«Stiklu» bērnunamam dod laiku laboties līdz 1.decembrim

Ventspils novada bērnunamam “Stikli” dots laiks līdz 1.decembrim būtiski uzlabot pakalpojuma kvalitāti, pretējā gadījumā “Stiklus” varētu izslēgt no sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistra.

Noslēgusies Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārbaude Ventspils novada bērnunamā “Stikli”. Pārbaudes laikā konstatēti vairāki būtiski bērnu tiesību pārkāpumi, kuru dēļ domei atkārtoti lūgts izvērtēt bērnunama direktora Gunta Lučina piemērotību šim amatam. Tikmēr administratīvā lietvedība pret, iespējams, vardarbīgo darbinieci vēl nav noslēgusies. Kopš iesnieguma saņemšanas par iespējamu vardarbību un citiem trūkumiem šajā bērnunamā pagājuši divi mēneši. Bērnunamam dots laiks līdz 1.decembrim būtiski uzlabot pakalpojuma kvalitāti, pretējā gadījumā “Stiklus” varētu izslēgt no sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistra. Šādi pārbaudes rezultāti neapmierina iesnieguma autori, audžumammu.

Notikušo slepus uzņēma videokamerā

Tieši pirms diviem mēnešiem audžumamma no Jēkabpils – Elīna Bataraga, vērsās vairākās iestādēs ar iesniegumiem par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem Ventspils novada bērnunamā „Stikli” un ziņoja arī par iespējamu vardarbību, ko viņa novērojusi un dokumentējusi no kādas darbinieces puses. 

Audžumamma pagājušā gada nogalē savā ģimenē uzņēma kādu meiteni no „Stikliem” un savu iepazīšanās vizīšu laikā viņa notiekošo dokumentēja audio ierakstā telefonā, savukārt, izņemot meiteni no bērnunama, līdzi aicināja Latvijas Televīzijas „Aizliegto paņēmienu”, kas dažas epizodes nofilmēja.

Pret darbinieci arī uzsāka administratīvo lietvedību par iespējamu vardarbību, taču tā aizvien nav noslēgusies. Citos sistēmas bērnu ierakstos vēstīts, ka maksimāli šādas lietas drīkst izmeklēt deviņu mēnešu garumā.

Pārbaudes laikā tomēr izdevās gūt pierādījumus tādiem pārkāpumiem, kā, piemēram, nepietiekama drošība internetā, arī kopumā nepietiekama bērnu uzraudzība ikdienā, dienas režīma neievērošana un citiem.

Līdz šim bērnunamā novērotie pārkāpumi atkārtojas gadu no gada

Iepriekš jau izskanējis, ka visas puses atzīst, „Stikli” nav piemēroti bērniem, tāpēc varēja domāt, ka iestādi likvidēs, atzīs par neatbilstošu. No otras puses, tieši  „Stikli” bijuši īpaši ar to, ka jau pirms laba laika gan Labklājības ministrijā (LM), gan inspekcijā bija neoficiāli signāli par to, kas notiek „Stiklos”, tomēr stingras pozīcijas, ko mainīt, līdz šim trūcis. Jau iepriekš pašvaldībai ir ticis izteikts lūgums vērtēt, vai bērnunama direktors ir piemērots šim amatam, ņemot vērā, ka konstatētie pārkāpumi „Stiklos” atkārtojās no gada uz gadu un netika novērsti, bet šis lūgums tika izpildīts vien formāli.

Tā kā pārbaude ir noslēgusies ar LM lēmumu dot „Stikliem” laiku vēl līdz 1.decembrim.

Tieši dienu pēc iesnieguma par notiekošo, iespējamo emocionālo un fizisko vardarbību un citiem pārkāpumiem, darbu Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā pameta atbildīgā departamenta direktore Inga Krastiņa, kas iestādē strādāja kopš tās dibināšanas 2005.gadā. Jaunā departamenta direktore Renāte Alberga pastāstīja, ka „Stikli” ir viens no sociālo pakalpojumu sniedzējiem īpaši izveidotā reģistrā, no kura iestādi varētu izslēgt vien decembrī, ja nebūs nekādu pārmaiņu.

“Šobrīd tādēļ arī ir lūgts Ventspils novada domei atkārtoti izvērtēt konkrētās amatpersonas rīcību,” sacīja Alberga.

“Ministrija ir gatava līdz 1.decebrim saņemt visu pilnu informāciju un jau vērtēt. Tad pieņemt lēmumu, vai šī iestāde var turpināt sniegt pakalpojumu, vai viņa ir izslēdzama no reģistra. Mums neviena no iestādēm nav paziņojusi, ka viņi to bērnu ir izņēmuši. Inspekcija nav tiesīga uzspiest kādai bāriņtiesai tādu vai šādu lēmumu pieņemt. Var vērtēt pēc tam pieņemto lēmumu un metodiski sniegt ieteikumus, bet šobrīd mēs esam lūguši iestādei konstatētās lietas novērst, un mēs arī paļaujamies, ka tas tiks izdarīts,” norāda nesen departamenta direktores amatā ieceltā Alberga.

Audžumamma: Vienā brīdī maisam gals būs vaļā

Bērni no „Stikliem” pagaidām vēl nav izņemti, lai gan ir vasaras vidus, un iepriekš vismaz Rīgas bāriņtiesa, no kuras nāk vairums bērnu, publiski teica, ka jāļauj skolēniem pabeigt mācību gads un tad nu risinās šo jautājumu. Mācību gads mēnesi kā pabeigts. To apstiprina arī Ventspils novada domē.

Par pārbaudes noslēgumu vēlējos aprunāties arī ar bērnunama ilggadējo direktoru Gunti Lučinu, kurš, tiesa, aizvien slimo un uz telefona zvaniem neatbildēja.

Domes priekšsēdētājs Aigars Mucenieks no „Zaļo un zemnieku savienības” uz inspekcijas lūgumu vērtēt Lučinu reaģējis zibenīgi, izveidojot īpašu domes komisiju, bet atliekot vien gaidīt, kad direktors izveseļosies.  Jautājumu par bērnu nākotni sola atrisināt šīs vasaras laikā, speciāli negaidot ziemu.

“Šī komisija arī gala slēdzienu [izdarīt] nevar, kamēr pašu [Gunti] Lučinu nav izjautājuši un, ja nonāks līdz tam, ka nav atbilstība amatam, tad, protams, tas ir domes lēmums. Viņš ir iestādes vadītājs tomēr,” norāda Mucenieks. Viņš arī neslēpj, ka šobrīd neviens bērns no “Stikliem” nav izņemts. “Tādu nav. Mums ir Rīgas pilsētas Labklājības… pārvalde, vai kā viņa saucās. Viņi aicina mūs uz tikšanos, bet mēs neesam norunājuši, kurā jūlija datumā šī tikšanās noteikti būs. Tur jau arī visvairāk ir tieši Rīgas bērni. Kāds ir no Ventspils un viens ir no Ventspils novada pie mums. Pēc būtības mums jau pašiem tādu bērnu nav,” saka Mucenieks.

Tikmēr Bataraga stāsta, ka, pēc sabiedrisko mediju ziņotā, no inspekcijas saņēmusi vēstuli, ka par pārbaudes gaitu un iesnieguma izskatīšanas virzību tālāku informāciju nesaņemšot, jo tas saistīts ar personu privāto dzīvi.

Tātad, konkrētas darbinieces dzīve un pašsajūta šobrīd ir būtiskāka. Bataraga no Jēkabpils, pirmdien, telefonsarunā ar Radio, pauda viedokli, ka šāda viņas izolēšana no notikumu attīstības un informācijas nesaņemšana par pārbaudes noslēgumu, viņai nav saprotama, jo par personas privāto dzīvi interese nebija. „Kuram es esmu guļamistabā iegājusi un kuram es esmu privātus jautājumus uzdevusi?”, teica audžumamma, piebilstot, ka interese bija tikai un vienīgi par profesionalitāti un darbinieces attieksmi pret bērniem.

Otrkārt, ļaujot iestādei laboties un uzlabot pakalpojuma kvalitāti līdz pat 1.decembrim, audžumammas ieskatā ir atbalsts „Stiklu” ciemam, kur bērnunams ir viens no pamata darba devējiem. Tā ir nākšana pretī kolektīvam, iestādei un pašvaldībai, bet ne bērniem.

“Tas, ko es redzu šajā situācijā, ka bērnu tiesības absolūti netiek aizsargātas. Tāpēc, ka, ja mēs runātu par bērnu tiesībām, tad mēs domātu, ka tie bērni dzīvo šajos apstākļos šodien, rīt, parīt, katru dienu viņiem ir jādzīvo šajos apstākļos,” norādīja Bataraga. “Šajā situācijā tiek aizsargāti visi citi, bet ne bērni. Uzticības šai iestādei nav no ļoti daudzu cilvēku puses, un tas, kas šobrīd notiek, man ir tāda iekšēja vilšanās, protams. Es aicinu visus, kuri redz pārkāpumus, ziņot par to.

Vienā brīdī, kad šis maiss būs vaļā, valsts iestādēm vairs nebūs laika spirināties. Būs jādara, būs jārīkojas.

Katram, kurš redz pārkāpumus, par tiem ir jāinformē, par tiem ir jāziņo. Tikai tā mēs varam to sistēmu, kura ir absolūti tādā pašsaglabāšanās formā, jo brīžiem tiešām ir sajūta, ka nekas nemainīsies, bet es ticu, ka mainīsies,” stāsta Bataraga.

 „Stiklu” bērnunamu, gan citos bērnunamos iepriekš atklātiem pārkāpumiem, diemžēl jāsecina, ka to saturs mēdz atkārtoties un gada laikā aizvien tiek pieļauti pārkāpumi, par kuriem vairākas amatpersonas iepriekš sodītas. Tāpat, kā saka, audžumamma, viņai ir neoficiāla informācija par līdzīgiem pārkāpumiem arī citās slēgtā tipa institūcijās, taču daļa cilvēku aizvien neziņo, jo baidās, piemēram, par savu darba vietu vai atriebību, un vēl daļa, pēc Bataragas vārdiem, vienkārši neuzticas atbildīgajām iestādēm un necer uz taisnīgu iznākumu. Nākammēness gaidāms arī tiesībsarga biroja slēdziens par viņu pārbaudēm „Stiklos”.

 KONTEKSTS:

VBTAI ir solījusi iespējami ātri reaģēt uz rubrikā "Sistēmas bērni" vēstīto par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem Ventspils novada bērnunamā "Stikli".  "Stiklos" ilgstoši lielākais klientu loks nācis no Rīgas pašvaldības. Pēc tiesībsarga ziņojuma par to, ka lielā attāluma dēļ vecāki nevar apciemot bērnus, Rīga pārstāja šajā institūcijā ievietot savus bērnus. Taču tie, kuri tur ievietoti iepriekš, ir palikuši. Nepilngadīgie rīdzinieki bērnunamā joprojām ir vairākumā.

Situācijai bērnunamos uzmanību pērn pievērsa neatkarīgie eksperti, kas ziņoja par notiekošo Jelgavas bērnunamā -  bērnu raušanu aiz matiem, barošanu ar varu un citiem fiziskās un emocionālās vardarbības gadījumiem. Tas lika pārbaudīt un runāt par notiekošo arī citos bērnunamos, un lika valstij aktīvāk atbalstīt audžuģimenes, un darīt vairāk, lai bērni nepavadītu bērnību iestādēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt