Panorāma

Latvijā piemin komunistiskā genocīda upurus

Panorāma

Panorāma

Kustība “Par!” sadarbību ar “Latvijas attīstībai” turpinās

Staķis pēc Rīgas teritorijas plānojuma atcelšanas vadīs domi kā bezpartejisks mērs

Pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) lēmuma apturēt Rīgas teritorijas plānojumu nākamajiem gadiem, Rīgas mērs Mārtiņš Staķis pēc paziņojuma par izstāšanos no partijas "Kustība Par!", kas automātiski nozīmē, ka viņš pamet arī apvienību "Attīstībai/Par!", informēja, ka neplāno stāties nevienā partijā un negrasās kandidēt 14. Saeimas vēlēšanās. Savukārt to, vai VARAM rīkojums apturēt Rīgas attīstības plānu ir adekvāts, visticamāk, nāksies lemt un vērtēt tiesai.

Staķis pēc Rīgas teritorijas plānojuma atcelšanas vadīs domi kā bezpartejisks mērs
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Mēra amata pienākumus Staķis turpinās pildīt, tomēr jaunu politisko spēku, kuram pievienoties, nemeklēs.

Staķis uzsvēra, ka viņu pārsteidz VARAM lēmums apturēt Rīgas pilsētas plānojumu – lai izpildītu ministrijas prasības, var būt nepieciešami pat gadi, un no tā cietīs Rīgas uzņēmēji, investori un budžets.

"Es redzu infrastruktūru, kas "kliedz" pēc investīcijām. Es redzu rēķinus, ar kuriem grūtības tikt galā iedzīvotājiem un arī mūsu iestādēm. Man šķiet, ka ar šīm problēmām vislabāk tikšu galā, ja es palikšu ārpus politiskām partijām. Es neplānoju stāties nevienā politiskā partijā.

Es neplānoju startēt Saeimas vēlēšanās, un es arī neizskatu nevienu citu darba piedāvājumu, kamēr vien es esmu Rīgas domes priekšsēdētājs.

No piecām partijām, kas veido mūsu koalīciju, apstiprinājums ir no četrām, ka mēs turpinām strādāt. Es vēl neesmu runājis ar partiju "Latvijas attīstībai". Man droši vien viņiem ir jādod vairāk laika. Starp citu, šodien mums ir atkal pirmā kopīgā koalīcijas sēde, kur mēs droši vien šos jautājumus pārrunāsim."

"Attīstībai/Par!" valdes locekle, Saeimas frakcijas vadītāja vietniece un Saeimas Eiropas lietu komisijas vadītāja Vita Anda Tērauda pauda, ka katrai situācijai ir dažādas rīcības iespējas, un tāda bija arī situācijā, kad VARAM izbrāķēja Rīgas teritorijas plānojumu nākamajiem gadiem.

"Es domāju, ka katrai situācijai ir ļoti dažādas rīcības iespējas un šeit arī bija. Tai pašā laikā, ja amatpersona uzskata, ka viņa mērs ir pilns, tad viņš saredzēja šādu rīcības iespēju. Manuprāt, vienmēr ir jāmeklē kompromiss, jo šis nav konflikts starp personībām, bet tās ir juridiskas interpretācijas par to, kas ir vai nav pieļaujamas teritoriālajā plānā. Un tur ir jāmeklē juridisks kopsaucējs vai arī jāiet uz tiesu. Tas, vai Staķis ir vai nav partijā, diemžēl nemaina nepieciešamību atrast konstruktīvu sadarbības formu starp ministriju un pašvaldību."

"Diskusijas notiek un joprojām notiks. Tajā pašā laikā lēmumi par to, ka mēs startējam apvienībā, ir jau pieņemti, un nekas tos lēmumus nav vēl mainījis. [..] Viena cilvēka izstāšanās šo nemaina," skaidroja Tērauda.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs ("Attīstībai/Par!") paudis, ka teritorijas plānojuma izstrāde noslēgusies ar brāķi.

Politologs Filips Rajevskis skaidroja, ka pašreizējai

VARAM ir raksturīgi apturēt pašvaldību attīstības plānus, kas paredz azartspēļu ierobežošanu vietvarā.

"Attīstības plānu Rīga pieņem ik pēc padsmit gadiem, un tas ir viens no tādiem fundamentāliem dokumentiem, bez kura pilsēta nevar strādāt. Rīga jau kādu laiku dzīvo bez attīstības plāna, un mirklī, kad kāds atmet šādu fundamentālu dokumentu, es uzskatu, ka tā ir liela problēma pašvaldībai. Jo tad ir vai nu jāuzņemas atbildība vai jāveic kādi citi soļi, jo to tā vienkārši atstāt politiski nevar. Tava komanda ir gatavojusi plānu, visi ir nobalsojuši un pēkšņi VARAM ministrs pasaka, ka nav gana labi. Pamatojums – azartspēles, tas ir diezgan dekoratīvs un raksturīgs šai [VARAM] ministrijai, ka tās pašvaldības, kuras ierobežo azartspēles, tām viss tas beidzās ar to, ka šie [attīstības] plāni tiek mesti atpakaļ," sacīja Rajevskis.

Plešs tikmēr pauda nožēlu, ka Staķis lēmis pamest abu pārstāvēto partiju apvienību, tomēr ministrs uzskata, ka citādāk rīkoties nav varējis.

"Likumā ir skaidri ierakstīt, ka man ir pienākums apturēt teritorijas plānu, ja ir konstatēti procedūras pārkāpumi, ja ir konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi, un šis gadījums ir tieši tāds," viņš teica.

Ministrs uzsvēra, ka apstiprināšanas gadījumā Rīgā būtu atsevišķs plāns vēsturiskajam centram, ko likums aizliedzot, savukārt Rīgas domes juristi domā pretēji.

Dome gatavojas ministra lēmumu pārsūdzēt tiesā.

Staķa pārstāvētās frakcijas "Progresīvo" deputātu vidū atbalsts viņam esot pat pieaudzis. Partija jau prasījusi Pleša demisiju.

"Manuprāt, visseksīgākais cilvēka orgāns ir tieši mugurkauls. Es uzskatu, ka šobrīd pilsēta parāda, ka Rīgā mums ir mērs ar mugurkaulu," vērtēja Rīgas domes "Par!/Progresīvie" frakcijas vadītājs Mārtiņš Kossovičs.

Staķis atzina, ka VARAM rīkojums apturēt Rīgas attīstības plānu viņu pārsteidza nesagatavotu.

"To, vai lēmums bija adekvāts, visticamāk, nāksies lemt un vērtēt tiesai. Mums tagad ir divas nedēļas, lai to saprastu. Es pilnīgi noteikti zinu, ka lēmums bija nesamērīgs, jo dēļ dažiem procentiem, kas neapmierināja teritorijas plānojumā, nebija jāaptur viss plāns. Mums ir lokālplānojumi, un mēs uz to bāzes varam turpināt attīstīt Rīgu, bet daudzi investori gaidīja šo lēmumu, jo gribēja saprast, kāds ir lielais virziens, kur mēs kā Rīga dodamies."

Staķis pauda, ka, apturot Rīgas attīstības plānu, iesaldēti projekti vismaz 50 miljonu eiro vērtībā.

Līdz ar Staķi ''Kustību "Par!"'' pametusi arī domes deputāte Žanete Eglīte. Savukārt abi pārējie biedri domē Ivars Drullis un Laima Geikina Latvijas Televīzijai apliecināja, ka paliek partijā.

KONTEKSTS:

Rīgas teritoriālā plānojuma noteikumus, kas paredzēja arī azartspēļu zāļu aizliegšanu pilsētā, apturējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM). Ministrija norādīja, ka visā teritorijā azartspēles aizliegt pašvaldībai neļauj likums. Rīgas amatpersonas gatavojas lēmumu pārsūdzēt un uzskata, ka ministrija ar šādu lēmumu bremzēs pilsētas attīstību.

Reaģējot uz Pleša lēmumu Staķis paziņoja par izstāšanos no partiju apvienības "Attīstībai/Par!". Savukārt Rīgas domes valdošajā koalīcijā ietilpstošā partija "Progresīvie", reaģējot uz Rīgas attīstības plāna apturēšanu, aicināja premjeru pieprasīt Pleša demisiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti