Dienas ziņas

Atklāj treniņu laukumu cilvēkiem ratiņkrēslos

Dienas ziņas

Invalīdu biedrība piketā aicina neatņemt mājas

Mediķi sagatavojuši ieteikumus kovida ārstēšanai mājās

Stradiņa slimnīcas ārsti aicina ar Covid-19 slimos seniorus laikus zvanīt 113

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Joprojām daļa pacientu, kuri nonāk slimnīcu Covid-19 nodaļās, tiek ievesti novēloti. Stradiņa slimnīcas ārstu pieredze liecina, ka pārsvarā tie ir gados vecāki cilvēki. Lai palīdzētu saprast, kādas zāles lietot un kurā brīdī jāzvana neatliekamajai palīdzībai, mediķi ir sagatavojuši vienkāršus ieteikumus tiem, kuri ārstējas mājās.

Dokumenti

Covid-19 ārstēšana mājas apstākļos. Informatīvs materiāls..pdf

Lejuplādēt

299.44 KB

Paaugstināta ķermeņa temperatūra ir normāla organisma aizsargreakcija. Ja tā pārsniedz 38 grādus, to mazina, lietojot paracetamolu. Ne vairāk kā sešas tabletes dienā. Klepus ir aizsargreflekss, kas palīdz attīrīties elpceļiem. Mokoša klepus gadījumā iesaka kodeīnu saturošus medikamentus. 

Šādus vienkāršus padomus četri Stradiņu ārsti apkopojuši vienā materiālā. Mērķis – palīdzēt tiem, kas vīrusu ārstē mājās, ģimenes ārstu uzraudzībā. 

"Ir svarīgi saprast, ko darīt mājās, lai nenonāktu līdz tai slimnīcai!" uzsvēra Stradiņa slimnīcas ārste rezidente Judīte Lukša.

Daudz tiek runāts par temperatūras mērīšanu un skābekļa saturāciju, bet tikpat būtiski ir uzņemt šķidrumu un sekot sirdsdarbībai. 

"Ja krītas asinsspiediens, īpaši ātri samazinās vai ir ātra sirdsdarbība  – virs 90, 100 reizēm, arī tad jāvēršas pēc palīdzības," norādīja slimnīcas 4. Covid-19 nodaļas virsārsts Kārlis Rācenis.

"Ir ļoti svarīga tieši šķidruma uzņemšana, kas liekas tāda elementāra lieta, bet šie pacienti ir ar pastiprinātu svīšanu. Trešdaļai ir slikta dūša, vemšana, caureja. Un noteikti paātrināta elpošana. Jācenšas uzņemt vairāk, ūdens, jādzer silta tēja, sula," uzsvēra ārste Lukša.

Patlaban Covid-19 nodaļas nav tik noslogotas kā pirms mēneša. Tāpēc noteikti palīdzēt iespējams lielākam pacientu skaitam. Pateikt, cik daudz cilvēku slimnīcā vēršas novēloti, ārsti nevar. Bet tie ir tieši seniori, kuri baidoties zvanīt 113. 

"Mēs redzam, ka tie ir gados vecāki cilvēki, kas vēršas novēloti. Gados jauni vēršas ātri pēc palīdzības," pastāstīja Rācenis.

"Tas skaits ir samazinājies, bet tas ir uz to ierobežojumu fona, kas bija pirms tam. Svētkus es gaidu ar šaubām. Ar bažām. Viss mainās pa dienām un stundām!" sacīja Lukša.

"Tas ziemas periods ir satraucošs. Tieši pirms gada es sāku vadīt Covid-19 nodaļu, sajūtas bija smagas, šogad skatos ar piesardzību," norādīja Rācenis.

Ārstu izstrādātie ieteikumi, kā ārstēt Covid-19 mājas apstākļos, nosūtīti arī ģimenes ārstu praksēm un atrodami Stradiņa slimnīcas sociālo tīklu kontos. 

Informāciju materiālam apkopojuši pneimonoloģe Dace Žentiņa, ārste gastroenteroloģijas rezidente Judīte Lukša, internists Kārlis Rācenis un infektoloģe Aija Vilde.

Jau no marta pacientiem pieejams Stradiņa slimnīcas Fizikālās medicīnas un rehabilitācijas centra fizioterapeitu izstrādāts elpošanas vingrinājumu komplekss Covid-19 pacientiem, kuru pielieto arī slimnīcas Covid-19 pacientu veselības stāvokļa uzlabošanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti