Panorāma

Lūgs skaidrojumu par prasību potēties deputātiem

Panorāma

Ļaus pabeigt vakcinācijas kursu un nezaudēt darbu

Arī Stradiņi vēršas policijā par viltotiem Covid-19 sertifikātiem

Stradiņa slimnīca: Cilvēkiem ar viltus Covid-19 sertifikātiem jāļauj saņemt amnestiju un poti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aizdomās par viltotiem Covid-19 vakcinēšanās sertifikātiem līdz šim anulēti vien 22 šādi viltus dokumenti. Aizdomu gan ir vairāk, un pārējās lietās izmeklēšana turpinās. Tikmēr Stradiņa slimnīca, kur nākas ārstēt arī cilvēkus ar viltotiem sertifikātiem, aicinājusi domāt par amnestiju šiem cilvēkiem un iespēju tomēr saņemt poti.

''Stradiņu'' pieredze liecina – tikai skābekļa maska un grūtības pašam elpot ir tas brīdis, kad viltus Covid-19 sertifikātu ieguvēji vai viņu tuvinieki beidzot runā. Un tiek saņemta godīga atbilde, ka sertifikāts ir iegūts nelikumīgi. Oktobrī slimnīcā atklāti vairāki šādi gadījumi.

“Tās aizdomas reāli rodas tad, ja klīniskā gaita ir smagāka, nekā to gaidītu, ja pacients tiešām būtu vakcinēts, kā liecina dokumenti. Un tad tiek runāts gan ar pašu, gan ar radiniekiem. Un tad ir situācijas, kad kāds pasaka, ka šis fakts ir viltots. Mums ir daži šādi gadījumi, nav par lielu skaitu runa,” atklāja Stradiņa slimnīcas valdes locekle Ilze Kreicberga.

Tikai tad, kad pacienta veselības stāvoklis slimnīcā jau kļūst kritisks, tuvinieki atzīstas, ka vakcinācijas pret Covid-19 sertifikāts ir viltots. Ar šādu situāciju pēdējās nedēļas laikā saskārušies Stradiņa slimnīcas ārsti, kuri par vairākiem viltotiem sertifikātiem ziņojuši policijai.

Stradiņa slimnīca Saeimā un valdībā esot iniciējusi domu par viltus vakcinēto amnestiju. Proti, šādiem cilvēkiem būtu jādod iespēja atzīties un saņemt vakcīnu pret Covid-19.

Tiesa, tas neattaisno mediķus, kuri viltus sertifikātus izsnieguši. “Kas no mediķu puses ir absolūti pretlikumīgi, bet no cilvēku puses tas bija nepārdomāts solis.

Mums vajadzētu amnestijas mehānismu, kas ļautu šo poti saņemt jau šodien,” sacīja Kreicberga.

Policijā informācija par to, ka persona melo par vakcinēšanās faktu, tiekot saņemta gan no ārstniecības iestādēm, gan privātpersonām. Uzsākti vairāki kriminālprocesi, un šādu personu loks, kuru rīcībā ir viltoti sertifikāti, esot plašs.

“Policijas identificētās personas pārsvarā neatzīst fiktīvu vakcinēšanu, kas paildzina izmeklēšanu un pierādījumu nostiprināšanu. Tomēr jāpiebilst, ka ir iespēja nosūtīt personu uz antivielu testu. Un šī prakse arī tiek īstenota,” pastāstīja Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska.

Nacionālais veselības dienests (NVD) līdz šim anulējis 22 viltotus sertifikātus. Taču neviens līgums ar vakcinācijas veicēju nav lauzts, jo turpinās izmeklēšana un dienestā joprojām nezina to cilvēku vārdus, kuri viltojuši ierakstus. Šo informāciju NVD gan ir pieprasījis Valsts policijai.

“Dienests ir lūdzis Valsts policijai informāciju par konkrētām ārstniecības personām. Tiklīdz tā būs dienestam pieejama, tad būs iespēja vērtēt konkrēto gadījumu. Un NVD no savas puses atbilstoši līgumam ir tiesīgs lemt par līguma laušanu daļā, kas attiecas uz konkrētās ārstniecības personas tiesībām sniegt valsts apmaksātus pakalpojumus, un ir tiesīgs piemērot ieturējumu par vakcinācijas pakalpojumu, kas nav sniegts,” pastāstīja NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga.

Taču pagaidām, kamēr notiek izmeklēšana un tiek vākti pierādījumi, policija ārstniecības personu vārdus neatklāj. Policijā skaidroja, ka aizdomās turētajām ārstniecības personām ir piemēroti drošības līdzekļi – apcietinājums vai aizliegums ieņemt noteiktu amatu, taču neprecizē, par cik personām ir runa un kas tie par amatiem.

KONTEKSTS:

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēta četru personu grupu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti