Panorāma

Olimpiskos čempionus sagaida Grīziņkalnā

Panorāma

Baltijas premjeri nosoda migrantu izmantošanu politiskos nolūkos

Ar Covid-19 slimnīcās nonāk galvenokārt nevakcinētie

Stradiņu ārste: Slimnīcā pret Covid-19 nepotētie vīrusa inficētie maina domas par vakcinēšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Atkal pieaudzis slimnīcās stacionēto Covid-19 pacientu skaits. Tādējādi slimnīcās pašlaik ārstējas 51 koronavīrusa pacients, bet septiņiem cilvēkiem slimības gaita ir smaga. Ārsti prognozē, ka hospitalizēto pacientu skaits vēl turpinās pieaugt un nāksies atkārtoti pārprofilēt gultasvietas tieši Covid-19 slimniekiem. Arī Paula Stradiņa slimnīcā esošo pacientu vairākums nav vakcinēti pret šo slimību.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) teritorijā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta automašīnas vairs tik intensīvi nepiegādā Covid-19 slimniekus, kā tas bija ziemā. Tomēr nevarētu teikt, ka jaunu hospitalizētu pacientu nebūtu vispār. Covid-19 pacientu skaits Latvijas slimnīcās pašlaik pieaudzis līdz 51 cilvēkam, jo aizvadītajā diennaktī hospitalizēti vēl seši inficētie.

Paula Stradiņa slimnīcā pašlaik ārstējas desmit Covid-19 pacienti. Diviem no viņiem slimības gaita ir smaga. Ārstiem ir pamats prognozēm, ka Covid-19 nodaļā pacientu skaits vēl tikai pieaugs.

PSKUS Plaušu ķirurģijas centra un Covid-19 nodaļas vadītāja Dace Žentiņa norādīja: "Mums ir palikusi faktiski viena trešdaļa no nodaļas, bet pēdējās dienās pacientu skaits diemžēl sāk pieaugt. Un izskatās, ka mums būs jāpārprofilē atpakaļ gultas Covid-19 pacientiem, tātad mums šis gultu skaits šodien, rīt, parīt diemžēl pieaugs. Šie pacienti faktiski visi diemžēl ir nevakcinēti."

Visbiežāk ar Covid-19 smagi saslimst vai nomirst cilvēki, kas pret šo slimību nav vakcinējušies.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati rāda, ka visā jūnijā slimnīcās ārstēti vairāk nekā 730 Covid pacientu, tikai seši no viņiem bija pabeiguši pilnu vakcinācijas kursu. Absolūts vairākums nebija vakcinēti.

Ļoti līdzīga tendence redzama, apskatot datus par mirušajiem. Vairāk nekā 99% mirušo Covid-19 slimnieku nebija vakcinēti pret šo slimību. Jūnijā miris viens pilnībā vakcinēts cilvēks – seniors vecuma grupā virs 80 gadiem ar vairākām hroniskām blakusslimībām.

Nonāk slimnīcā un maina domas par potēm

Žentiņa sacīja: "Mēs vienmēr jautājam pacientiem, kāpēc viņi nav vakcinējušies. Lielākoties pacienti atbild, ka viņi nav paspējuši, kaut gan laika šobrīd ir bijis pietiekami. Vai arī ka kāds viņiem ir rekomendējis nevakcinēties. Teiksim, radi, draugi, paziņas vai diemžēl arī mūsu kolēģi kādreiz rekomendē nevakcinēties. Tā ir ļoti liela problēma."

Tomēr brīdī, kad veselība pasliktinājusies tiktāl, ka bez mediķu uzraudzības ārstēties mājās vairs nav iespējams, cilvēki lielākoties savas domas mainot.

"Ļoti daudzi pacienti saka, ka tiklīdz izies no slimnīcas, tā vakcinēsies, jo tajā brīdī viņi aptver situācijas nopietnību. Nu, diemžēl ir bijuši arī tādi gadījumi, kad ir plānojuši vakcinēties, bet ir nomiruši," sacīja Žentiņa.

Stradiņa slimnīcā aicina vakcinēties pret Covid-19, jo katra šī vīrusa pacientam atvēlētā gulta atņem vietu stacionārā citam cilvēkam, kurš ir vakcinējies, bet slimo ar citām nopietnām kaitēm.

KONTEKSTS:

Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.

Arī šovasar Latvijā ierobežojumu ir mazāk, jo 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir zem 100 gadījumiem. Cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu pulcēšanās ierobežojumu nav, tomēr arī privātos pasākumos jāuzrauga, vai visiem tie ir. Sertifikāta turētāji kafejnīcās un krogos drīkst sēdēt iekšā. Ēstuvju terasēm atcelts darbalaika ierobežojums, bet veikalos vienlaikus drīkst būt vairāk cilvēku. Cilvēki ar Covid-19 sertifikātu kolektīvos drīkst nevilkt masku, bet iedzīvotājiem bez tā maska jāvelk.

Ja saslimstības kumulatīvais rādītājs nokritīs zem 20 gadījumu atzīmes, tad ierobežojumus mazinās. Ja rādītājs pārsniegs 120 atzīmi, tad – pastiprinās.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti