De Facto

Valsts nepārsola zviedrus vēsturiskā mežu darījumā

De Facto

Askoldam Kļaviņam maigais sods piemērots nelikumīgi

«Sputnik Latvija» tekstus izplata anonīmo «Facebook» lapu tīkls

«Sputnik Latvija» tekstus izplata anonīmu «Facebook» lapu tīkls

Krievijas propagandas medija “Sputnik” materiālus izplata savstarpēji saistītu anonīmu "Facebook" lapu tīkls, ziņo LTV raidījums "De facto".

LTV izpētīja, ka vismaz astoņas sociālā tīkla lapas izplata "Sputnik Latvija" radītus materiālus. Tie, piemēram, ir konti "Ko apskatīt Latvijā", "Ko darīt Rīgā" un "Latvija 3.14". Lapas, kas, šķiet, veidotas, lai stāstītu par Latviju un Rīgu, publicē no citiem sociālo tīklu lietotājiem aizņemtas bildes ar Latvijas dabas skatiem, romantiskas Rīgas ielu ainas, laba rīta novēlējumus. Taču ik pa brīdim parādās arī pa kādai saitei uz rakstu. Un rakstu avots ir tikai viens - Krievijas valsts aģentūra "Sputnik". Kopējais sekotāju skaits šīm lapām - teju 37 000 cilvēku.

Visas lapas ir anonīmas, proti, slēpj to, kas ievieto saturu un kas pārvalda. Visas šķietami veltītas kādam neitrālam tematam un ar to acīmredzami piesaista sekotājus. Ir ne tikai it kā tūrismam veltītas lapas, bet arī konts ar receptēm un ēdienu fotogrāfijām, kas ik pa brīdim dalās ar saiti uz "Sputnik" rakstu par kādu problēmu Latvijas pārtikas nozarē.

Lapa "Retro Latvija" pārsvarā publicē padomju Rīgas foto, bet dažreiz "iepilina" arī "Sputnik" rakstus.

Dažus rakstus uzsvērti izplata pat ne viena, bet vairākas lapas - piemēram, ar kritiku pret filmu "Tēvs Nakts" vai  ziņām par Latvijas pilsoņiem, kas atvēruši restorānu Krimā.

"Sputnik Latvija" galvenais redaktors Valentīns Rožencovs sarunā ar "De facto" atzina, ka "Sputnik" tiešām izmanto šādas lapas savu materiālu popularizēšanai, taču norādīja, ka ar to nodarbojas nevis redaktors, bet sociālo mediju speciālisti: "Tā ir ierasta un normāla satura promotēšana sociālajos tīklos; ja būtu kaut kāda reklāma vēl, bet tās nav. Mēs nepārkāpjam nekādus likumus – nedz "Facebook", nedz Latvijas, nedz Krievijas."

Starptautiskā domnīca "Digitālās pētniecības laboratorija", kas Latvijā strādā kopā ar NATO stratēģiskās komunikācijas izcilības centru, arī pētījusi šo tīklu. Tur skaidro – ir grūti novērtēt, cik daudzus šīs anonīmās lapas pārliecinājušās. "Ja cilvēks atkārtoti redz vienu un to pašu informāciju, viņš to uztver kā uzticamu. Tas viss notiek zemapziņas līmenī.

Vēstījumu atkārtošana iesakņojas mūsu prātos, un mēs sākam veidot pasaules skatījumu, nezinot, kā tas reāli radies," skaidro domnīcas pētniece Nika Aleksejeva.

LTV ziņo, ka Latvijas Uzņēmumu reģistrs atteica "Sputnik" masu informācijas līdzekļa reģistrāciju, un "Sputnik Latvija" galvenais redaktors Valentīns Rožencovs strādā no Maskavas, taču Latvijā esot ap 10 "Sputnik" autoru.

"Sputnik Latvija" darbojas kopš 2016. gada sākuma latviešu un krievu valodās. Liela daļa no materiāliem – pārpublicētas Latvijas mediju ziņas, taču ir orģinālteksti – slejas un reportāžas. Atklāti meli "Sputnik" materiālos sastopami reti, taču salikti akcenti, kas saskan ar Krievijas ārpolitikas uzstādījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt