Dienas ziņas

Liels nepamatotu NMPD izsaukumu skaits

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rēzeknē sacenšas dažādu valstu kinologi

Starptautiskās sacensībās pārbauda suņu spējas dažādu vielu un cilvēku pēdu meklēšanā

Šonedēļ Rēzeknē starptautiskās sacensībās četras dienas kinologi komandās un individuāli cīnās par labākajiem rezultātiem dažādu vielu un cilvēku pēdu meklēšanā.

Sacensības jau vairāk nekā 20 gadus organizē Valsts robežsardzes koledža, un tajās piedalās arī citu drošības un militāro dienestu kinologi. Starptautisko kinologu sacensību rīkotāji un dalībnieki uzsver, ka suns ir efektīvākais palīgs robežsardzes un citu militāro organizāciju darbā. 

Sacensībās izlozes kārtībā katram no kinologiem kopā ar partneri - dienesta suni - jāveic uzdevumus piecās disciplīnās. Sacensības notiek 21.reizi, un gadu gaitā pieaudzis gan dalībnieku, gan disciplīnu skaits. Līdztekus cilvēku meklēšanai suņi meklē arī dažādus priekšmetus, sprāgstvielas, narkotiskas vielas un pēdas.

"Tiek uzliktas pēdas, kuru vecums ir aptuveni 4-5 stundas un garums līdz 2-3 kilometriem.

Tomēr cilvēka smarža šādos apstākļos ne tik labi saglabājas un priekš dienesta suņiem ir sarežģītāka," stāsta Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta priekšnieks, pulkvežleitnants Uldis Barkāns.

Igaunijas Militārās policijas pārstāvis Martins Sihts stāsta, ka kinologam ar suni jāatrod arī sprāgstviela un ierocis, kas paslēpti gan automašīnas iekšpusē, gan ārpusē. Sunim tas  jāparāda pasīvi, tas nozīmē, ka skrāpēt un riet nedrīkst. "Es redzu, ka

latviešu suņiem līmenis principā ir labs. Nedaudz trūkst pārliecības suņa saimniekam, bet suns rāda lieliskus rezultātus," komentē Sihts.

Ieskaitot Latviju, sacensības vēro un tajās piedalās speciālisti no astoņām valstīm, kopā ar robežsargiem startē arī Valsts ieņēmumu dienesta, Muitas pārvaldes, Valsts policijas un citu atbildīgo dienestu darbinieki.

Visi kā viens uzsver: suns un tā maņas, jo īpaši oža, šādā darbā ir neaizvietojams palīgs.

"Pagājušajā, aizpagājušā gadā ar dienesta suņu palīdzību ir atklāti vairāk nekā 400 nelegālie robežšķērsošanas gadījumi," uzsver Barkāns.

Dalībnieki ir pieredzes bagāti, un arī suņiem ir jau vismaz divu gadu stāžs. Kinologs Jurijs Buļs ar suni Frudo un citi apstiprina iepriekš minēto – karsti laika apstākļi šajā reizē apgrūtina uzdevumu veikšanu.

Savukārt Lietuvas komandas pārstāvis no Militārās specvienības Sigits Sužedielis stāsta, ka savu suni dabūjis patversmē: "Šis suns ir Griķis ar ļoti interesantu stāstu, viņš ir no patversmes. Kaut kas izmeta uz ielas, bet mēs paņēmām un sākām strādāt," stāsta Sužedielis.

Latvijas Valsts robežsardzē šobrīd ir aptuveni 120 dienesta suņi, kopumā dažādās iestādēs - 250. Starptautiskajās sacensībās piedalās teju 30 komandas un deviņi kinologi individuāli.

Trešdien, 16.maijā, rit sacensību pirmā diena. Tas, kuras valsts un dienesta kinologs ar suni uzrādīs labākos rezultātus, tiks noskaidrots 18.maijā.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti