Sadaļas Sadaļas

Stradiņa slimnīcā vienlaicīgi veikta ziedošanas un transplantācijas operācija četriem cilvēkiem

Pagājušajā nedēļā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Latvijas Transplantācijas centrā vienā dienā vienlaicīgi tika veiktas divas nieres ziedošanas un divas nieres transplantācijas operācijas no dzīviem donoriem, ko mediķu sarunvalodā sauc par krustenisko transplantāciju, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga.

Veinberga skaidroja, ka šāda operācija bija nepieciešama, jo katrā pārī atsevišķi potenciālam donoram un recipientam nebija saderības, savukārt, recipientiem apmainoties ar potenciālajiem donoriem, saderība izrādījās lieliska. Nieres ziedoja divas sievietes, no kurām viena bija potenciālā nieres donore savai meitai, bet otra - savam vīram, kam bija nepieciešama jau atkārtota nieres transplantācija. Saderība starp donoru un recipientu katrā pārī nebija asinsgrupu nesakritības dēļ.

Pēc Veinbergas paustā, tā kā nieres transplantācijas gaidīšanas sarakstā ar nelielu laika starpību bija iekļauti abi potenciālie recipienti,

ārsti viņiem piedāvāja apmainīties ar dzīvajiem donoriem un saņemt nieres transplantātus jau ļoti drīz.

Patlaban abas nieru donores jūtas labi un nedēļu pēc operācijas jau ir izrakstītas no stacionāra. Arī abiem nieres transplantātu recipientiem klājas labi, nieres transplantāti sāka funkcionēt nekavējoši, un viņu atveseļošanās norit pēc plāna.

Slimnīcas pārstāve uzsvēra, ka visas četras operācijas notika bez sarežģījumiem un bija iespējamas, tikai pateicoties Latvijas Transplantācijas centra ķirurgu brigādei.

Kā skaidroja Veinberga, pasaulē šādas operācijas nav jaunums. Ideja par šādu programmu radās 2000.gadu sākumā, kad arī tika veiktas pirmās operācijas ASV. "Apmēram 30% pacientu, kam nepieciešama nieres transplantācija, nav saderības ar viņu potenciālo dzīvo nieres donoru asinsgrupu antivielu vai antivielu pret cilvēka leikocītu antigēniem dēļ. Daļā gadījumu šo nesaderību ir iespējams pārvarēt, veicot speciālu recipienta sagatavošanu pirms operācijas ar sarežģītām medicīniskām tehnoloģijām, bet tas ne vienmēr nodrošina veiksmīgu iznākumu ilgtermiņā.

Tāpēc radās ideja par iespējamu apmaiņu ar dzīviem donoriem, tā piemeklējot nieres transplantātu, kas ir patiešām piemērots recipientam," stāstīja slimnīcas pārstāve.

Pateicoties ārstu dalībai starptautiskajos kongresos, ideja atceļoja arī uz Latviju, un šādas operācijas Latvijā vairs nav jaunums. Programma tika sākta un pirmās divas operācijas tika veiktas 2013.gadā. Visiem četriem cilvēkiem, kas toreiz piekrita jaunajai metodei, joprojām klājas labi. Abiem recipientiem nieres transplantāti funkcionē lab,i un viņi turpina dzīvot līdzīgi kā daudzi citi nieres transplantātu recipienti.

Kopš 2013.gada PSKUS Latvijas Transplantācijas centrā jau veiktas piecas šādas donoru apmaiņas, un nieres transplantātus no sev saderīgiem donoriem saņēmuši desmit recipienti. Šādas operācijas var tikt uzskatītas par inovatīvām metodēm, jo daudzās Eiropas valstīs, tai skaitā mūsu kaimiņvalstīs - Lietuvā un Igaunijā - nieru transplantācijas donoru apmaiņas ietvaros netiek veiktas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt