4. studija

Ceļojums uz Rīgas Šanhaju

4. studija

Jaunas ietves, augstas apmales

Stradiņu slimnīcā strauji noveco onkoloģiskajiem slimniekiem nepieciešamā apstarošanas iekārta

Stradiņa slimnīcā regulāri bojājas vēža pacientiem nepieciešamā starošanas iekārta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas klīnikā pacientiem dažkārt nākas saskarties ar nebūšanām apstarošanas iekārtas darbībā. Šogad vien iekārta bojājusies 12 reizes. Klīnikas darbinieki cer uz vēl vienu aparātu, taču līdz šim slimnīca to nav spējusi nodrošināt.

LTV raidījuma “4.studija” skatītāja Ilona no Jelgavas, kura ārstējas Stradiņa slimnīcas Onkoloģijas klīnikā, stāsta par ārstēšanas ķibelēm slimnīcā: “Staru terapijas nodaļā atrodas tikai viens aparāts, un tur regulāri nāk daudz cilvēku, garas rindas. Un, kā var saprast, tas ik pa reizei bojājas, un tad jāgaida viena, divas, trīs, četras dienas, kad tas tiks salabots. Nākas jau ari mērot ļoti tālu ceļu: citiem 100 kilometrus, citiem atkal vairāk, un tad pasaka, ka nekas nenotiek. Un tad atliek tikai gaidīt.”

Stradiņa slimnīcas Onkoloģijas klīnikā uz starošanu rindā sēž vairāki desmiti pacientu. Arī viņi piedzīvojuši ko līdzīgu, kā Ilona: atbrauc, aparāts nestrādā un nākas braukt atpakaļ uz mājām neatkarīgi no tā – dzīvo Cēsīs vai Kuldīgā.

To apliecina arī Vitauts no Aizputes: “Vienu reizi bija tā. Man piezvanīja vakarā un pateica, kad būs nākošreiz. Nē, mani informēja, teica, lai zvanu otrā rītā.”

“Arī tas pats. Bet jāpacieš, neko nevar darīt. Saplīst, jāgaida, nākošajā rītā gatavs,” stāsta Artūrs no Kuldīgas.

Klīnikas ārsti jau gadiem ilgi klīnikas administrācijai esot lūguši iespēju iegādāties vēl vienu lineāro paātrinātāju jeb staru terapijas aparātu, taču dzirdīgas ausis vēl nav atrastas. “Mūsu staru terapijas aparāts strādā jau astoņus gadus, strādā divās maiņās. Katru dienu tiek starots no 60 līdz pat 80 pacientiem, kas ir liels slogs aparātam. Kā visas tehnoloģijas – jo vairāk tās noslogo, jo ātrāk tās noveco. Tas notiek arī ar mūsu lineāro paātrinātāju,” skaidro slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja Gunta Purkalne.

Pērn aparāts bojājies sešas reizes, bet šogad tās jau ir bijušas 12.

Pacientu skaits, kuriem atklāj onkoloģiskas saslimšanas, ik gadu pieaug, bet mediķiem jāizlīdzas ar vienu lineāro paātrinātāju. Pasaules praksē gan staru terapijas nodaļās tie parasti ir divi, lai aparatūru pārmērīgi nenoslogotu.

Taču pacientus vairāk uztrauc tas, vai aparāta regulārā iziešana no ierindas neietekmē viņu ārstēšanās gaitu. “Es atnācu uz procedūru, kura nenotika ceturtdien, arī nenotika piektdien, pirmdien un otrdien. Četras dienas bija jāgaida,” saka paciente Ilona.

Onkoloģijas nodaļā gan norāda, ka šāds pārtraukums neietekmē ārstēšanas efektivitāti. “Šī dīkstāve neietekmē ārstēšanas efektivitāti, ja tā ir divas dienas. Ja dīkstāve ir ilgāk par divām nedēļām, tad ir jautājums par ārstēšanas efektivitāti. Bet šobrīd īsa dīkstāve ārstēšanas rezultātus neietekmē,” skaidro Purkalne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti