Birokrātijas balva '20

Pensionāru, kurš dzīvo ārpus Latvijas pienākums paziņot, ka ir dzīvs no oktobra-decembrim, iesniedzot arī notariālo apliecinājumu, kas nav senāks par 1 mēnesī. Tātad, ja dzīvo 20-30 gadus, tad tik bieži ir izdevumi un paziņojumi, bet VSAA tie visi jāuzglabā. VID māk uzzināt par ārvalstīs esošās personas ienākumiem, aprēķināt nodokļus, ja nepieciešams un pat soda naudas (persona var būt arī pensionārs). Ja valstī noteikts, ka iestāde nedrīkst prasīt no iedzīvotājiem to, kas jau ir zināms, tad šajā gadījumā VSAA būt u jāsarunā kas ar VID, neskatoties uz to, ka personas patiesā dzīves vieta nav Latvijā. Tiem, kuri dzīvo valstīs, ar kurām VID nesadarbojas, kur ir problēma VSAA pašam sarunāties ar to valstu iedzīvotāju reģistrā analogu - jo cilvēks pārceļoties reģistrējas tajā valstī. Ja nav zināma angļu valodā - tad to VSAA jāpieņem darbā personas, kuras to zina. Ir 21.gs, un personai nav jādara tas, ko iestāde ar tehniskajiem līdzekļiem un interneta starpniecību var pati atrisināt. Cilvēku pazemošana vai institūcionala vardarbība nav jāturpina. VSAA ir starpnieks pensionāram naudas izmaksā no uzkrājuma, kuru valsts ar nodokļu starpniecību lika personai izveidot, un šo uzkrājumu dzīves laikā apgrozīja. Ņey vērā, ka procentus (indeksaciju) par naudas apgrozījumu nemaksā jau vairākus gadus, tad būtu tikai korekti izmaksas brīdī un visā izmaksas periodā izturēties ar cieņu pret tiem, kuru naudu, valsts ekonomikā izmantoja 40 gadus. VSAA ir sistēmas apkalpotājs - konkrēta pakalpojumu sniedzējs, ne vietvaldis un pensionāri nav iestādes īpašuma objekts, lai tiem liegtu saņemt savus uzkrājumus. Bet kā jau minēju, faktu vai persona ir dzīva var noskaidrot legāli sadarbojoties ar citām valstīm.
Krīzes laikā valdība izziņo palīdzību bezdarbniekiem, kuriem ārkārtas situācijas laikā beidzas pabalsta izmaksa. Varot pieteikties uz 180 eiro lielu bezdarbnieka palīdzības pabalstu. To varot izdarīt caur Latvija.lv. Es devos uz portālu tam pieteikties. Meklēju pēc nosaukuma, kuru minējusi LM. Nosaukums neko neatrod. Neatrod pat neko līdzīgu. Meklēju info VSAA mājas lapā. Atrodu tikai info par bezdarbnieka pabalstu un neko par iespēju pieteikties palīdzības pabalstam. Rakstu epastu VSAA. Man atnāk e pasts ar aprakstu, kas jādara. No jauna eju Latvija.lv mājas lapā. meklēju pēc norādītajiem puktiem. Spiežu uz konkrēto saiti, kas man aizved pie meklētāja. Meklēju. Atrodu elektronisko iesnieguma formu. To iesniedzu. Pēc tam saprotu, ka tā ir tikai daļa. Otra daļa ir jāaizpilda elektroniski pieveinotā anketa. Veru vaļā anketu, lai to aizpildītu un parakstītu ar e parakstu. Aktīvās rūtiņas nedarbojas, tās nevar ieklikšķināt, tās pārmet uz citu vietu un neveidot vienlaidu tekstu. Esmu nolēmusi sūtīt vēstuli pa pastu. Pretējā gadījumā sanāk, ka es autorizējos ar saviem datiem latvija.lv, kur autorizēju vēl nosūtīt no sevis iesniegumu, kuram klāt jāpievieno papildus iesniegums, kurš ir elektorniski aizpildīts manā datorā un parakstīts ar manu e parakstu. Un viss šis info ir pieejams tikai pēc pieprasījuma VSAA ar neskaidrām vadlīnijām. Elektroniskā vide varētu būt atbalstoša un vienkārša, bet tā ir sarežģīta ar nevajadzīgām procedūrām, neatrodamu informāciju un vairāku līmeņu autorizāciju un datu ievadi dažādās platformās.
Preces atmuitošana, kas nopirkta ārpus ES. Situācija pirms - fiziska persona no juridiskas personas nopērk preci piem. ASV. Ja preces vērtība pārsniedz 10 EUR, jānomaksā PVN, ja 150 EUR arī muitas nodoklis. Agrāk Latvijas pasts fiziskai personai atsūtīja paziņojumu, kurā bija aprēkināta valstij nodokļos nomaksājamā summa un konts Valsts kasē, kur veikt pārskaitījumu. Fiziskā persona no savas bankas konta veicot pārskaitījumu, varēja iet uz pastu saņemt preci vai samaksāt nodokli uz vietas pastā, par ko pasts ieturēja komisijas maksu. Viss bija tik vienkārši. Sākot ar 2019.gada novembri mainījās notaikumi. Tagad, lai fiziskā persona varētu atmuitot preces ir jāveic sekojošas darbības. 1. Pasts atsūta ziņu, ka ir saņēmis muitojamo preci. Ziņā pasts iekļauj sekojošu informāciju, kas ir nepieciešama fiziskai personai, lai tā aizpildītu muitas deklarāciju: pasta sūtījuma numurs, PUD jeb pagaidu uzglabāšanas dokumenta numurs, PUD kārtas numurs un preces svars. 2. Fiziskā personai ir jāpieslēdzas EDS, kur jāaizpilda muitas deklarāciju, tājā ievadot visus augstāk minētos datus, kā arī vēl citus datus par preci un obligāti klāt pievienojot divus dokumentus - rēķins no pārdevēja un samaksu aplicinošs dokuments. 3. Fiziskā persona ielogojas savā bankas kontā un sagalbā maksājuma uzdevuma apliecinājumu. 4. fiziskā persona ielogojas piemēram ebay un saglabā rēķina apliecinājumu. 5. Tad, kad ir visi nepieciešamie dati un papīri, aizpilda muitas deklarāciju un sistēma aprēķina nodokli. 7. Tiek samaksāts nodoklis un var iet uz pastu. Vai arī, ja fiziskā persona nespēj veikt visas augstāk minētās darbības pati, viņa raksta e-pastu pastam, ka vēlas izmantot pasta muitas brokeri. Un arī šajā gadījumā ir jānosūta pasta muitas brokerim rēķinu no pārdevēja un maksājuma uzdevuma apliecinājumu. Tā teikt ļoti atviegloja visiem dzīvi!!!
Ziņo

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pacients atgūst cenas starpību par zālēm

«Stradiņi» atdos pacientam pārmaksāto naudu par zālēm; vai šādas kļūdas ir sistēma – nevarot noskaidrot

Tikai pateicoties kāda pacienta tuvinieku neatlaidībai, Stradiņa slimnīcas vadība atdos naudu, ko pacients pārmaksājis par zālēm. Tie bija valsts kompensējamie medikamenti, bet ārsta izrakstītā recepte zāles iegādāties ar atlaidi neļāva. To, vai šis ir vienīgais gadījums vai gadiem ilga sistēma, neesot iespējams noskaidrot. Slimnīcā pašu veiktā pārbaude neko tādu neuzrāda un citu sūdzību neesot.

ĪSUMĀ:

 • Slimnīcā izrakstītās zāles ir kompensējamās, taču nācās maksāt pilnu summu.
 • Izrādās - slimnīcas ārstam nav līguma, kas ļautu izrakstītās zāles kompensēt.
 • Stradiņa slimnīcas pārstāve Janita Veinberga atvainojas pacientam.
 • Slimnīca arī atdos naudu -  starpību starp kompensāciju un pilno summu.
 • Slimnīca atzīst, ka, pateicoties šim gadījumam, izdevies atklāt būtisku nepilnību.
 • Cik daudz ir pacientu, kas pārmaksājuši par zālēm, pateikt nevarot.
 • Slimnīcas pašu veiktā pārbaude tādus gadījumus neatklāj.
 • NVD: līdzīga sūdzība bijusi arī par Daugavpils slimnīcu.
 • NVD apgalvo, ka “tie ir tikai daži gadījumi, bet NVD pēta šo situāciju”.
 • Pašlaik slimnīcās ārstiem, kuri konsultē ambulatori, līgums uzreiz paredz tiesības izrakstīt kompensējamās zāles.
 • Ārstiem, kuri strādā stacionārā, jāslēdz vēl atsevišķs līgums.

 

Pagājušajā vasarā Jura tētim Stradiņos izglāba dzīvību, un viņš par to ir ļoti pateicīgs. Taču, kad tēti izrakstīja, par visām slimnīcas speciālista izrakstītajām zālēm nācās samaksāt 103 eiro.

Pētot čeku, Jura uzmanību piesaistīja “K” burtiņš. Izrādījās – tie visi ir valsts kompensējami medikamenti.

“Kad sāku par to interesēties vairāk, izrādījās - ja būtu uz citas receptes, tad būtu uz pusi lētāk. Tad es sāku interesēties, kāpēc?” stāstīja Juris.

Viņš vērsās gan slimnīcā, gan Veselības ministrijā. Tikai pēc kārtīga riņķa danča izrādījās – tā ir slimnīcas neizdarība. Ar šo ārstu nebija noslēgts līgums, kas ļauj izrakstīt no budžeta segtas zāles.

“Viņi joprojām slēpj, kuras tad ir tās amatpersonas, un ne jau mediķi, bet administrācija, [kuras ir atbildīgas], lai ar visiem ārstiem būtu šis līgums. Un otrais – kāpēc vispār ir šāda birokrātija? Kāpēc slimnīcā strādājošam ārstam jāslēdz vēl papildus līgums?” neizpratni pauda Juris.

Stradiņa slimnīcas pārstāve Janita Veinberga atvainojas pacientam. Slimnīca arī atdos naudu pacientam -  starpību, kas radās starp pilno summu par valsts kompensējamām zālēm.

Tāpat slimnīca atzīst, ka, pateicoties šim gadījumam, izdevies atklāt būtisku nepilnību.

Taču to, cik daudz vēl ir šādu pacientu, kas pārmaksājuši par zālēm, pateikt nevarot. Pašu veiktā pārbaude tādus gadījumus neatklāj.

“Slimnīcas administrācija ir sarežģīts, smagnējs, atbildīgs un liels aparāts. Ārsta vaina tā nav, bet slimnīcā iekšēji bija tā problēma. Un līdzīgus gadījumus neesam identificējuši,” stāstīja Janita Veiberga.

Nacionālajā veselības dienestā skaidroja, ka līdzīga sūdzība bijusi arī par Daugavpils slimnīcu.

“Tie ir tikai daži gadījumi, bet NVD pēta šo situāciju,” apgalvoja Nacionālā veselības dienesta pārstāve Sintija Gulbe

Izrādās, līgumi ar slimnīcām atšķiras. Ārstiem, kuri konsultē ambulatori, līgums uzreiz paredz tiesības izrakstīt kompensējamās zāles. Ārstiem, kuri strādā stacionārā, jāslēdz vēl atsevišķs līgums.  

Dalies ar savu pieredzi, piesaki nejēdzīgo procedūru “Birokrātijas balvai’20”!

Ziņo
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti