Sadaļas Sadaļas

Staicelē nav ģimenes ārsta jau divus gadus; seniori raizējas par iespēju vakcinēties

Daudz neskaidrību par to, kā notiks vakcinēšana, ir senioriem laukos. Viena no problēmām ir par to, kā nokļūt līdz vakcinācijas vietai, un tādas bažas pauž arī Staiceles iedzīvotāji, jo mazpilsētā nu jau divus gadus nav savas ģimenes ārsta prakses. Ir staicelieši, kuri ir reģistrējušies pie ārsta kādā no kaimiņpilsētām, bet ir arī, kuri to vispār nav izdarījuši.

Staicelē nav ģimenes ārsta jau divus gadus; seniori raizējas par iespēju vakcinētiesGunta Matisone

Staiceles aptieka, kuru vada Ilona Rūķe, tagad savā ziņā ir vienīgā vieta mazpilsētā, kur nepieciešamības gadījumā vērsties pēc palīdzības.

''Nu ārsta lomā gluži ne, bet tāda cilvēku uzklausīšana, kas šobrīd ļoti bieži ir vajadzīga tieši gados vecākiem un ar hroniskām slimībām slimojošiem cilvēkiem, tāda, protams, notiek, šeit uz vietas ģimenes ārsta nav,'' atzīst Ilona Rūķe.

Ir staicelieši, kuri ir piereģistrējušies pie ārsta netālajā Alojā, ir, kas mēro ceļu uz Limbažiem, Ainažiem vai pat Valmieru un Salacgrīvu.

Un jebkurā no šiem variantiem ir nepieciešams transports.

''Nekas cits jau neatliek, kaut kur mums tā palīdzība ir jāmeklē. Nokļūt uz Aloju arī ir diezgan problemātiski, ja tev nav neviena, kas aizved. Bērni ir darbā, man jau arī dēls ir Rīgā un, ja tev nav neviena, tad vecam cilvēkam izbraukāt ir diezgan problemātiski,'' saka kāda kundze.

''Ir jau, kas dzīvo vēl kaut kur tālāk iekšā laukos un kuri nemaz nezina, kas viņam ir ģimenes ārsts, nu uz kurieni viņš var aizbraukt?'' pauž cita.

Transporta jautājums kļuvis vēl jo aktuālāks tagad saistībā ar senioru vakcināciju: ''Es nevaru tikt, mēs šitādi nabagi, kas nevar paiet, visi veci cilvēki, es netieku uz Limbažiem pie ārsta, man ir jāņem privātā mašīna un jāmaksā, es maksāju 20 eiro. Man vakar pat piezvana, braucat uz šprici, bet man nav neviena, kas ved, nav. (..)''

Vēl kādas bažas: ''Es nezinu, kā te būs ar potēšanu, es domāju, ka vispār vajadzēja kaut kādu izbraukumu taisīt, tas ir vispār drausmīgi.''

Alojas novada pašvaldības vajadzības gadījumā ir gatava palīdzēt ar transportu.

''Šajā brīdī Covid-19 ierobežojumu dēļ nav iespējama tāda masveida vešana. Ja mēs iedomātos, ka vakcinēšana notiek Staiceles cilvēkiem vienā dienā un noteiktā punktā, tad to mēs nevarētu, bet individuāli var vest tādā pašā kārtībā, kā līdz šim pie ģimenes ārsta, ja viņš nevar nokļūt, – un mēs to visu laiku esam darījuši. Vajag vērsties sociālajā dienestā, un mēs nogādājam pie ģimenes ārsta, arī tajā gadījumā, ja cilvēks vēlas pie ģimenes ārsta vakcinēties,'' stāsta pašvaldības Sociālā dienesta vadītāja Jana Beķere.

Vakcinācijas projekta biroja komunikācijas konsultante Agnese Strazda vispirms uzsver, ka senioriem šobrīd pats galvenais ir pieteikties vakcinēšanai:

''Ja ģimenes ārsts neveic vakcinācijas procesu, tādā gadījumā, ja iedzīvotājs ir pieteicies vakcīnai pa tālruni 8989 vai vietnē „Manavakcīna”, tad viņam vienmēr tiks norādīts, kāds vakcinācijas veicējs, kas atrodas tuvāk viņa teritorijai.''

Savukārt tiem senioriem, kuri nevar pārvietoties un nokļūt tuvākajā ārstniecības iestādē, būs izbraukuma vakcinācija.

''Tiem, kas pieteiksies pa tālruni 8989 vakcinācijai dzīves vietā, tas tiks organizēts centralizēti, būs noteikts viens vai vairāki vakcinācijas sniedzēji, kuri tad zinās visus šos iedzīvotājus Latvijā, kuriem ir vajadzīga mājas vakcinācija, plānos maršrutu un apbraukās visus mājās,'' apgalvo Agnese Strazda.

Bet, runājot par ģimenes ārsta praksi, tad šobrīd ir cerība, ka pēc kāda laika staicelieši varēs saņemt mediķa palīdzību arī uz vietas, jo Staiceles aptiekas vadītāja Ilona Rūķe stāsta, ka ir iegādāta ēka pilsētas centrā, kurā būs gan aptieka, gan paredzēta vieta arī ārsta praksei.

''Mēs pārcelsim aptieku citā vietā – kopā ar ārsta praksi. Es ļoti ceru, ka, ja būs telpas, ārsts arī būs, šobrīd es esmu uzrunājusi vairākus ārstus, tie man ir atteikuši, bet mums ir vienošanās ar ārsta palīgu, ar vienu mediķi, kurš var strādāt patstāvīgi, tikai tur ir problēmas ar kompensējamo zāļu izrakstīšanu, bet kā pirmā palīdzība, pirmās tās nepieciešamības, tās viņš, protams, drīkstēs veikt un, ja atradīsies ģimenes ārsts, tad jau vispār būs lieliski,'' cerīga ir Ilona Rūķe.

Aptiekas vadītāja gan šobrīd vēl neņemas nosaukt konkrētu termiņu, kad tas varētu realizēties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt