Stāvvieta vai dzīvojamais nams – dilemma, ko Daugavpilī būvēt vecās kopmītnes vietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Daugavpils dome pieņēma lēmumu demontēt bijušo kopmītni, kas atrodas pašā Daugavpils centrā. Šī ēka jau vairāk nekā 20 gadus stāv tukša un neapsaimniekota, degradējot pilsētvidi. Nams pieder pašvaldībai, un tas jādemontē tuvāko četru mēnešu laikā. Pašvaldībā tikmēr izvērtē iespējas, kā izmantot paredzamo tukšo vietu. Pirms pāris gadiem kā optimālāko variantu Daugavpils domē izskatīja stāvlaukuma būvniecību, ņemot vērā to, ka centrā katastrofāli trūkst vietu transportam. Savukārt šobrīd aktualizējies jautājums par dzīvojamā nama izbūvi, risinot dzīvokļu trūkumu dažādu nozaru speciālistiem.

Stāvvieta vai dzīvojamais nams - dilemma, ko Daugavpilī būvēt vecās kopmītnes vietā
00:00 / 03:59
Lejuplādēt

Piecus stāvus augsta, 1970. gadā būvēta ēka, izpuvušiem, izdauzītiem logiem un durvīm, nozieķētām un apdrupušām sienām jau daudzus gadus degradē Daugavpils arhitektūru. Skats nav labs, sacīja Daugavpils Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa.

"Šī ir degradētā teritorija, kur jau ilgāku laiku atrodas šis grausts. Šobrīd šī kopmītne ir pašvaldības īpašums, un pašvaldībai jārāda labs piemērs pārējiem, lai veicinātu degradēto teritoriju sakārtošanu," klāstīja Pupiņa.

Padomju laikā celtas ēkas grausts Daugavpilī
Padomju laikā celtas ēkas grausts Daugavpilī

Savā pusgadsimta pastāvēšanas laikā šī ēka lielākoties kalpoja kā kopmītne, pirms dažiem gadiem to par 20 000 eiro savā īpašumā iegādājās pašvaldība. Toreiz opozīcijas deputāti to nosauca par pašvaldības līdzekļu izšķērdēšanu.

"Kad tika lemts par šī nekustamā īpašuma iegādi, nebija skaidrs definēts, kas tur būs tālāk. Nojaukt par pašvaldības līdzekļiem ir nelietderīgi, tad nevajadzēja pirkt," sprieda deputāts Valērijs Kononovs ("Saskaņa"). 

Lai izprastu, ko darīt ar jauniegādāto graustu, bija nepieciešams veikt tehnisko apsekošanu, stāstīja Daugavpils domes priekšsēdētājs Igors Prelatovs ("Mūsu partija").

"Lai noteiktu to, vai šo ēku būs iespējams renovēt un izmantot, vai arī pēc tehniskā stāvokļa tā būs nojaucama. Ēka nebija apkurināta, nav iespējams veikt energoauditu, energosertifikāciju. Līdz ar to nevarēs piesaistīt Eiropas fondu finansējumu.

Pēc tehniskās apsekošanas ir secināts, ka lietderīgāk šo ēku nojaukt un būvēt jaunu," atklāja Prelatovs.

Pirms pāris gadiem Daugavpils dome izvērtēja iespēju bijušās kopmītnes vietā būvēt stāvlaukumu, šobrīd parādījās jauna ideja – būvēt dzīvojamo namu. Taču sākumā grausts jānojauc un tas notiks drīz, apliecināja Pupiņa.

"Tagad ir izsludināts iepirkums šīs ēkas nojaukšanai. Termiņš ir četri mēneši. Tā kā drīzumā šī ēka būs nojaukta. Kas būs šīs ēkas vietā, mēs vēl ne esam nolēmuši. Bija plānots, ka tur būs autostāvvieta, jo centrā ir maz šādu vietu, bet blakus ir gan poliklīnika, gan tiesa, gan Centrālais parks. Pašvaldība vēl lems, vai tur būs autostāvvieta, vai tajā vietā būvēs jaunu ēku sociālo vajadzību apmierināšanai. Gan viena, gan otra lieta ir nepieciešama pilsētai," stāstīja pašvaldības pārstāve.

Padomju laikā celtas ēkas grausts Daugavpilī
Padomju laikā celtas ēkas grausts Daugavpilī

Ir nepieciešamība gan pēc stāvvietām transportam, gan arī māja pašvaldības dzīvojamā fonda papildināšanai dažādu nozaru speciālistiem. To apliecināja arī Daugavpils iedzīvotāji.

Cik gleznains skats pavērstos no jaunā nama logiem, kad tas tiktu būvēts bijušās kopmītnes vietā, ir cits jautājums. Zemākie logi vērsti uz dambi, no augšējiem skats uz tautā saukto Balto gulbi – Daugavpils cietumu, tā ir tēma, ko arī apspriež pilsētas iedzīvotāji.

Lai jelkāda virzība būtu, sākumā grausts jānojauc. Cik tas pašvaldībai varētu izmaksāt, pilsētas būvvaldē vēl nemin, jo notiek iepirkums. Bet, ja tiks būvēts jauns nams, pašvaldība būvniecībai un dzīvojamā fonda paplašināšanai plāno piesaistīt arī valsts finansējumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti