4. studija

Kam tiks Lielais Kristaps?

4. studija

Sabojāta auto īpašniece veic privātu izmeklēšanu

Staru terapija vai loterija?

Staru terapijas aparāts Stradiņos turpina lūzt, šogad jauna nebūs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijā ik gadu reģistrē 11 000 jaunu gadījumu saslimšanā ar vēzi. Daļai no šiem cilvēkiem ir nepieciešama staru terapija. Diemžēl Stradiņa slimnīcā šī iekārta turpina regulāri lūzt, un tagad ministrija sola atrast naudu jaunajai aparatūrai tikai nākamgad, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.  

Par staru terapijas aparāta nomaiņu Stradiņa slimnīcas mediķi cīnās jau piecus gadus, taču risinājums nav atrasts.  

Latvijā kopumā ir vairāk nekā 75 000 cilvēku, kuri kaut reizi dzīvē ir saskārušies ar diagnozi – vēzis. Jelgavniece Aija Sondare ir šo cilvēku vidū jau kopš pērnā gada 15.decembra. Sievietei ir noteikta staru terapija, tomēr to nebija iespējams veikt, jo kārtējo reizi bija salūzis staru terapijas aparāts.

Stradiņa slimnīcas Onkoloģijas klīnikas vadītāja Gunta Purkalne skaidroja, ka staru terapija iedarbojas uz vēža šūnām, tās iznīcinot.

Aijai staru terapiju nozīmēja pēc operācijas, kuru veica 5.jūnijā, staru terapija sākās augusta sākumā, “bet man paziņoja, ka Stradiņa slimnīcā šis staru aparāts ir salūzis”, tad staru terapija uzsākās 25.septembrī.

“Pēc trīs dienām viņš atkal salūza. Kopumā pa šo laiku es saskaitīju, ka piecas reizes jau ir salūzis. Nav bijis tā, ka uz visu dienu, nu, tā uz pāris stundām. Ir bijis, ka mēs četras stundas sēžam un gaidām, kad salabos. Trīs reizes mums pateica, brauciet mājās,” stāstīja Aija.

 Katru darba dienu Stradiņa slimnīcā staru terapiju gaida teju 70 cilvēku, kas ir divas reizes vairāk nekā citās attīstītās valstīs.  Citās Eiropas valstīs ar vienu aparātu staro dienā 20 – 25 pacientus.

Ārstēšanas rezultātu tas neietekmē, terapijā var būt pārtraukums. Tas arī ir starptautiski pierādīts. Pārtraucot zināmu laiku šo terapiju dažādu iemeslu dēļ, tomēr tas efekts nemainās, tas, protams, ir ļoti labi, atzina slimnīcā.

Šajā vasarā aparāts nestrādāja vairāk nekā divus mēnešus. Tam meklēja detaļas, laboja gluži kā lietotu automašīnu.

“Mēs rakstām jau piecus gadus, un es zinu, arī ministrija ir lietas kursā par to. Tā kā tas nav bijis nekāds jaunums ministrijai, ka Stradiņa slimnīcā ir viens aparāts, kas tiek pārslogots nevis izpriecas dēļ, bet gan tādēļ, ka tāda ir pacientu plūsma,” norādīja klīnikas vadītāja.

Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders atzina, ka iemesli, kāpēc slimnīcās šīs iekārtas ir novecojušas, zināmā mērā ir saistāmas ar to, kāda ir bijusi situācija veselības nozarē kopumā.

“Šogad situācija uzlabojās, ņemot vērā būtisko finansējumu, kāds ir novirzīts.  Un attiecīgi, Austrumu slimnīcā tiek iegādātas trīs jaunas šīs staru terapijas iekārtas,” sacīja Šneiders.

Stradiņos gan brīnās, kāpēc vismaz vienu jauno aparātu nedeva Stradiņa slimnīcai, lai darbu varētu pilnvērtīgi turpināt abas slimnīcas.  

Ministrija skaidroja, ka 80% no visiem onkoloģijas slimniekiem, kas ārstējas, to dara Austrumu klīniskajā slimnīcā, un šajā slimnīcā staru terapijas iekārtas bija vēl vecākas nekā Stradiņa slimnīcā.

Veselības ministrija jau šogad solīja Stradiņa slimnīcai piešķirt finansējumu, lai Stradiņa slimnīcai šāds aparāts būtu jauns. Tomēr tagad sola, ka finansējums būs piešķirts nākamgad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti