ST ierosina lietu saistībā ar administratīvo atbildību maznozīmīgos pārkāpumos

Satversmes tiesa (ST) trešdien ierosinājusi lietu par kritērijiem atbrīvošanai no administratīvās atbildības maznozīmīga pārkāpuma gadījumā, informēja tiesā.

ST ierosināja lietu par Administratīvo pārkāpuma kodeksa vārdu „ja par to paredzētais naudas sods nepārsniedz trīsdesmit latus” atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam”. Šajā pamatlikuma pantā teikts: „Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā.”

Savukārt Administratīvo pārkāpuma kodekss paredz iespēju tiesai atbrīvot personu no administratīvās atbildības maznozīmīga pārkāpuma gadījumā. Tā otrā daļa noteic, ka ceļu satiksmē izdarīto administratīvo pārkāpumu, ja par to paredzētais naudas sods nepārsniedz trīsdesmit latus un ja šis pārkāpums nav radījis draudus citiem ceļu satiksmes dalībniekiem vai viņu mantai, var atzīt par maznozīmīgu.

Pieteikumu ir iesniegusi Administratīvā rajona tiesa, kuras lietvedībā ir lieta par administratīvo pārkāpumu – transportlīdzekļa novietošanu stāvēšanai neatbilstošā vietā. Tiesa norāda, ka likums ļauj personu atbrīvot no administratīvās atbildības, ja pārkāpums ir maznozīmīgs.

Tomēr ceļu satiksmē pārkāpumu varot atzīt par maznozīmīgu tikai tad, ja paredzētais soda apmērs nepārsniedz 30 latu. Savukārt citos pārkāpuma veidos šādas prasības neesot, proti, pārkāpumu varot atzīt par maznozīmīgu arī tad, ja sods par to ievērojami pārsniedz 30 latu apmēru, norādījusi tiesa. Tā uzskata, ka šāds regulējums neatbilst vienlīdzības principam.

Pieteikuma iesniedzēja uzskata, ka administratīvo pārkāpumu var atzīt par maznozīmīgu, ja, ņemot vērā lietas apstākļus, administratīvā soda uzlikšana par šo pārkāpumu nebūtu lietderīga, proti, pārkāpums ir tik nebūtisks, ka par to nav nepieciešams uzlikt sodu, bet ir pietiekami izteikt mutvārdu aizrādījumu.

ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 15.jūlijam iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir šā gada 15. oktobris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti