Dienas ziņas

Skolēni strādās arī šajā vasaras brīvlaikā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Naudas izšķērdēšana «Rīgas mežos»

Staķis: «Rīgas mežu» iepriekšējā valde ar rīdzinieku naudu šķērdējusies kā ar savējo

Rīgas dome vērsīsies tiesībsargājošās iestādēs par “Rīgas mežu” nu jau bijušās valdes iespējamu naudas izšķērdēšanu.

Rīgas domes auditā par uzņēmuma "Rīgas meži" darbību 2020. gadā secināts, ka projekta "Zaļā klase" ēka ierīkota medību vajadzībām. Projekta mērķis – izglītot skolēnus par to, kas ir mežs, bet ekā ir nomedītu dzīvnieku dīrāšanas telpa, bet  šīs ēkas būvdarbi notika bez grāmatvedības uzskaites.

Konstatētie pārkāpumi saistīti ar uzņēmuma iepriekšējās valdes darbību. Šī gada martā pēc trauksmes cēlēja sniegtajam ziņām amatu zaudēja “Rīgas mežu” valdes priekšsēdētājs Aivars Tauriņš. Atbildot uz jautājumu par to, kāpēc saimniecības ēkā, kas tapa projekta “Zaļā klase” ietvaros, bija plānota medījuma dīrāšanas telpa, Tauriņš saka, ka tur bija plānots veidot jauno mednieku darbnīcu.

“Plānojot darbnīcu, apmēram 40 kvadrātmetri bija paredzēti arī šādām praktiskām nodarbībām. No tās mājas kopējās gandrīz 200 kvadrātmetru platības. Jāsaka, ka 2020. gadā, gatavojoties šīs darbnīcas veidošanas noslēguma posmam, darba grupai, kas nodarbojās ar “Zaļās klases” jautājumiem, bija viedoklis, ka šis gals nav jāizbūvē. Tāds uzdevums tika arī arhitektiem un celtniekiem dots, ka šeit pagaidām mēs redzam tikai noliktavas telpas,” stāstīja Tauriņš.

Tāpat apstiprinājušās aizdomas par nesaimniecisku rīcību kokzāģētavā "Norupe", kur kvalitatīva koksne tirgota kā brāķēta.

Vienlaikus ir aizdomas par vismaz vienas personas fiktīvu nodarbināšanu.

Izrādās, ka “Rīgas mežu” iepriekšējā valde esot algojusi konsultantus. Viens no viņiem esot saņēmis algu par neskaidriem darba pienākumiem.  

Staķis: revīzija pašvaldības uzņēmumā "Rīgas meži"
00:00 / 00:51
Lejuplādēt

Saistībā ar šiem secinājumiem Rīgas dome vērsīsies tiesībsargājošajās iestādēs, lai panāktu zaudējumu piedziņu no uzņēmuma iepriekšējās valdes locekļiem, ceturtdien, 6. maijā, norādīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis no "Progresīvo"/"Par!" frakcijas.

“Revīzija atklāj, ka sistemātiska rīcība ar rīdzinieku naudu notikusi kā ar savējo.

Veikti ar kapitāldaļu turētāju nesaskaņoti ieguldījumi projekta "Zaļā klase" ēkās, kas tīri subjektīvi atgādina mednieku namiņus. Pēc tam atklājās, ka namdari tur strādājuši bez uzskaites. Tāpat "Rīgas mežu" kokzāģētava strādā ar zaudējumiem un revīzijā konstatēts, ka tas notiek gan objektīvu iemeslu dēļ, gan klaji nesaimnieciskas rīcības rezultātā,” informēja Rīgas mērs.

2020. gadā konstatēti vairāk nekā 100 tūkstoši eiro vērti nesaskaņoti ieguldījumi, valdes locekļiem patvaļīgi slēdzot līgumus. Ieguldījumi šajā projektā "Zaļā klase" veikti arī citos gados. 

Mērs norādīja, ka “Rīgas meži” var būt pelnošs, nevis dotēts uzņēmums un jau martā, sākot strādāt pagaidu valdei, uzņēmums strādājis ar peļņu. Jaunā uzņēmuma padome un valde tiks izvēlēta konkursa kārtībā. Padomes atlases process jau ir sācies un noslēgsies pēc diviem mēnešiem.   

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis ("Par!/Progresīvie") pastāstīja, ka jau 2021. gadā par 0,9 miljoniem eiro ir samazināta pašvaldības dotācija "Rīgas mežiem". "Pateicoties labākai pārvaldībai, paredzams, ka šis samazinājums neko neizmanīs uzņēmuma darbībā. Ik gadu varēsim ap miljonu ieguldīt ieguvumos katram rīdziniekam, nevis šauru grupu interesēs," sacīja Cepurītis.

Uzņēmuma iepriekšējo valdi kritizē arī jaunie uzņēmuma vadītāji.

“Mēs tagad nodarbojamies tieši ar to, ka mēs labojam tās kļūdas, kas bija pieļautas, ko iepriekšējā valde bija pieļāvusi,” norādīja SIA “Rīgas meži” valdes locekle Līvija Stukovenko.

Kļūdu labošanu viņa ilustrēja ar piemēru par budžeta veidošanu. Iepriekšējā valde esot izveidojusi budžetu ar vairāk nekā 2 miljonu eiro zaudējumiem. Pagaidu valdei izdevies izveidot budžetu bez zaudējumiem.

KONTEKSTS:

Kapitāldaļu turētājas Rīgas domes uzticības zaudēšanas dēļ no amata atbrīvots galvaspilsētas uzņēmuma "Rīgas meži" ilggadējais vadītājs Aivars Tauriņš. Amatu zaudējis arī vēl viens valdes loceklis Juris Buškevics. Tauriņš Latvijas Radio pastāstīja, ka domes uzticību zaudējis Ogrē izveidotas un skolēniem paredzētas "Zaļās klases" dēļ. Tauriņš sacīja, ka nezina, kādos pārkāpumos tiek apsūdzēts, tomēr viņam zināms, ka saņemts trauksmes cēlēja ziņojums.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvā pieejamā informācija, Tauriņš "Rīgas mežu" valdes priekšsēdētāja amatā ir kopš uzņēmuma dibināšanas 2008. gadā.

Uzņēmums 2019. gadu aizvadījis ar 16,8 miljonu eiro apgrozījumu un 621 579 eiro peļņu. Dati par uzņēmuma darbību pērn vēl nav pieejami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti