Stārķis, skudra un lasis: šodien vairāk makos, nākotnē - kolekcijās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Jau no pirmdienas apgrozībā nonāks jauns īpaša dizaina vienlatnieks - ar kokles attēlu reversā. Tādējādi apgrozībā būs jau nedaudz vairāk kā 20 īpaša dizaina viena lata monētu. Pēc eiro ieviešanas šie simboliskie vienlatnieki pazudīs no apgrozības, taču to dzīve ar pāreju uz eiro nebeigsies - tie kalpos kā piemiņas simbols un noteikti kļūs vērtīgāki.

„Tas ir kaut kas tāds, kas vairs nekad neiznāks šajā pasaulē,” rīdzinieks Kaspars stāsta, ka viņa kolekcijā ir vairāk nekā desmit dažādas īpašā dizaina viena lata monētas. Tās viņa kolekcijā nonākušas neapzināti - ja veikalā izdeva latu ar čiekura vai citu attēlu, tad viņš to nolicis un pietaupījis: „Kā piemiņai. Es nedomāju viņus pārdot, nedomāju mainīt… mainīt varbūt - ja ir kāda monēta, kas ir vairākos eksemplāros, tad labprāt dabūtu tādu, kas man nav. Bet es nedomāju ar viņu spēlēties kaut kādā finansiālā biznesa veidā.”

Latvijas Banka īpaša dizaina viena lata monētas - pa vienai divreiz gadā izlaiž kopš šā gadsimta sākuma. „Lai lasim, tā teikt, nav vientuļi, lai ir mazliet interesantāka tā apgrozības nauda, nolēmām vēl kādu sižetu piekalt klāt,” Mārtiņš Grāvītis, Latvijas Bankas pārstāvis stāsta, ka vispirms lasim piepulcējās stārķis, tad sekoja skudra un pārējie.

Retāk sastopami ir vienlatnieki ar stārķa un skudras attēlu, jo to laidiens bija mazāks nekā sekotājiem. Kopumā īpaša dizaina vienlatnieki veido vairāk nekā trešdaļu no kopējā viena lata monētu skaita. Lielākā daļa vienlatnieku ir ar tradicionālo - laša attēlu. Pēc eiro ieviešanas šo vienlatnieku liktenis būs divējāds.

„Ar skudru, Sprīdīti un ūdensrozi notiks tas pats, kas notiks ar lasi - varu izvēlēties paturēt kolekcijai vai piemiņai, vai arī varu izvēlēties to apmainīt pret eiro,” saka Mārtiņš Grāvītis.

Numismāts jeb monētu kolekcionārs Madis Gerbeševskis norāda, ka diezin vai cilvēkiem vajadzētu steigties ar monētu maiņu pret eiro, jo to Latvijas Bankā varēs izdarīt jebkurā laikā arī pēc eiro ieviešanas. Turklāt, šo īpašā dizaina lata monētu vērtība ar laiku pieaugs: „Nu, protams, ka tā ir kā piemiņa, bet lētākas par latu noteikti tās noteikti nepaliks attiecīgi pēc kursa tas ir apmēram 1,5 eiro.”

Šobrīd otrreizējā tirgū visnovērtētākais ir stārķis. Laikā, kad izlaida viena lata monētu ar stārķa attēlu, cilvēki vēl tik daudz neatlika īpašā dizaina vienlatniekus. Stārķi diezgan ilgi pabija apgrozībā un samērā daudz nobružājās. Tāpēc par stārķi labā stāvoklī tagad maksā trīs reizes vairāk nekā par citām. Līdzīgi ir ar skudru.

„Stārķa tirgus cena šobrīd ir apmēram 10 lati, skudrai ir seši, septiņi, astoņi lati - kā kurā vietā. Tām pārējām grozās ap diviem latiem. Nu, ne visas ir tik populāras. Pūces sakta nav tik ļoti populāra - vieniem tā ļoti patīk, citi nesaprot, kas tas ir, citi par to smejas. Protams, visvairāk patīk tās ar zvēriem - viegli saprotamiem motīviem.”

Latvijas Bankā atzīmē, ka arī pēc plānotās eiro ieviešanas no nākamā gada Latvijā ik gadu varēs kalt divas īpašas divu eiro apgrozības monētas ar mūsu valstī izraudzītu sižetu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti