Panorāma

Vairākas skolas izvēlas attālinātās mācības

Panorāma

Panorāma

Starp ministriem visvairāk darbinieku birojā pieņēmis Plešs

Starp ministriem visvairāk darbinieku birojā pieņēmis Plešs

Katrs ministrs pats izlemj, cik un kādi padomnieki viņam vajadzīgi, tomēr katra jauna darbavieta izmaksā naudu nodokļu maksātājiem. Latvijas Televīzija pārliecinājās, ka starp visiem ministriem visvairāk darbinieku birojā ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Artūram Tomam Plešam ("Attīstībai/Par!"). Pagājušajā gadā atalgojumā ministra birojam iztērēti gandrīz 350 000 eiro.

Pleša birojā strādā 13 cilvēki, tajā skaitā trīs ārštata padomnieki bez atalgojuma. Starp visiem ministriem tieši Pleša birojs ir vislielākais. Tuvākie sekotāji ir zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) ar 11 darbiniekiem un tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) ar 10 darbiniekiem.

Plešs padomnieku skaitu skaidroja ar ministrijas plašo atbildības lauku. Lielākā daļa darbinieku birojā ir saistīti ar Pleša partiju “Latvijas attīstībai”. Ministrs uzsvēra, ka tas nav bijis priekšnoteikums darbam viņa komandā. Kā pēdējā Pleša birojam pievienojusies Saeimas deputātes Daces Rukšānes-Ščipčinskas meita Annemarija Rukšāne.

Plešs skaidroja, ka viņu darbam uzrunājis pats.

"Rukšānes kundze darbojas ar jautājumiem, kas skar komunikāciju digitālajā vidē. Darba pienākumi ir visdažādākie un ļoti plaši. Es noteikti šo sarakstu no A līdz Z nevarēšu uzskaitīt, bet cilvēks ir pietiekami noslogots," skaidroja ministrs.

Padomnieka alga ir ap 2000 eiro pirms nodokļu nomaksas, tomēr amatpersonu deklarācijas liecina, ka iespējams saņemt krietni vairāk. Piemēram, Pleša padomnieks un tikko par Jelgavas novada mēru kļuvušais Madars Lasmanis ("Latvijas attīstībai") 2020. gadā par padomiem ministram nopelnījis gandrīz 58 000 eiro pirms nodokļu nomaksas. Lielāko daļu gada ministrs gan bija Juris Pūce ("Attīstībai/Par!").

Plešs lielo atalgojumu skaidroja ar piemaksām: "Sevišķi daudz darba tika pavadīts pie administratīvi teritoriālās reformas, kur Lasmaņa kungs arī ieguldīja ļoti daudz darba, strādājot kā noteiktajā darba laikā, tā arī pēc darba laika un brīvdienās."

Ministrijā norādīja, ka pērn Pleša biroja darbinieku algām iztērēti gandrīz 350 000 eiro, ieskaitot nodokļus.

Salīdzinājumam ar otro un trešo lielāko ministra biroju: Gerharda gadījumā biroja darbinieku algas izmaksājušas nepilnus 216 000 eiro, savukārt tieslietu ministra Bordāna biroja darbinieku algas izmaksājušas vairāk – nepilnus 292 000 eiro.

Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts stāstīja, ka daļa darbinieku Gerharda birojā strādā uz nepilnu slodzi. Gerhards, tāpat kā Plešs, šobrīd algo divus komunikācijas speciālistus, taču tas esot pārejas posmā līdz 1. februārim.

Savukārt to, ka darbā pieņemti gandrīz tikai ar Nacionālo apvienību saistīti cilvēki, Eglīts skaidroja šādi: "Ministra birojs kā tāds prasa lielu uzticēšanos, un uzticība var veidoties tikai komandas kārtīgā darbā."

Bet Bordāna preses sekretārs Andris Vitenburgs norādīja, ka Tieslietu ministrija atbild par politiku 21 jomā. Tāpēc ministram vajadzīgi dažādi padomnieki.

Valsts kanceleja apstiprināja, ka uz amatiem ministru birojos likums neprasa sludināt konkursus un cilvēkus ministri var izraudzīties pēc pašu ieskatiem.

Tāpat nav ierobežojumu attiecībā uz padomdevēju skaitu. Viss atkarīgs no ministrijas rocības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti