Stankevičs un Vanags mudina uzņemt kristiešu bēgļus; Cālītis aicina «būt atvērtākiem»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tradicionālo reliģisko konfesiju vadītāji atbalsta patvēruma meklētāju uzņemšanu Latvijā un bēgļu statusa piešķiršanu viņiem, taču vienlaikus norāda, ka priekšroka ir jādod kristiešiem, un aicina izvērtēt, cik daudz cilvēku Latvija vispār spēj uzņemt. Savukārt mācītājs Juris Cālītis aicina „būt atvērtākiem” pret atbraucējiem un nebaidīties no svešā.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Šādi viedokļi bija dzirdami Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” piektdienas pēcpusdienā.

Piemēram, Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs atzina, ka Latvijas iedzīvotāju attieksme ir liekulīga. No vienas puses, cilvēki ir gatavi braukt prom no Latvijas un uzskata, ka viņiem ir jābūt citur pieņemtiem, savukārt citus cilvēkus Latvijā pieņemt negrib. Vēl vairāk – Latvijai ir jāsolidarizējas ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm un NATO, kuras nekad nav atteikušas palīdzību Latvijai. „Mēs nevaram izolēties no procesiem pasaulē,” pauda Stankevičs.

Vienlaikus viņš, citējot Jēzus Kristus Bībelē teikto - būt „gudriem kā čūskām un atvērtiem kā baložiem”, norādīja, ka ir jāuzņem patiešām apdraudēti cilvēki, taču ne terorisma atbalstītāji un ne ekonomiskie migranti.

Gan Stankevičs, gan Latvijas luterāņu arhibīskaps Jānis Vanags norādīja, ka Latvijai būtu jāuzņem kristiešu bēgļi. Šiem cilvēkiem, viņuprāt, būs līdzīgāka vērtību sistēma Latvijā dzīvojošajiem cilvēkiem, viņus būs vieglāk integrēt un viņiem nav kur paslēpties, jo ap Sīriju lielākoties ir musulmaņu apdzīvotas teritorijas. Vanags piebilda, ka „250 cilvēki [patvēruma meklētāju skaits, ko, visticamāk, uzņemsies Latvija] tas vispār nav jautājums”, taču arī pauda, ka bēgļu plūsma, iespējams, turpināsies vēl 10 gadus un Latvijai ir jādomā, cik daudz patvēruma meklētāju tā vispār spēj uzņemt. „Ja plūsma turpināsies vēl 10 gadus, tad varēs jautāt, vai neesam kļuvuši pārāk vieglprātīgi,” viņš norādīja.

Tam piekrita Latvijas Baptistu draudžu savienības bīskaps Pēteris Sproģis.

Viņš patvēruma meklētāju uzņemšanu salīdzināja ar bērnu adopcija. Pirms bērnu pieņem citā ģimenē, tiek vērtēts, kur bērns varēs dzīvot, kādi būs dzīves apstākļi utt. Tāpat arī attiecībā uz bēgļiem – jāvērtē, cik daudz Latvija var uzņemt – „Es domāju, ka tādā veidā ir jāizvērtē arī mūsu kapacitāte,” viņš norādīja.

Sproģis arī uzsvēra, ka ir jāpieņem arī daļas Latvijas iedzīvotāju aizspriedumi un aizdomas pret patvēruma meklētājiem. „Diez vai cilvēkus, kuriem ir aizdomas, ir vērts kaunināt, ka viņi nav kļuvuši politkorekti (..) un nav iekļāvušies „meinstrīmā”,” saka Sproģis. Viņš aicināja diskutēt, nevis nosodīt.

Šai nostājai nepiekrita mācītājs Juris Cālītis.

Viņaprāt, baznīcai un draudzēm ir jābūt atvērtākai, gaišākai un pretimnākošākai nekā inteliģencei un pārējai sabiedrībai. „Mums šeit ir dziedināšanas darbs. Ja baznīcas un kopienas šeit nevar pateikt kaut ko vairāk nekā katrs inteliģents cilvēks, - kam tad mēs vispār esam?” viņš retoriski vaicāja.

Cālītim izvērtās diskusijas gan ar Stankeviču, gan Sproģi par to, vai un cik lielā mērā kristietis spēj pieņemt svešo, tostarp islāmticīgo. Cālītis uzsvēra, ka kristiešiem ir jābūt atvērtākiem pret citām kultūrām gan tāpēc, ka reliģija prasa būt žēlsirdīgiem pret tiem, kam klājas slikti, gan tāpēc, ka „nākošie 10 gadi [patvēruma meklētāju dēļ] būs ļoti traumatiski”. „Būs šis lielais pārbaudījums!” viņš teica. Stankevičs gan iebilda, sakot, ka Bībelē teiktais „Mīli savu tuvāko kā sevi pašu” nozīmē, ka cilvēkiem ir jāmīl arī sevi. Šajā kontekstā tas nozīmē, ka Latvijai ir jāizvērtē, cik daudz cilvēku un kādus cilvēkus tā ir gatava pieņemt.

Jau vēstīts, ka valdība jūlijā vienojās par 250 bēgļu uzņemšanu Latvijā divu gadu laikā. Savukārt ES daudzviet jau ieradušies simtiem vai tūkstošiem patvēruma meklētāju, kurus vietām nav pat kur izmitināt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti