Stājas spēkā jaunie pensiju indeksi; pensijas būs lielākas

Pirmdien, 1.oktobrī, stājas spēkā jaunie pensiju indeksi un pensiju pieaugums daļai pensionāru būs lielāks nekā citus gadus. Pensijas pieauguma apjoms būs atkarīgs no darba stāža, Latvijas Radio pastāstīja Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Egita Garā.

Jo stāžs lielāks, jo jūtamāks arī pensijas pieaugums. Tāpat celta arī indeksējamā summa no 349 līdz 382 eiro. 

Pensijas kļūst lielākas
00:00 / 00:59
Lejuplādēt

Šogad ir pirmais gads, kad pensijas būs ar trīs indeksiem, pastāstīja Garā. "Pirmais, uz ko skatāmies, ir apmēra ierobežojums. Ja pensija nesasniedz 382 eiro, to indeksē pilnā apmērā. Ja pārsniedz, tiek indeksēta tikai šī daļa. Ja apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, tad ir zemākais indekss, kā arī šis zemākais indekss tiek pielietots apgādnieka zaudējuma pensijas, invaliditātes pensijas un izdienas pensijās."

Izņēmumi, kuriem neatkarīgi no pensijas lieluma, indeksē visu pensiju, ir politiski represētie, pirmās grupas invalīdi un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki.

Lielākais indekss pienākas cilvēkiem, kuru darba stāžs ir virs 40 gadiem. 

Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece Latvijas Televīzijas raidījumā  "Rīta panorāma" atzina, ka pensijas indeksācijas rezultātā pieaugs vidēji par astoņiem līdz 23 eiro. Jo lielāks ir darba stāžs un pensijas apmērs, jo lielāks pieaugums.

Muižniece atzina, ka pensiju indeksācija atlikušajos trīs mēnešos izmaksās 30 miljonus eiro.

Pensiju pieaugums šogad var būt līdz pat 27 eiro. Uzrunātie pensionāri gan nezina, cik daudz papildus saņems un nedomā, ka summa būs tik liela.

„Nu, es nezinu īsti. Bet varbūt viņš būs arī līdz desmit eiro. Un tas ir ļoti mazs, jo mēs esam tādā vecumā, ka ļoti daudz ārstniecības pakalpojumiem izlietojam,” stāstīja kāda pensionāre, kuru Latvijas Radio satiek Rīgas Autoostā.

Pielikums tiešām var arī nebūt tik liels. Tas tādēļ, ka indekss jūtamāku pensiju palielinājumu veido tad, ja tā aprēķināta tuvu indeksējamajam maksimuma - 382 eiro. Tādēļ mazo pensiju saņēmējiem ar mazu darba stāžu, pensijas palielinājums būs tikai par dažiem eiro.

„Ja pensija ar apmēram 300 eiro, šī daļiņa būs lielāka nekā tiem cilvēkiem, kuriem pensija ir 80 eiro apmērā, šis reizinājums vienkārši sanāk mazāks. Tikai cilvēkiem jāatceras, ka pensija ir ienākums, no kura ietur iedzīvotāja ienākuma nodokli. Tāpēc arī šo daļiņu var noēst šis nodoklis,” skaidroja Garā no VSAA.

Tāpat jau no nākamā gada lielāks kļūs nepaliekamais minimums. Jau nākamgad tie būs 270 eiro, bet nupat Saeima lēma, ka no 2021. gada ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliks pensijas līdz 330 eiro. Tomēr Pensionāru federācijas vadītājs Andris Siliņš, lai gan reformas slavēja, norādīja, ka jau tagad lielākajai daļai pensionāru, pensijas nemaz nesasniedz neapliekamo minimumu.

“Neapliekamais minimums praktiski neskar 65% pensionāru, jo viņu ienākumi ir mazāki par jau šobrīd esošo neapliekamo minimumu, mazāk par 250 eiro mēnesī,” atklāja Siliņš.

Uz to norāda arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras statistika. Šogad vidējā piešķirtā vecuma pensija ir tikai ap 330 eiro mēnesī, kas nozīmē, ka neapliekamā minimuma celšana, lielu daļu pensiju saņēmēju nemaz neietekmē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt