Panorāma

Bijušo deputātu I.Čaklo apsūdz par izvairīšanos no nodokļu maksas

Panorāma

Rīgā nolaižas pasaules lielākā transporta lidmašīna

«Spaisa» problēma mazinājusies, bet nav novērsta

«Stop drugs»: Spaisus aizvien tirgo internetā un pat sociālajos tīklos

Saeima otrajā lasījumā apstiprinājusi likumprojektu, paredzot, ka jebkuras jaunas psihotropās vielas izplatīšana un arī lietošana būtu nelegāla. Tikmēr biedrībā “Stop drugs”, kas turpina aktīvi cīnīties pret spaisu, stāsta – apreibinošās vielas var iegādāties internetā un pat sociālajos tīklos.

Lai arī sabiedrības uzmanība spaisa jautājumā ir mazinājusies, biedrība “Stop drugs” turpina aktīvi darboties. Pārbauda, vai kāds tirgotājs nemēģina atgriezties vecajās bodītēs, mēģina pieķert tos, kas vēl tirgojas internetā un no rokas. Tirgotāji kļuvuši piesardzīgāki.

„Mēs esam mēģinājuši šo vielu nopirkt un esam pētījuši, kā to var izdarīt. (..) Citreiz, ja mēs sākam par daudz prasīt par šo vielu vai daudzums ir liels, tad momentāli ir atteikums un neviens vairs nepārdod,” stāsta biedrības “Stop Drugs” priekšsēdētājs Sandris Bergmanis.

Biedrībā atklāj, ka šobrīd esot četras ārvalstīs reģistrētas mājaslapas, kur iegādāties spaisu, to piedāvā arī sociālajos tīklos. Tirgotājiem spiedīgo apstākļu dēļ cena gan vairākkārt augusi. „Šo psihoaktīvo vielu cena ir ap desmit eiro par gramu, ja agrāk bija eiro un pusotrs eiro, un viņiem vairs nav tas bizness izdevīgs. (..) Tas veids, kā to var nopirkt, ir daudz sarežģītāks palicis, par ko mēs priecājamies. Bērnam tas praktiski nav iespējams - ir vajadzīgs bankas konts, jābūt kartei, adresei, kur viņš var bez problēmām sagaidīt kurjeru. (..) Citās mājaslapās, pasūtot un samaksājot par šo narkotisko vielu, var to kaut kādā noteiktā meža ielokā zem kāda akmens dabūt,” stāsta  Bergmanis.

Bet vislabāk to, kādā mērā spaisa problēma ir atrisināta, protams, var pateikt ārsti. Jau pirmajā dienā pēc legālo spaisa tirdzniecības vietu aizvēršanas NMP uzņemšanas nodaļā ierasto vairāk nekā desmit spaisa pīpētāju vietā tika ievesti vien pāris jaunieši. Bet pie šīs atzīmes kritums arī apstājies. „Lietotāji acīmredzot ir kļuvuši uzmanīgāki, es nezinu, vai lietošanas ziņā, bet palīdzības meklēšanas ziņā noteikti ir kļuvuši uzmanīgāki. Tāpēc mēs viņus mazāk redzam, bet katru dienu pārītis ir. (..) Varbūt ir drusku mainījusies tā spaisa ķīmija, jo pēdējā laikā mēs redzam vairāk nekā kādreiz tos trakos, tos uzbudinātos,” norāda Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Pēteris Tomiņš.

Lietotāju vecums mainījies nav – tie pārsvarā ir jaunieši. Kur aizliegtās vielas dabūjuši, parasti neatklāj, bet mediķiem gadījies pašiem būt lieciniekiem, ka daži spaisa tirgotāji darbojas pēc principa „tikšanās vietu mainīt nedrīkst”. „Ātrās palīdzības cilvēki ir ielās cauru diennakti, un viņi redz, kas tur notiek, un viņi vēro, ka tur, kur kādreiz bija točka, tur tagad stāv noplucis golfiņš, ap kuru grozās daži cilvēki. Ja ātrās palīdzības mašīna bišķiņ piebremzē, tad golfiņš tūlīt aizbrauc, un ja ātrā palīdzība piezvana uz policiju, tad policija to golfiņu vairs neatrod,” stāsta Tomiņš.

Kopumā gan situācija krietni uzlabojusies, to atzīst gan ārsti, gan „Sstop drugs” aktīvisti. Tagad svarīgi, lai politiķi neliktu šķēršļus psihotropo vielu aizlieguma likumprojektam, kas neļautu jauniem, aizliegto vielu sarakstā neiekļautiem maisījumiem, ieņemt spaisa vietu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt