Panorāma

57 novadi neatbilst likuma nosacījumiem

Panorāma

Ārzemniekiem zemes iegādei būs jārunā latviski

Stradiņu vecmātes: tuvojas krahs

«Stradiņos» streika dēļ četras dienas jūnijā nevarēs nodrošināt plānojamu dzemdību palīdzību

Iespējams, četras dienas jūnijā Stradiņa slimnīcā atliks ķeizargriezienus un cita veida plānojamu dzemdību palīdzību, jo arī šīs slimnīcas vecmātes atsakās turpmāk strādāt pagarināto darba laiku. Un ar esošajiem spēkiem, vairs nestrādājot neapmaksātas virsstundas, sakārtot nepārtrauktu dežūru grafiku visam mēnesim nav iespējams. Turklāt vecmātes Rīgas Dzemdību namā tagad saņem krietni lielāku algu, lai gan valsts tarifs par dzemdībām abām slimnīcām ir vienāds.

Vecmātei Lindai Māterei ir brīvdiena pēc diennakts dežūras. Vēl pēc dienas sekos nākamā diennakts. Viņa stāsta, ka krīzi ar anestēzijas māsām Stradiņa slimnīcā izjūt visi. Nesen akūta ķeizara gadījumā māsa bija jāgaida divas stundas. Par laimi mazulis un mamma ir dzīvi!

Viņa atzīst, ka dzemdību nodaļa vienmēr saņem prasīto palīdzību visātrāk no visām. Jo tas vienmēr skar nevis vienu, bet divas vai pat trīs dzīvības. Taču, ja māsa aizņemta citā operācijā, ir jāgaida. Īpaši tas jūtams naktīs.

“No kolēģu, no kolektīva puses šī situācija izskatās saspringta, darbinieki ir pārguruši. Es teiktu, ka mēs esam diezgan tuvu kraham. Operāciju māsas iet prom. Tas ir tikai laika jautājums,” saka Linda Mātere.

Tādēļ arī Stradiņa slimnīcas vecmātes no jūnija strādās tikai likumā noteiktās 168 stundas. Veidojot nākamā mēneša grafiku, četras dienas paliek tukšas – bez neviena darbinieka.

Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga skaidro, ka vecmāšu likme ir vidēji augstāka nekā māsām Stradiņa slimnīcā, taču cilvēki iet prom. Dubultu likmi slimnīca maksāt nevarot – tai tādu līdzekļu nav.

Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzītā) atzīst, ka Rīgas Dzemdību namam, protams, ir vieglāk nodrošināt algu palielinājumu, jo šajā iestādē pieņem tikai dzemdības, nevis pārstāda sirdis un veic citas sarežģītas operācijas.  Dzemdību namā strādājošie saņem aptuveni par vienu eiro par katru nostrādāto darba stundu vairāk nekā Stradiņa slimnīcas vecmātes. Pat ja nostrādā 168 stundas, tie jau ir 168 eiro vairāk.

Uz to norāda arī vecmāte Linda Mātere, uzsverot, ka Stradiņa slimnīcas perinatālais aprūpes centrs ir vienīgais tik augsta līmeņa centrs visā Latvijā.

Rīgas Dzemdību nama dzemdību speciāliste Vija Veisa stāsta, ka atalgojums vecmātei ir trīs eiro pēc nodokļiem, ārstam – pieci eiro. Lai gan tas vēl ir tālu no adekvāta atalgojuma, tomēr tas ir pozitīvs solis.

Veisa, kura bija viena no aktīvākajām cīņā par atalgojuma palielinājumu, atzīst, ka noiets ir tikai pusceļš: “Mēs ļoti rūpīgi sekosim līdzi, kā tiek plānots veselības budžets un vai no nākamā gada stundas likmes dubultošana būs iespējama. Un jāteic godīgi – ja tas tā nebūs, mūsu neapmierinātība tiks pausta. Diez vai mēs būsim mierā ar šādu palielinājumu uz nezināmu laika periodu.”

Atalgojums, virsstundu apmaksa un likmes celšana ir vieni no izskatāmajiem punktiem premjera vadītajā Veselības darba grupas sēdē. Darba grupai jāatrod, kur rast divsimt miljonus eiro, kas medicīnai nepieciešami papildus. Šonedēļ tas neizdevās, un veselības ministre nevar pateikt, kas notiks jūlijā, kad mediķi sola virsstundas nestrādāt.

Nākamā darba grupas sēde notiks nākamnedēļ Nacionālajā veselības dienestā. Strauji tuvojas arī 1.jūnijs, līdz kuram premjers solījis pateikt naudas avotu.

Vēstīts, ka mediķi nemierā ar to, ka viņiem ir jāstrādā normālais pagarinātais darba laiks, ko ieviesa ekonomiskās krīzes laikā, 16.maijā paziņoja par to, ka jūlijā strādās tikai pamatlaiku un pagarinātajā nestrādās. Atzīts gan, ka visi mediķi šajā akcijā, visticamāk, nepiedalīsies.

Veselības ministrija grasās pakāpeniski – līdz 2020.gadam – atteikties no pagarinātā normālā darba laika un sākt mediķiem maksāt par papildu stundām kā par virsstundām. Lai atteiktos no pagarinātā normālā darba laika, nākamajos trīs gados nepieciešami būtu četri miljoni eiro ik gadu.

Tikmēr Bērnu slimnīcas Bērnu ķirurgu arodbiedrība, Latvijas Ķirurgu asociācija un Rīgas Dzemdību nama ārsti un vecmātes iesnieguši pieteikumu Satversmes tiesā (ST), apstrīdot Ārstniecības likuma normas, kas paredz darbu virs normālā darba laika.

1 komentārs
Silvija Potaša
Vai tad darba likums neparedz samaksu par pārstrādāto laiku dubultā?
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti