De Facto

Kokus zāģē pēc vēlēšanām

De Facto

Zaudētāji starp uzvarētājiem Rīgas domes vēlēšanās

"Vecie kadri" jaunajā Rīgas domē

Staķis par vecās varas kadriem Rīgas izpildvarā: pārmaiņas būšot «juridiski korektas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc jaunās Rīgas domes sanākšanas izveidosies situācija, ka vairākos atslēgas amatos izpildvarā un pašvaldības uzņēmumos ir cilvēki, kas bijuši cieši saistīti ar agrāko varu. Starp tiem ir arī tagad darbam opozīcijā nolemto partiju “Saskaņa” un “Gods kalpot Rīgai” (GKR) biedri. Jau šonedēļ ir izskanējušas vairākas idejas par vērienīgām reorganizācijām pašvaldības struktūrās un jaunu vadītāju meklēšanu konkursos. Lai gan jaunās koalīcijas veidotāji Latvijas Televīzijas raidījumam “De facto” uzsver, ka nekādas “raganu medības” rīkotas netiks, bijusī vara pauž bažas par jauno vēlmi pārāk radikāli notīrīt laukumu.

Iepriekšējās trīs Rīgas domes vēlēšanas pēc kārtas partija “Saskaņa” vēlēšanu naktī varēja justies kā uzvarētāji –  gan kā lielāko vēlētāju atbalstu saņēmušais saraksts, gan kā potenciālie valdošās koalīcijas veidotāji. Šīs ārkārtas vēlēšanas bija ārkārtējas arī “Saskaņai”: pirmo reizi ne sarakstā, ne partijas ballītē klāt nebija Nils Ušakovs. Arī viņa uzruna partijas biedriem šoreiz bija citāda – videozvans no Briseles, kurā neizskan triumfālas notis. “Mums priekšā būs ļoti daudz izaicinājumu. Mēs bijām spējīgi aizstāvēt rīdzinieku intereses, kad mums bija absolūtais vairākums, kad mēs bijām supersmagsvari. Dažreiz notievēt, nomest svaru arī ir pareizi. Pateicoties tam, var kļūt ātrāki, ar labāku reakciju. Un mums tagad, no vienas puses, vajadzētu visiem mazliet atvilkt elpu...” klāstīja Ušakovs.

Arī Ušakova kolēģis Eiropas Parlamentā, bijušais Rīgas vicemērs un partijas GKR vadītājs Andris Ameriks jau vēlēšanu naktī pieļāva, ka jauno koalīciju veidos kādreizējie domes opozicionāri: “Tie, kas opozīcijas partijās, kuras iet uz vēlēšanām, viņiem ir jāsaka: viss, kas bija līdz šim, ir slikti. Kokiem lapu nebija, zāle neauga, viss bija ļoti slikti, bija daudz pārkāpumu... Un tad nāksim mēs tagad, un tagad viss būs ļoti labi!”

Amerika prognoze piepildījās – jau vēlēšanu naktī “Attīstībai/Par”-”Progresīvie” (AP/P) apvienotā saraksta līderis Mārtiņš Staķis uzaicināja visas četras bijušās Rīgas domes opozīcijas partijas pirmdien sēsties pie koalīcijas veidošanas galda. Neilgi pēc tam kļuva zināms, ka jaunajā koalīcijā izskanējis piedāvājums reorganizēt Rīgas domes Mājokļu un vides departamentu un Labklājības departamentu, izveidojot to vietā Vides un klimata departamentu un Labklājības un mājokļu departamentu. Direktorus tiem meklētu atklātā konkursā.

Šī reorganizācija skartu gan bijušā mēra Ušakova ģimenes draudzeni Irēnu Kondrāti Labklājības departamentā, gan Mājokļu un vides departamenta direktoru Anatoliju Aļeksejenko, kurš ir GKR biedrs un ārkārtas vēlēšanu saraksta kandidāts.

Iepriekšējos Rīgas domes sasaukumos “Vienotība” regulāri ir rosinājusi Aļeksejenko atbrīvošanu, un partijas viedoklis par viņu neesot mainījies, neslēpj “Jaunās Vienotības” saraksta līderis Vilnis Ķirsis, kurš kritizē arī Satiksmes departamenta direktoru Vitāliju Reinbahu. “Mēs redzam, ka mājokļu jomā tur ir milzīgas problēmas, arī ar tiem pašiem atkritumiem ir bijušas problēmas. Tur faktiski departaments ir 2-3 gadus strādājis uz scenāriju “monopols uz 20 gadiem,” kas ir absolūti nepieņemami. Ja mēs runājam par Satiksmes departamentu, tad mēs visi atceramies – pirms gada bija ļoti neglaimojošs Valsts kontroles ziņojums, ka faktiski satiksmes jomas infrastruktūras uzturēšanas sistēmas Rīgā nav. Nu, tai skaitā jau šie vadītāji ir primāri par to atbildīgi, nu tātad viņi netiek ar savu darbu galā,” uzskata Ķirsis.

Ķirsis gan atgādina Ušakova neveiksmīgo mēģinājumu atbrīvoties no Reinbaha, kuram tiesas ceļā izdevās amatā atgriezties. Reorganizācijas gadījumā nekādu garantiju veco departamentu direktoriem nebūtu. Izskatās, ka to saprot arī Aļeksejenko, kurš ir pārliecināts – nekādu īstu skandālu departamentā neesot, reorganizēt to nebūtu lietderīgi un viņš pats to vadot labi. “Mēs tikāmies ar “Attīstībai/Par” deputātu kandidātiem, un kas man patika no frakcijas? Tas, ka viņi saka – viņiem ir vajadzīgi profesionāļi, bet ne politiķi amatos. Nu, es domāju, strādājot Rīgas domē 20 gadus... nu grūti pateikt, ka es nepārzinu šo jomu,” pārliecināts par sevi ir Aļeksejenko.

Jaunās koalīcijas atbalstītais Rīgas mēra amata kandidāts Mārtiņš Staķis (AP/P) stāsta, ka,

lai lieki nesatrauktu cilvēkus, par iespējamajām reorganizācijām nākamajos koalīcijas veidošanas raundos izlemts nerunāt.

Vispirms esot jāvienojas par tā dēvētās pārmaiņu koalīcijas mērķiem un atbildības jomu sadali, uzsver Staķis: “Nākamais solis, iespējams, ir domāt arī, kā šos mērķus efektīvāk piepildīt, bet šobrīd nav tādas sarunas vēl bijušas par to, kuras personālijas var to izdarīt labāk vai sliktāk. Es esmu pagātnē redzējis tādus politiskos spēkus, kas jau pat uz vēlēšanām nāk ar tādiem sarakstiem, kuros ir “šos saglabāsim, šos atlaidīsim,” un parasti ar to tas viss ir beidzies ne pārāk labi. Katrā ziņā es varu teikt tikai to: pārmaiņas būs, un tās tiks izdarītas juridiski korekti, atbilstoši visām normām.”

Ar kareivīgu retoriku vēlēšanu kampaņās parasti ir izcēlusies Jaunā konservatīvā partija (JKP). Jaunajā Rīgas domē tai nu būs iespējas nonākt galvaspilsētā pie varas, tiesa gan – kā mazākajai koalīcijas frakcijai. Tagad JKP saraksta līdere Linda Ozola izklausās miermīlīgāka: “Mūsu mērķis noteikti nav kādas mērķtiecīgas medības, vēršoties pret cilvēkiem. Es esmu pilnīgi pārliecināta, ka Rīgas domē, kas ir lielākais darba devējs valstī, lielākā daļa darbinieku grib labāko mūsu galvaspilsētai un strādā pēc labākās sirdsapziņas. Bet, protams, teiksim, izpildvaras struktūrās vadītājiem, augstākā līmeņa vai vidējā līmeņa vadītājiem tomēr ir jāstrādā kopā ar politisko vadību, kas nosaka virzienu. Nu tur ir jābūt spējai sadarboties.”

Taču pirmie no amatiem kritušie Rīgas domes struktūrās kļuva zināmi uzreiz pēc vēlēšanām.

Pirmdienas rītā “Rīgas mežu” akcionāru sapulcē tika izlemts samazināt valdes locekļu skaitu. Labi atalgoto amatu zaudēja Edgars Vaikulis, ilgstoši ar partijām  Latvijas Pirmā partija/"Latvijas ceļš" (LPP/LC) un “Gods kalpot Rīgai” saistītais sabiedrisko attiecību speciālists, kuru savulaik “Rīgas mežu” valdē iecēla Ameriks. Vaikulis kandidēja arī bijušā Rīgas mēra Oļega Burova vadītajā partijas sarakstā.

“Es sapratu, ka plānots bija atbrīvot viņu pirms vēlēšanām, bet, nu, droši vien tas ir saistīts: paskatījās, ka nav ievēlēts, GKR paliek opozīcijā – nu zaļā gaisma droši vien,” tā Vaikuļa atlaišanu komente Burovs. Vaicāts, vai GKR biedri tiktu paturēti amatos, ja partija būtu nepieciešama jaunajā koalīcijā, bijušais Rīgas mērs ir atturīgs: “Man grūti spriest, redzēsim. Pašlaik ir pārāk maz informācijas, pārāk maz ir izdarīts, lai šobrīd taisītu tādu izvērtējumu. Es ļoti ceru, ka šeit nebūs tāda izrēķināšanās ar cilvēkiem ne par partijas piederību, ne par to, ka viņi strādāja kopā ar... Nu jā, Ušakovs strādāja desmit gadus, vadīja Rīgas domi. Nu ko, visiem cilvēkiem, kas strādāja zem viņa, šobrīd vajadzētu demisionēt? Nu taču nē.”

Šovasar amatus zaudēja vēl divi GKR pārstāvji pašvaldības uzņēmumos: “Rīgas ūdens” valdes locekļi Agnis Kalnkaziņš un Vitālijs Aizbalts.

Savukārt tagad Rīgas domē cirkulē ideja likvidēt visas trīs Rīgas pašvaldības izpilddirekcijas, kuras vada bijušo varas partiju biedri. Idejas nāk no pagaidu administrācijas ieceltās izpilddirektora pienākumu izpildītājas Ivetas Zalpēteres. Viņa pati uzsver, ka jaunās domes rīkotajā konkursā uz šo amatu nepretendēs. Pagaidām gan nav skaidrs, kad Rīgas dome varēs sanākt, jo vēlēšanu rezultāti ir apstrīdēti tiesā, tāpēc “Jaunā Vienotība” uzstāj, ka Zalpētere būtu jāatceļ jau tagad.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti