Panorāma

Ādažos sagaida NATO bataljonu

Panorāma

S.Ābramai Konkurences padomes vadībā būs visas koalīcijas atbalsts

Stoltenbergs: tūlītēja apdraudējuma Latvijai nav

Stoltenbergs: NATO klātbūtnes galvenais uzdevums ir atturēšana un miera saglabāšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

NATO klātbūtne Baltijā ir lielāka nekā jebkad agrāk, taču tās galvenais uzdevums ir atturēšanas spējas un miera saglabāšana. Tā intervijā Latvijas Televīzijai pirmdien, 19.jūnijā, atzina NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.      

Ģenerālsekretāra kungs, kāds ir galvenais vēstījums, kas šodien ar NATO kaujas grupu klātbūtni tiek nodots Krievijai un kādu pretreakciju no Krievijas puses Jūs gaidāt, vai tā būtu vēl lielāka militarizācija vai kādas provokācijas, jo iepriekšējā pieredze liecina, ka pretreakcija varētu sekot.

Mēs pašlaik neredzam nekādu tūlītēju apdraudējumu pret nevienu no mūsu sabiedrotajām valstīm. Taču kaujas grupu klātbūtne Latvijā un citās Baltijas valstīs, kā arī Polijā, sniedz ļoti skaidru vēstījumu par vienotību, NATO izlēmīgo rīcību un to, ka uzbrukums vienai sabiedrotajai nozīmē uzbrukumu visai aliansei.

NATO nemeklē konfrontāciju un mēs negribam jaunu auksto karu. Taču mēs vēlamies nodrošināt nepieciešamās atturēšanas spējas, lai noturētu mieru un novērstu konflikta iespēju.

Tad, protams, mēs esam sagatavoti daudziem un dažādiem izaicinājumiem. Tāpēc mums ir gan stipra starptautiska klātbūtne šeit, taču ir arī uzlabotas kiberaizsardzības spējas un veidi, kā cīnīties ar propagandu un nepatiesu informāciju, kam pēdējo gadu laikā ir bijuši daudzi piemēri.

Tajā pašā laikā nav noslēpums, ka Krievija militāri ir daudz aktīvāka pie robežas ar NATO valstīm, nekā NATO ir šeit, un to mēs īpaši pieredzēsim rudenī “Zapad” mācību laikā. Tikko mēs dzirdējām, ka uz šo laiku ASV papildinās Baltijā dislocēto karavīru skaitu par sešsimt. Vai tas ir kaut kas tāds, kas tiek izskatīts arī NATO ietvaros un vai varam gaidīt, ka nākotnē mūsu reģionā mēs pieredzēsim vēl augstāku militarizācijas pakāpi?

Tas, ko mēs redzam, ir, ka NATO ir stiprinājis klātbūtni šajā Eiropas daļā, Baltijas reģionā, un šī klātbūtne ir lielāka nekā jebkad agrāk. Un, protams, ASV, būdama lielākā NATO valsts, sniedz savu artavu gan NATO formātā, gan arī divpusēji palielinot NATO klātbūtni Baltijas reģionā. Kaujas grupas ir tikai viena daļa no kopainas. Mēs arī esam stiprinājuši spēju ātri sniegt papildspēkus, ja nepieciešams, un esam palielinājuši NATO ātrās reaģēšanas spēkus līdz 40 000 karavīru. Kā daļu no tā mēs esam izveidojuši īpaši augstas gatavības spēkus, kurus var izvietot dažu dienu laikā, un mēs arī esam stiprinājuši sadarbību starp nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tostarp Latvijas spēkiem, izvietojot NATO štābus Latvijā un citās Baltijas valstīs. Tas viss dod iespēju pastiprināt bruņotos spēkus, ja nepieciešams. Tā kā kaujas grupas ir tikai viens elements, lai arī būtisks elements plašākai kolektīvās aizsardzības spēju stiprināšanai.

Ja runājam par ASV prezidenta Donalda Trampa retoriku par NATO lomu un pat to, ka NATO kļūst rudimentāra, un nemitīgo uzsvaru par to, ka galvenā tēma ir militāro tēriņu palielināšana un tieši no tā ir atkarīga šo valstu aizsargāšana, – vai Jums nešķiet, ka tas ir bīstams ceļš, pa kuru iet, ja par aizsardzību tiek runāts kā par tirgošanās objektu, nevis kā kaut ko tādu, kas balstīts kopējās vērtībās un sapratnē?

NATO ir balstīts uz pamatvērtībām – demokrātiju un likuma varu un kopēju izpratni Atlantijas okeāna abās pusēs, ka stipra NATO ir izdevīga Eiropai, taču tajā pašā laikā ir arī izdevīga Savienotajām Valstīm. Divi pasaules kari un aukstais karš iemācīja mums visiem, ka stabilitāte un miers Eiropā ir arī svarīga Ziemeļamerikai. Savienotās Valstis ir uzticīgas NATO un tā piektajam paragrāfam par kolektīvās aizsardzības principu. To skaidri pateicis arī prezidents Tramps, sekretārs Džims Matiss, sekretārs Rekss Tilersons un daudzi citi. Turklāt pirmo reizi kopš aukstā kara beigām mēs redzam, ka ASV palielina savu militāro klātbūtni Eiropā. Un darbi runā skaļāk par vārdiem. Tā kā ASV militārās klātbūtnes palielināšana sniedz skaidru signālu par uzticību NATO un kolektīvajai aizsardzībai.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti