Stradiņa slimnīcā mediķu streika dēļ atceltas 40 operācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā mediķu streika laikā atceltas apmēram 40 operācijas, savukārt Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā un vairākās reģionālajās slimnīcās streiks darbu netraucējot.

Stradiņa slimnīcā divu dienu mediķu streika dēļ atcelti aptuveni 15 plānveida pieraksti pie speciālistiem un 40 plānveida operācijas.

Kā skaidroja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga – operāciju pārcelšana lielā mērā saistīta ar to, ka starp streika dalībniekiem ir arī anesteziologi reanimatologi, bez kuriem operācijas nevar notikt. Arī Stradiņa slimnīcas arodorganizācijas vadītāja, anestezioloģe Sarmīte Plūme intervijā "Rīta panorāmā" uzsvēra, ka anesteziologu ļoti trūkst, jo daudzi aiziet uz privāto sektoru, lai pelnītu vairāk. Tādēļ mediķi streiko, lai problēmu risinātu.

Austrumu slimnīcas pārstāve Ilga Namniece
00:00 / 00:21
Lejuplādēt

Savukārt valsts lielākajā slimnīcā – Austrumu slimnīcā – šodien situācija ir pavisam mierīga un streiks neietekmējot tās darbu. Otrdien gan – Latvijas Onkoloģijas centrā vienu dienu streikojusi daļa darbinieku. Slimnīcas pārstāve Ilga Namniece nevarēja pateikt precīzi, cik daudzus streiks ietekmēja, jo slimnīcai šis fakts jau bijis zināms laicīgi, tādēļ šajā dienā jaunas operācijas nemaz neesot ieplānotas. Savukārt tās dažas, pēc Namnieces sacītā – ap desmit, kuras ir pārceltas, notiks jau tuvākajā laikā.

Latvijas Radio aptaujātajās reģionu slimnīcās streiku nejūt. Daugavpils reģionālās slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs atklāja, ka jau laicīgi bijuši zināmi streikotāji, tādēļ arī darba grafiks sastādīts atbilstoši un neviens cilvēks streika dēļ nav palicis bez plānotās palīdzības. Bet Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas vadītājs Juris Lācis stāstīja, ka slimnīcas darbinieki izlēmuši streikā nepiedalīties, taču 14 darbinieki piedalījušies otrdienas piketā pie valdības. Tomēr to darījuši no darba brīvajā laikā, tādēļ arī Ventspilī esošajā slimnīcā un tās filiālē Talsos visi plānotos pakalpojumus saņēmuši.

Kā iedzīvotāji vērtē mediķu lēmumu streikot? Latvijas Radio devās Āgenskalna apkaimes ielās, lai prasītu iedzīvotāju viedokli. Neviens no uzrunātajiem cilvēkiem nav palicis bez veselības aprūpes streika dēļ. Tāpat uzrunāto vidū valdīja liela vienprātība un atbalsts mediķiem, vērtējot, ka streiks ir vajadzīgs.

Intervijas ar iedzīvotājiem Āgenskalnā
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) nolēma brīdinājuma streiku rīkot 27. un 28. septembrī. Notika arī protests pie pie Ministru kabineta, prasot lielākas algas.

LVSADA pērn 23. augustā Veselības ministrijā (VM) iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.

Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.

LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar VM panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro. Tādēļ arodbiedrība pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju pie VM ēkas 27. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti