4. studija

Cik daudz plastmasas mēs patērējam kopš sākusies pandēmija?

4. studija

Vai Covid-19 testu var aizstāt ar jauno - kanalizācijas analīžu - metodi?

"Kaskadieri" uz Tiesībsarga jumta

Strādnieki uz Tiesībsarga biroja jumta nelieto drošības jostas; Darba inspekcija sāk lietvedību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ēku Baznīcas ielā 25, kur atrodas Tiesībsarga birojs, remontē, un remontdarbos konstatēti darba drošības pārkāpumi. Strādnieki nelieto aizsargjostas jeb drošības jostas – līdzīgi kā pirms gada uz Finanšu ministrijas ēkas, kur, nokrītot no jumta, gāja bojā vīrietis.

ĪSUMĀ:

  • Tiesībsarga biroja ēkas jumtu remontē strādnieki bez aizsargjostām.
  • Darba inspekcija sāk administratīvo lietvedību un konstatē pārkāpumus darba drošībā.
  • Ēkas pārvaldnieks – VNĪ – gatavs lauzt līgumu ar būvniekiem.
  • Būvnieks  – SIA "Prodev" – stāsta, ka darbus objektā veica apakšuzņēmējs.

Ēkai Baznīcas ielā 25, kur atrodas Tiesībsarga birojs, patlaban tiek remontēta fasāde un žogs. Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēma informāciju, ka strādnieki, atrodoties uz slīpā skārda jumta, ignorē nepieciešamās aizsargierīces, kas paredzētas darbam augstumā.

Pirmie drošības normu pārkāpējus uz ēkas jumta pamanīja blakus ēkas 4. stāvā strādājošie. No uzņēmuma "Rīgas pilsētbūvnieks" logiem bijis labi redzams vairāku desmitu metru augstumā notiekošais. Aizturot elpu, viņi sekojuši līdzi strādnieku manevrēšanas spējām uz slīpā skārda jumta. Krāsošanas darbi veikti bez drošības siksnām, tātad – viens kļūmīgs solis nozīmētu nāvējošu lidojumu. Strādnieku rīcībā drošības siksnas bijušas, tomēr neviens tās neesot izmantojis. Tādēļ aculiecinieks situācijas risināšanu uzticēja žurnālistiem. Saņemot video, ''4. studija'' vērsās Valsts darba inspekcijā.

Darba inspekcijā pērn izmeklēti desmit gadījumi, kad būvnieki neievēroja strikti noteikto darba drošību, strādājot uz jumta. Šogad tādu esot stipri mazāk, tomēr katrs šāds gadījums norāda, ka ļaudis par darba drošību un savu dzīvību darba vietā aizmirst. Nereti – arī tad, kad ir viss nepieciešamais nodrošinājums, piemēram, aizsargjostas. 

"Saņemot šo ziņu, mēs nekavējoties veicām apsekojumu.

Mēs sastapām galveno būvuzņēmēju, viņš nenoliedza, ka tādi darbi ir bijuši, nenoliedza, ka tur ir bijuši cilvēki bez individuāliem aizsardzības līdzekļiem.

Mēs esam uzsākuši administratīvo lietvedību pret darba veicēju un esam konstatējuši pārkāpumus šim galvenajam būvdarbu veicējam par varbūt ne tik bīstamām darba aizsardzības lietām, bet tajā pašā laikā tās cilvēkiem var radīt kaut kādu apdraudējumu," pastāstīja Rīgas reģionālās Valsts darba inspekcijas vadītāja Baiba Puķukalne.

Fasādes un žoga atjaunošanu ēkā, kurā atrodas Tiesībsarga birojs, ir pasūtījuši "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ). Gluži tāpat kā pirms gada Finanšu ministrijā, kur būvdarbu laikā notika traģēdija. Tagad, pēc Baznīcas ielā fiksētajiem pārkāpumiem, Valsts akciju sabiedrība ir pat gatava lauzt sadarbības līgumu ar būvdarbu veicēju.

"Tā kā mēs nekādas atlaides attiecībā uz darba drošības jomu nepieļaujam, esam pieprasījuši paskaidrojumus būvniekam. Sagaidīsim no Darba inspekcijas slēdzienu un tad kopā ar uzņēmēja sniegtajiem skaidrojumiem izvērtēsim situāciju. Šinī gadījumā noteikti tas ir līgumsods, ņemot vērā, ka ir bijuši arī citi darba aizsardzības pārkāpumi citos objektos, ko esam konstatējuši savās pārbaudēs. Tad arī vērtēsim, iespējams, kādus stingrākus lēmumus, līguma laušanu – gadījumā, ja šie pārkāpumi apstiprināsies," sacīja VNĪ Attīstības pārvaldes direktors Jānis Ivanovskis-Pigits.

Būvdarbus objektā veicis apakšuzņēmums, raidījumam telefoniski skaidroja būvdarbu veicēja – SIA "Prodev" pārstāvis. Arī pašā uzņēmumā esot sasaukta sapulce. Par darba drošības pārkāpumiem uzņēmējiem draud sods no 1400 līdz 2900 eiro.

Valsts darba inspekcija atgādina, ka ziņot par šādiem gadījumiem var, zvanot pa tālruni 67312176.

 KONTEKSTS:

Pirms gada novembrī no Finanšu ministrijas jumta būvdarbu laikā nokrita strādnieks. Šajā lietā prokuratūra uzrādījusi apsūdzības divām fiziskām un vienai juridiskai personai par darba aizsardzības un tehnisko drošību reglamentējošo normatīvo aktu prasību pārkāpšanu, kas izraisījis cilvēka nāvi. Par to var piemērot brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem. 

Latvijas Radio vēstīja, ka traģiskais notikums veicināja darba drošības izvirzīšanu par prioritāti gan ēkas īpašniekam – VNĪ, gan uzraugiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti