Panorāma

Vardarbība ģimenē: kā atpazīt un risināt?

Panorāma

Pirmo reizi pilnībā rekonstruē seju

Satversmes tiesa noraida bažas par latviešu valodu bērnudārzos

ST: Normas par latviešu valodas lietošanu bērnudārzos atbilst Satversmei

Satversmes tiesa atzinusi, ka normas ar latviešu valodas lietošanu bērnudārzu izglītības programmā atbilst Satversmei, liecina tiesas informācija.

ST: Normas par latviešu valodas lietošanu bērnudārzos atbilst Satversmei
00:00 / 02:50
Lejuplādēt
Ministru kabineta 2018. gada novembrī pieņemtie noteikumi paredz, ka bērnudārzos sekmē latviešu valodas apguvi, izmantojot bilingvālo pieeju, un bērniem no 5 gadu vecuma rotaļnodarbībā galvenais saziņas līdzeklis ir latviešu valoda, izņemot pasākumus mazākumtautības valodas un etniskās kultūras apguvei.

 

Vairāki krievvalodīgie bērnudārznieku vecāki vērsās ar sūdzību Satversmes tiesā, jo šāda norma ierobežojot Satversmes 112. pantā noteiktās tiesības uz kvalitatīvu izglītību, kā arī esot pretrunā vairākiem citiem pamatlikuma pantiem.

Satversmes tiesa secināja, ka šī norma atbilst Satversmē paredzētajam vienlīdzības principam, tiesībām uz izglītību un  mazākumtautību tiesībām saglabāt un attīstīt savu valodu, etnisko un kultūras savdabību.

"Šajā gadījumā Satversmes tiesa pateica, ka 112. pants negarantē tiesības saņemt izglītību tādā valodā, kā vēlas, bet

no 112. panta izriet pienākums valstij nodrošināt izglītību, tai skaitā pirmsskolas izglītību, valsts valodā," skaidroja Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele: Par spriedumu par mācībām latviešu valodā pirmsskolas izglītības iestādēs
00:00 / 01:09
Lejuplādēt

Lieta ierosināta pēc mazākumtautību bērnu vecāku iesnieguma. Pieteikuma iesniedzēji uzskatīja, ka normas ierobežo bērna tiesības uz kvalitatīvu izglītību dzimtajā valodā, jo no 5 gadu vecuma mācībās galvenokārt izmantojot latviešu valodu un izglītība netiekot nodrošināta mazākumtautības - krievu - valodā.

Pieteikuma iesniedzēji arī uzskata, ka esot ierobežotas vecāku līdzdalības tiesības bērna izglītības procesa noteikšanā.

Satversmes tiesa konstatēja, ka Satversmē neietilpst tiesības uz izglītību sev vēlamā valodā, tāpēc tiesa pieteikuma iesniedzēju argumentus vērtēja attiecībā uz tiesībām iegūt izglītības mērķiem atbilstošu izglītību valsts valodā, proti, kvalitatīvu izglītību. Tiesa secināja, ka valdības noteikumi atbilst Satversmē noteiktajām tiesībām uz izglītību tās pieejamības, pielāgošanās un pieņemamības aspektos.

Tāpat tiesa secināja, ka noteikumi nodrošina krievu mazākumtautības bērniem  tiesības uz savas identitātes un kultūras saglabāšanu un attīstīšanu. Bērniem tiek nodrošināta iespēja lietot krievu valodu.      

Satversmes tiesa atzina valdības noteikumus par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem  par atbilstošu Latvijas Republikas Satversmei.

Pieteikuma autori par šādu Satversmes tiesas spriedumu  jūtas vismaz daļēji apmierināti, jo tas mazinājis viņu bažas par bilingvālās izglītības likteni.

"Pirmais, kas ir pozitīvi – mēs dabūjām skaidrību par šo. Skaidrība ir tāda, ka tomēr bilingvālā pieeja mums bērnudārzos paliek. Tādēļ nav jāatceļ šī norma, pietiek ar tās pareizu interpretāciju," sacīja pieteikuma iesniedzēja Elizabete Krivcova.

Satversmes tiesas spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stāsies spēkā tā publicēšanas dienā.

Piektdien, 19. jūnijā, par Latvijas izglītības reformu, kurā stiprinātas latviešu valodas pozīcijas, lēma arī Eiropas padomes Venēcijas komisija, atzīstot, ka reformai bijis leģitīms mērķis – valsts valodas prasmes veicināšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt