Stradiņa slimnīcas insulta vienība svin 10 gadus. Kā tā strādā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šomēnes savas  pastāvēšanas desmito gadadienu atzīmē Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas insulta vienība. Tā ir plaša komanda, kuras uzdevums ir nodrošināt iespējami operatīvu un kvalitatīvu palīdzību pacientiem, kas saslimuši ar insultu. Stradiņa slimnīcas komandai tas izdodas labi – jau vairākkārt ir saņemti starptautiski izcilības atzinumi komandas darbam. Kā strādā Stradiņa slimnīcas insulta vienība, un kas ir tās izcili novērtētā darba pamatā?

Stradiņa slimnīcas insulta vienība svin 10 gadus
00:00 / 03:11
Lejuplādēt

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas klīniskas vadītājs, profesors Andrejs Millers dalās ar datiem, kas liecina – pēc 25 gadiem katrs ceturtais planētas iedzīvotājs savas dzīves laikā būs saskāries ar vieglākas vai smagākas formas insultu. Millers norāda – šāda statistika liek aizdomāties par to, cik svarīgi rūpēties par savu smadzeņu veselību. Viņš smadzenes salīdzina ar datoru un norāda: 

"Šodienas laikmetā, ja "kompjūters" iziet no ierindas, tad tā jau ir trauksme, sevišķi jauniešiem.

Un arī galvas smadzenes mēs varam salīdzināt ar "kompjūteru", jo tās regulē visas dzīvībai svarīgās funkcijas. Ja mēs būsim nevīžīgi pret savu datoru, tad… Līdz ar to – par smadzeņu veselību un slimībām ir jādomā."

Tomēr, ja ar insultu gadījies saslimt, tad ļoti svarīgi ir pēc iespējas ātrāk nonākt mediķu rokās. Tādēļ tiek veidotas insulta vienības. 

"Mūsu uzdevums – akūta insulta laika logs ir 4,5 stundas. Ir jāreaģē ātri. Var ārstēt ar zālēm akūtajā periodā līdz 4,5 stundām, šķīdinot šo trombu, vai ārstēt varam, mehāniski izvelkot trombu. Šobrīd trombektomiju 24/7 režīmā mēs veicam tikai Stradiņa slimnīcas klīnikā. Mums ir paveicies, jo mums ir gan speciālisti, gan tehnoloģijas," stāsta Millers.

Slimnīcas insulta vienība gan šogad, gan arī pagājušajā ieguvusi starptautisku atzinību starptautiskā projektā "ESO angels". Slimnīcas insulta vienība saņēmusi augstāko novērtējumu savam darbam. Millers skaidro, ka šīs balvas izvērtēšanā tiek skatīti daudzi aspekti:

"Vērtē, pirmām kārtām, cik ātri mēs ārstējam pacientu, kādas iespējas mums ir pacientam palīdzēt. Nākošais – kādas iespējas pacientam saņemt sekundāro profilaksi. Protams, svarīgs ir jautājums par rehabilitāciju, kā es saku - "dzīve pēc insulta"."

Arī veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") Latvijas Radio norādīja uz augsto komandas profesionalitāti:

"Šeit mēs redzam, cik liela nozīme ir tam, ar cik lielu pacientu plūsmu strādā ārsti, cik intensīvi viņi var praktizēt, jo viena no būtiskām kvalitāti veidojošām sastāvdaļām ir apjoms. "Stradiņos" tas apjoms ir, pilnīgi noteikti. Arī kolēģu gatavība mācīties, kolēģu spēja nemitīgi papildināt savas zināšanas un, jāsaka arī, ka var uzteikt "Stradiņus" ar to, ka

viņiem, atšķirībā no Rēzeknes insulta vienības, ir izdevies pārliecināt, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde, jau vedot cilvēku... tā jau laikus brīdina kolēģus, un viņi ir absolūti gatavi uzreiz pacientu saņemt."

Otrdien, 29. oktobrī, no plkst.10 līdz 13 Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā norisināsies insulta diena. Tās laikā iedzīvotājiem būs iespēja veikt bezmaksas pārbaudes un apmeklēt izglītojošas konsultācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti