Stendes pētniecības centrā jauna siltumnīca paver iespēju jauniem pētījumiem

Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrā pirmā sezona tiek aizvadīta jaunuzceltajā siltumnīcā, kas ir daudz plašāka nekā iepriekšējā un aprīkota ar modernām tehnoloģijām. Graudaugu audzēšanu šajā siltumnīcā uzsāka pagājušā gada septembra beigās un jau ir skaidrs, ka izdarīt var daudz vairāk nekā iepriekš. Siltumnīca dod iespēju veikt arī jaunus pētījumus.

Stendes pētniecības centra jaunā siltumnīca pamatā paredzēta graudaugu selekcijas darbiem un pētījumiem, kam nepieciešami kontrolējami apstākļi. Tāpat šeit veic pētījumus, kas saistīti ar augu fizioloģiju.

Jaunās siltumnīcas apstākļos selekcijas vajadzībām vienā audzēšanas paaudzē iespējams izaudzēt līdz 8000 augu.

Stendes pētniecības centra Laukaugu selekcijas un agroekoloģijas nodaļas vadītāja Sanita Zute stāstīja, ka, “strādājot pilnu gada ciklu, mēs varam iegūt līdz trim paaudzēm vienā gadā”.

“Selekcijas procesam tas ir ļoti liels atspaids, jo, kā mēs zinām, selekcija ir ilgstošs darbs un, ja tu strādā ne tikai uz lauka, tad tie jau ir trīs gadi vienā gadā. Un tas priekš jaunas šķirnes radīšanas ir ļoti liels ekonomiskais efekts, jo mēs daudz ko paspējam izdarīt jau viena gada laikā,” skaidroja Zute.

Agroresursu un ekonomikas institūta direktore Ineta Stabulniece sacīja, ka līdz šim pētnieki pieraduši strādāt ar vecām metodēm un katru gadu izaudzēja tikai vienu ražu, bet siltumnīca ļauj izmantot jaunas metodes. Un tas ir ieguvums ne tikai Stendes pētniecības centram.

“Zinātne iet uz priekšu, un arī mums ir jāiet līdzi, un vēl vēlams iet pa priekšu, ne tikai līdzi. Siltumnīca būs iespēja zinātniekiem padarīt to, ko agrāk pat nevarējām iedomāties. Iespēja arī, piemēram, zinātniekiem Priekuļos vai varbūt Viļānos izmantot šīs siltumnīcas savos pētījumos,” atzina Stabulniece.

Siltumnīcā iespējams kontrolēt mitrumu, temperatūru, apgaismojumu, un tas ļauj paveikt tādus darbus, kas iepriekš nebija iespējami.

Apstākļus siltumnīcā var kontrolēt attālināti un, ja tie mainās, tad speciālists saņem ziņu un var operatīvi reaģēt.

“Var iestatīt visus vajadzīgos režīmus. Kad apgaismojumam ir jādeg, kad nav. Arī apkuri. Siltajā laikā – pie cik grādiem un pie cik liela vēja drīkst lūkas atvērties, lai nodrošinātu vajadzīgo klimatu. Redz arī ūdens daudzumu tvertnēs, kas paredzēts laistīšanai,” stāstīja Stendes pētniecības centra Tehniskā nodrošinājuma daļas vadītājs Andris Leimanis.

Sanita Zute stāstīja, ka šobrīd tiek sētas auzas. “Meitenes veic mākslīgu infekciju, apputeksnē ar melnplaukas sporām šos mazos graudiņus, un mēs skatīsimies, kāda ir šo līniju dabīgā izturība,” skaidroja Zute.

Ir plānots uzsākt pētījumus par miežu un auzu sausumizturību, kas līdz šim Stendes pētniecības centrā nav darīts. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt