļkopjus - klāt laiks, lai lemtu par apkarošanas pasākumiem. Mazākos dārzos kaitēkli apkarot var ar lipīgajām ķeramjostām jeb feromonu slazdiem, bet lielākos ābeļdārzos ar laicīgu koku miglošanu.

Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve Ineta Jakobija stāsta, ka tinēju tauriņu izlidojumu ietekmē labvēlīgie, siltie laika apstākļi, īpaši naktīs. Kaitēkļu dēļ plūmju un ābolu raža var krietni ciest - augļi un ogas kļūst tārpaini vai sāk pūt.

„Šobrīd gan plūmju augļu tinēji, gan ābolu tinēji ir feromonu slazdos notverti visā Latvijā,” stāsta Jakobija. „Pateicoties siltajām naktīm, norit šo tinēju tauriņu masveida lidošana. Mēs gribētu brīdināt augļu dārzu īpašniekus, lai viņi novērotu savus dārzus, vai aplūko mūsu datus mājas lapā, lai lemtu, vai ir nepieciešams šos kaitēkļus ierobežot.”

Ābolu kaitēkļu ierobežošanas pasākumi zemniekiem jāsāk tad, ja vienā feromonu slazdā nedēļas laikā noķerti pieci līdz desmit tauriņi. Savukārt jaunākie pētījumi liecina, ka ierobežošana jāuzsāk tad, kad šķiļas kāpuri, ko ir grūti noteikt, ja nav īpašas datorizētas sistēmas. Savukārt plūmju tinēju apkarošanai konkrēti kritēriji, kad sākt ierobežošanu, Latvijā nav izstrādāti.

Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore Māra Bērziņa atzīst, ka šis kaitēklis pēdējos gados ir milzu problēma, jo tā kāpuri sabojā gatavās ogas. „Kurzemē novērojumi liecina, ka šogad kaitēklis sāka lidot ātrāk klimata dēļ. Plūmju tinēju ziemojošā stadija ir kāpurs kūniņā un, sajūtot sauli un siltumu, viņi ātri izlidoja jau maija pirmajā dekādē,” norāda Bērziņa. „Tieši tāpēc, ka ir garš tas lidošanas periods no maija līdz pat augustam, tinējus ir grūti apkarot. Pirmos mēs tagad apkarojam, bet vēlāk, kad jau ir gatavas plūmes, to vairs nevar darīt.”

Savukārt Latvijas Augļkopju asociācijas pārstāvis Siguldas pusē Jānis Zilvers uzskata, ka tinēji lielu postu šajā gadā āboliem nenodarīs. Tiesa gan, par to laicīgi jārūpējas, tos apkarojot.

Augļkopis norāda, ka ražu varētu ietekmēt stiprās krusas negaisu laikā „Ir novērotas šobrīd jau vairākas ļoti spēcīgas krusas ar lieliem graudiem, un tās būs bīstamas, kad veidosies augļu aizmetņi, - ja krusa iet pāri augļu dārzam, tad praktiski visa raža tiek sabojāta un nav vairs derīga normālai realizācijai. Ja vasarā turpināsies stipras krusas, tas varētu ietekmēt ābolu ražu un vietējo augļu cenas,” uzsver Zilvers.

Lai cīnītos ar dabas stihiju, Eiropā atsevišķās valstīs augļu dārzos ierīko pretkrusas tīklus, kas gan esot dārgi. Savukārt sīkāku informāciju par plūmju un ābolu tinēju izplatību un apkarošanu Latvijā zemnieki var iegūt Augu aizsardzības dienesta mājas lapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti